ایجاد 25000 شغل دانشگاهی دانش بنیان در سال 1400

وزیر علوم در نشست روسای دانشگاه های کشور این سوال را مطرح کرد؛

18518 897 فقط خبر

زلفی گل با اشاره به اینکه معاونت فناوری و نوآوری به منظور مدیریت هدفمند پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ایجاد شد، گفت: سال گذشته بیش از 25 هزار شغل در واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری ایجاد شد. .

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی و فناوری خبرگزاری آنا، محمدعلی زلفی گل وزیر امور خارجه روز پنجشنبه در نشست روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها که با حضور رئیس جمهور در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، خطاب به رئیس جمهور گفت: جناب عالی در جلسه روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری ارزش و قدردانی می کنیم. خدا را شاکر باشیم که به برکت پیروزی انقلاب اسلامی در سایه استقلال سیاسی، آزادی و جمهوری اسلامی، شاهد پیشرفت علم، فناوری و نوآوری در همه عرصه ها هستیم.

وی ادامه داد: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تعداد کل دانشجویان کشور 170 هزار نفر بود که معادل تعداد دانشجویان دکتری در حال حاضر کشور است. در حال حاضر حدود 3 میلیون و 200 هزار دانشجو در این کشور مشغول به تحصیل هستند. 30 درصد از کل دانشجویان دانشجوی کارشناسی ارشد هستند. تولیدات علمی کشور در سال 2021 به صورت چاپ 110000 مقاله بوده که از این تعداد حدود 78000 مقاله در مجلات ایندکس بین المللی به چاپ رسیده است که منجر به کسب رتبه پانزدهم تولید علمی جهانی شده است.

زلفی گل تاکید کرد: بیش از 35 درصد از این مقالات با مشارکت محققان و دانشمندان بین المللی ساخته شده است که نشان دهنده اقتدار، مقبولیت و دیپلماسی علمی موفق دانشمندان، معلمان و دانش آموزان کشورمان و توان عبور آنهاست. مرزهای جغرافیایی و سیاسی و رسیدن به افق های جدید علوم و علوم نوظهور.

وی گفت: با برنامه ریزی و برنامه ریزی علمی معاونت پژوهشی، در یک سال گذشته 18 مجله علمی در فهرست بین المللی قرار گرفتند، در حالی که در چهار دهه گذشته 109 مجله از وزارت عطاف در فهرست بین الملل قرار گرفتند. فهرست مطالب. خدمت به دانشمندان، محققین، اساتید، دانشجویان و معاونین پژوهشی که در عرصه علم و فناوری جهادگر هستند، از خداوند منان برای ایشان و زحمات ایشان خدمت می‌دانم.

  هواپیمای پیکان 3 نقطه ای در اولین حرکت / دست خالی ملوان در مقابل خودروسازان

وزیر علوم افزود: از سوی دیگر توجه به پژوهش های کاربردی نیز از سوی محافل دانشگاهی گزارش شده است. در سال 1400 مبلغ قرارداد با صنعت، دانشگاه و موسسات تحقیقاتی از مرز 41 هزار میلیارد ریال گذشت. در همین راستا سامانه ایده ها و نیازها ایجاد، تصویب و در قانون بودجه سال 1401 گنجانده شد که انتظار می رود این سامانه حلقه ای هوشمند برای تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه باشد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تحقیقات توسعه و تولید خدمات، ثروت و سرمایه دانش، ساختار سازمانی وزارت ساماندهی اطف و معاونت فناوری و نوآوری ریاست جمهوری به منظور مدیریت هدفمند پارک های علم و فناوری و رشد ایجاد شد. مراکز سال گذشته بیش از 25 هزار شغل در واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری ایجاد شد.

زلفی گل گفت: در راستای تحقق آموزش هدفمند، شاگردی و نوآوری فرهنگی به بررسی نظام ارزشیابی و انگیزش نیز پرداخته شد. از آنجایی که آموزش پژوهش محور، پژوهش آموزش محور و آموزش مهارت محور پیش نیازهای ارتقای آمادگی فارغ التحصیلان دانشگاهی است، نوع خط مشی عناصر آموزشی شامل: معلم، یادگیرنده و محتوا بازنگری می شود. امید است با خرد جمعی جامعه دانشگاهی بتوانیم در راستای تحقق دانشگاهی خردمند و تمدن ساز گام های موثری برداریم. برنامه ریزی برای تقویت علوم پایه و علوم انسانی نیز در دستور کار وزارت عطاف قرار دارد.

وی ادامه داد: اگرچه تقویت علوم پایه و علوم انسانی نیازمند تعهد فرابخشی است، اما در این راستا مرکز هماهنگی آموزش و پژوهش قرآنی و علوم انسانی در وزارت عطاف و کارگروه تقویت علوم پایه تشکیل شده است. که وظیفه سازمانی خود را انجام می دهد. در سال گذشته نیز افزایش بهره وری در سیستم اداری وزارت عطاف مشاهده شد. ایجاد پورتال خدمات الکترونیکی، اتوماسیون اداری قابل مشاهده و شفاف به گونه ای که هر ذینفعی بدون حضور فیزیکی بتواند تقاضای اداری خود را در هر لحظه رصد کند و مدیران از راه دور بتوانند کارمندان و مدیران خود را به صورت لحظه ای ارزیابی کنند. در راستای ارائه خدمات علمی و فناوری به صنعت و جامعه و پژوهش های نیازمحور، ساخت سامانه «پرتال دوستیابی نخبگان و دانشمندان» نیز در دست اقدام است.

  انهدام ژنرال های مهم دشمن با تک تیراندازان ایرانی - تفکر مدرن

عضو هیئت دولت سیزدهم تاکید کرد: توجه به جغرافیای اوقات فراغت دانشجویان و حمایت از تشکل های اسلامی، انجمن های علمی، مراکز فرهنگی و تجاری، هیئت های مذهبی از دیگر وظایف اصلی در دانشگاه ها است. در این راستا، تخصیص سه درصد از اعتبارات دانشگاه برای فعالیت های فرهنگی مذکور تاکید می شود. نسبت سه به یک ساعت اوقات فراغت دانش آموزان به ساعات کلاس های آموزش رسمی فرصت مناسبی برای تربیت حرفه ای، افزایش نشاط و تفاهم سیاسی اجتماعی، خدمات مشاوره ای و فعالیت های اجتماعی و مذهبی دانش آموزان است که نباید از آن غافل شد. روسای محترم دانشگاه ها

وی یادآور شد: به برکت سفرهای فرخنده و پربرکت جناب عالی به تمام استان های کشور که مورد تایید رهبر فرزانه و فرزانه انقلاب نیز قرار گرفت، بخش آموزش عالی از این امر بهره مند شده و خواهد بود. اینجانب به نمایندگی از جامعه فرهیخته دانشگاهی از اختصاص 58 هزار میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل و تجهیز 700 هزار متر مربع پروژه های نیمه تمام مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری وابسته به وزارت عطاف نهایت تقدیر و تشکر را دارم.

البته با حمایت ویژه شما از پروژه های نیمه تمام، در سال های آینده شاهد افزایش سرانه آموزشی، پژوهشی، فناوری، نوآوری، فرهنگی، ورزشی و رفاهی در موسسات آموزش عالی خواهیم بود.

13 اقدام برای تحول در علم، تحقیق و فناوری

زلفی گل در پایان گفت: روسای محترم موسسات آموزش عالی برای تحول در حوزه علمی، پژوهشی و فناوری اقدامات زیر انجام شود.
1. تلاش برای تحقق برنامه های تحول آفرین دولت محترم در بخش آموزش عالی و ارائه به شورای اسلامی.
2. حداکثر استفاده از ظرفیت صندوق تازه ایجاد شده. علم، تحقیق و فناوری
3. عملیاتی شدن بیمه پژوهش و فناوری بر اساس آیین نامه تولید دانش بنیان مربوط به وزارت عطاف که اخیراً به تصویب شورای دولت رسیده است.
4. تسلط ارزش‌های انقلاب بر فضای دانشگاه، بر اساس راهکارهای مندرج در سند دانشگاه اسلامی.
5. تداوم توزیع درصد مصوب سهم علمی از درآمد ناخالص ملی در برنامه ششم توسعه.
6. ارزیابی مدیران بر اساس میزان عملیاتی شدن برنامه راهبردی مصوب هیأت امنای هر دانشگاه و طرح تحول دولت مردمی.
7. تلاش برای جلب حمایت بین‌وزارتی به منظور مهارت‌آموزی آموزش و پرورش، مستلزم حضور دانش‌آموزان در وزارتخانه‌ها و صنایع مختلف است.
8. اولویت اشیاء ناتمام در بخش ساختمان
9. تخصیص اعتبارات به مؤسسات آموزش عالی بر اساس سرانه دانشجو و استاد، نرخ محلی خدمات، بهره وری و هزینه و میزان خدمات اجتماعی، ورزشی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی.
10. استفاده از اختیارات قانونی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در تهیه سیاست ها، تأمین مالی و نظارت بر فعالیت های این حوزه.
11. اجرای مقررات دانش بنیان دولت در حوزه وزارت دفاع
12. استفاده از ظرفیت قوانین برای جهش تولید و حمایت از خانواده و جوانان جمعیت
13. برنامه ریزی و حمایت از تولد و رشد، واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان در پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری.

  طرز تهیه کباب مرغ چوبی - فکر مدرن

زلفی گل همچنین اعلام کرد: سال تحصیلی 1402-1401 به طور کامل حاضر است. انتظار می رود از بسترها، روش ها و تجربیات آموزش مجازی، در دوران کرونا و همچنین در دوران پس از کرونا، برای درک بهتر مطالب، علاوه بر کلاس های حضوری، پرسش و پاسخ ارائه شود. حل تکلیف، برگزاری همایش های علمی و سمینارهای آموزشی و پرکردن از ساعات اضافی دانشجویان عزیز باید نهایت استفاده را برد.

وی در پایان تاکید کرد: آینده سازان و آینده سازان میهن اسلامی به عنوان امانت ملت شریف ایران به ما دانشگاهیان سپرده شده است. فرصت را غنیمت بشماریم و به نسل های آینده خدمت کنیم و نسل های روشنفکر، خردمندتر و عاقل تر را به جامعه خود معرفی کنیم. راز موفقیت در تربیت مؤثر نسل جوان امروزی در عشق، لطافت، محبت و بردباری نهفته است.

لازم به ذکر است نشست روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور در دانشگاه امیر کبیر برگزار شد. در این جلسه که با حضور رئیس جمهور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور برگزار شد، چند تن از روسای جمهور به بیان سوالات، مشکلات و نقطه نظرات خود در این زمینه پرداختند. حضور آیت الله رئیسی

انتهای پیام/4167/

دیدگاهتان را بنویسید