ایران آماده میانجیگری در روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان است

دکتر ولایتی:

42460 168 فقط خبر

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل گفت: تهران آماده میانجیگری در روابط ایروان و باکو است.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، دکتر علی اکبر ولایتی در گفتگو با اسپوتنیک، در پاسخ به این سوال که آیا ایران آماده ایفای نقش میانجی در روابط همسایگانش ارمنستان و آذربایجان است. ، گفت: بله قطعا در گذشته به عنوان وزیر امور خارجه تلاش زیادی برای میانجی گری کردیم و تا حدودی موفق شدیم، اما گاهی برخی از کشورهایی که منافعشان در تضاد دو همسایه بود دخالت می کردند و مشکلاتی را ایجاد می کردند.

وی تصریح کرد: بنابراین می توانیم در این زمینه نقش موثری داشته باشیم. امیدواریم درگیری بین همسایگانمان رخ ندهد و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نکنیم و تنش را برای حفظ صلح و آرامش در بین همسایگانمان از بین ببریم.

ولایتی خاطرنشان کرد: در میان مناطق مختلفی که در مجاورت جمهوری اسلامی ایران قرار دارند، منطقه قفقاز از حساسیت خاصی برخوردار است و از این رو حساسیت و دغدغه بیشتری برای این قسمت از همسایگی خود داریم. یکی از مهمترین عوامل در برقراری صلح و آرامش بین کشورها که نقش اساسی دارد، حفظ مرزهای تاریخی شناخته شده است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل افزود: با توجه به اینکه هرگونه تجاوز به مرز یک کشور با کشور همسایه منجر به افزایش تنش در آن منطقه و دامن زدن به جنگ های داخلی می شود، اولین نتیجه حضور دولت های معاند و متجاوز است. آمریکا و رژیم صهیونیستی به بهانه ایجاد آتش بس با این نوع تحولات وارد عمل می شوند، حتی یک حادثه کوچک مرزی در این منطقه حساس باعث حضور و مداخله سایر کشورها و ایجاد کانون تنش و بحران شده است. که قطعا این نوع هرج و مرج است.ما تا مرزهای خود تحمل نخواهیم کرد.

  انتشار فراخوان کرسی آزاد اندیشی با موضوع اقتصاد ملی

انتهای پیام/

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید