ایجاد پردیس فناوری در مناطق نفت خیز کشور

18861 650 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، اسماعیل کفایتی پارک صنعت نفت را یکی از پارک های نوپا در کشور عنوان کرد و گفت: نفت اولین صنعت کشور است که پایه های اصلی اقتصادی کشور را تشکیل می دهد. بنابراین این پارک جایگاه ویژه ای در وزارت نفت و کشور دارد. از سوی دیگر پارک های علم و فناوری نهادی تعاملی و پویا هستند که از آن ها به موسساتی تبدیل شده اند که می توانند به سرعت به روز شوند.

وی تصریح کرد: تجربه نشان می دهد شرکت هایی که از پایه پارک های علم و فناوری توسعه می یابند در آینده با شکست کمتری مواجه می شوند. از این رو این پارک رویکرد اشتراک گذاری را برای ارتباط مجموعه های دانش توانمند با بخش های صنعت نیازمند دانش و فناوری اتخاذ کرده است که در قالب رویدادهای فناوری دنبال می شود.

کفایتی به اشتغال تحصیلکردگان به عنوان یکی از معضلات کشور اشاره کرد و ادامه داد: در 40 سال گذشته مشکل اصلی کشور جامعه بی سواد بود اما در حال حاضر یکی از مشکلات مهم کشور ایجاد اشتغال برای تحصیلکردگان است. همچنین از دست دادن و مهاجرت این افراد; در حالی که بخش دولتی و خصوصی قادر به جذب این افراد نیستند.

رئیس پارک صنعت نفت به کارآفرینی به عنوان یکی از راه های جذب این افراد اشاره کرد و یادآور شد: موج تحصیل کرده ها به سمت آموزش عالی رفت. به عنوان مثال، طبق آمار در حال حاضر دو هزار بیکار در بین دانشجویان دکتری در کشور وجود دارد. بنابراین رویکردهای جدید می تواند شرایط کارآفرینی را برای آنها فراهم کند.

وی با اشاره به تعداد بسیار بالای فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با مهندسی به ویژه نفت، گاز و پتروشیمی، گفت: پارک ها زمینه های مناسبی برای ایجاد استارت آپ و ایجاد اشتغال هستند و با ایجاد ساختارهایی مانند شتاب دهنده ها، ریسک فعالیت استارت آپ ها را می توان کاهش داد و این باعث افزایش نرخ رشد شده است.

  بررسی مصوبه مجلس درباره طرح جدید بانک مرکزی

رئیس پارک صنعت نفت با اشاره به برخی رویکردهای این پارک برای حمایت از ایده های نوآورانه در حوزه نفت و گاز افزود: یکی از رویکردهای ما حمایت از همه ایده ها در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی است. در قالب ایده یا پایان نامه. این ایده ها پس از اثبات اثربخشی و تجاری سازی آنها مورد حمایت قرار می گیرند.

فرآیند جذب نیروی دانش بنیان در پارک نپایه نفت

کفیاتی در خصوص جذب شرکت های دانش بنیان به پارک صنعت نفت گفت: برای پذیرش شرکت ها معیارهایی در نظر گرفته ایم و تاکنون فرآیند پذیرش شرکت ها با دقت بالایی انجام می شود که این امر به دلیل قضاوت طرح ها و ارزیابی دقیق شرکت ها است. .

وی ادامه داد: شرکت‌ها ادعای تولید فناوری داشتند و در بررسی‌ها مشاهده کردیم که حتی تاییدیه فناوری داشتند، اما گاهی ارزش کافی و بالا (TRL) نداشتند. بنابراین ارزیابی های ما در این زمینه زمان بر بود.

کفایتی با بیان اینکه تاکنون 10 شرکت فناور برای استقرار در این پارک پذیرفته شده اند، افزود: از سوی دیگر تاسیس شرکت ها نیازمند مقررات تاسیس است و با ایجاد این زیرساخت ها انتظار داریم پس از انتخابات هیات مدیره متولیان امر، راه اندازی شرکت ها در این پارک را تسریع خواهد کرد.

وی با بیان اینکه شرکت های منتخب در سه بخش رشد، ناوگان و نیروی محرکه پذیرفته می شوند، گفت: در حال حاضر حدود 500 شرکت فناور در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در کشور راه اندازی شده است و امیدواریم در فاز اول این شرکت ها راه اندازی شوند. ، تعداد 50 و سپس به 100 می شود. شرکت را قبول کنید.

  یارانه بنزین چه شد؟ - اندیشه معاصر

رئیس پارک صنعت نفت روند کند پذیرش شرکت ها در این پارک را ارزیابی های زمان بر ارزیابی کرد و یادآور شد: از سوی دیگر شرکت های منتخب شرکت های بزرگی هستند که نمونه آن یکی از شرکت های فعال در حوزه است. طراحی و ساخت سانتریفیوژها و جداسازی کلاس های بین المللی و ممکن است در آینده استارت آپ های دیگری را توسعه دهد. انتظار داریم چنین شرکت های بزرگی در این پارک مستقر شوند تا این شرکت ها بتوانند به توسعه حوزه هایی مانند کاتالیست ها، مواد افزودنی، مجوزهای پتروشیمی و کارخانه های نمایشی کمک کنند.

وی با بیان اینکه انتخاب شرکت ها توسط دلالان انجام می شود، گفت: این پارک مربوط به وزارت نفت است که هیئت امنایی متشکل از وزیر علوم، وزیر نفت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان است. سازمان برنامه و بودجه و 3 تا 5 نفر در هیات امنای پارک عضویت دارند که این افراد معمولا از مدیران عامل شرکت های اصلی وزارت نفت هستند.

ایجاد پردیس نفت در مناطق نفت خیز

کفایتی با بیان اینکه اعتبارات این پارک توسط شرکت ملی نفت تامین شده است، گفت: امیدواریم بتوانیم علاوه بر تهران در سایر استان های نفتی کشور نیز پردیس های نفتی ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه ابتدا باید پردیس پتروشیمی در ماهشهر و پردیس گاز در عسلویه راه اندازی شود، یادآور شد: در نظر داریم این پردیس ها را ابتدا در استان های نفتی مانند خوزستان و بوشهر راه اندازی کنیم و این پردیس های تحقیقاتی را در استان های فارس، اصفهان راه اندازی کنیم. و مازندران در فاز دوم هستند.

  سحر جعفری در دفترش + عکس - تفکر مدرن

به گفته وی پارک صنعت نفت در ری شهر تهران در زمینی به مساحت 35 هزار هکتار راه اندازی شد.

رئیس پارک صنعت نفت استقرار شرکت های فناور در این پارک را یکی دیگر از دلایل کندی دانست و ادامه داد: با توجه به اینکه فضای استقرار کامل شرکت ها در این فضای 35 هزار هکتاری آماده نیست، بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در در این پارک چند شرکت غیرمقیم پذیرفته می شوند و پس از اجرای عملیات عمرانی و عمرانی، شرایط برای ایجاد شرکت های بیشتر فراهم می شود.

اولویت های توسعه فناوری در پارک نفت

کفایتی مناطق نفتی بالادست را یکی از اولویت های این پارک برشمرد و اظهار داشت: ستاد تحول در شرکت ملی نفتکش تشکیل شده و امیدواریم با مشارکت مجموعه پروژه های پیش برنده و مورد نیاز کشور به دست آوریم. سایر بخش‌های صنعت نفت، صنعت و از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی».

وی افزود: این مشارکت در حوزه چاه های بلااستفاده صورت گرفته است و این مشارکت به سایر بخش های صنعت نفت نیز تعمیم خواهد یافت.

طبیعت دوگانه پارک نفت

رئیس پارک صنعت نفت در پاسخ به این سوال که آیا دوگانه بودن این پارک به فعالیت آن لطمه ای نمی زند، بر عدم سخت گیری وزارت علوم در این زمینه تاکید کرد و توضیح داد: این پارک ملی است و اعضای هیئت مدیره آن را تشکیل می دهند. نیز حضور دارند وی وزیر علوم است و نیازهای این صنعت از وزارت نفت است.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید