ایجاد ادبیات فعالیت در فضای مجازی/ اثر سوگواری با آموزش و استعدادیابی اتفاق می افتد

به گزارش خبرنگار حوزه دین و شعائر گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، حجت الاسلام شیخ الاسلامی در نشست خبری دومین سوگواره بین المللی امت امام حسین (ع) که برگزار شد، گفت: پیش از ظهر امروز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: در سال های اخیر فعالیت های متعددی در فضای فرهنگی کشور به مناسبت محرم الحرام برگزار شده است. از 3 سال پیش با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رادیو معارف و سایر ادارات تعامل داشتیم و با هم افزایی گروهی فعال تشکیل دادیم تا اثرگذاری بهتری داشته باشیم. در سال 99 بخشی از این اتفاق افتاد، اما در سال 1400 همکاری بهتری صورت گرفت. پایگاه های اصلی عزاداری دفتر تبلیغات، رادیو معارف و اداره کل ارشاد است و هرساله بر حسب نیاز ادارات دیگری اضافه می شود. امسال مرکز آفرینش های هنری مرکز قدس به جمع ما پیوست که کمک خوبی خواهد بود. در اینجا به امید پخش جریانی خوب است.

وی افزود: دومین سوگواره بین المللی ملت برای امام حسین (ع) امسال برگزار می شود. بخش‌های تخصصی این سوگواره گسترده‌تر و عمیق‌تر شد، یعنی رشته‌های تخصصی و داوری‌های تخصصی‌تری دارند. علاوه بر مراسم عزاداری، برنامه های دیگری مانند کارگاه ها و کارگاه های آموزشی برگزار می شود تا کارهای آموزشی و فرهنگی بیشتری داشته باشیم. اثر عزاداری این است که آموزش و استعدادیابی در حاشیه آن اتفاق می افتد. بخش‌های اصلی شامل متون ادبی با ۴ زیربخش، گرافیک با ۵ زیربخش، کنشگری عاشورایی با ۴ زیربخش و تکمیل این ۳ بخش با دفتر تبلیغات است. صوت و رادیو 4 زیربخش و برنامه های ترکیبی توسط همکاران رادیو پیگیری شود.

  راه حل چاقی در خانه - یک فکر مدرن

حجت الاسلام شیخ الاسلامی همچنین گفت: نفرات برگزیده برای مراسم اختتامیه تعیین می شوند. این مراسم اختتامیه در ماه شعبان برگزار می شود. این یک رویداد فرهنگی است که ادامه خواهد داشت. آخرین مهلت تسلیم پایان ماه صفر 14 مهر 1401 است. نهضت شهدا حرکتی برای زندگی است و این حماسه با شهادت همراه بود، اما زندگی جدید آنها در تاریخ بشریت و ارتباط ما با ما آغاز شده است. امام حسین (ع) باید برای ما حیات و نور بیافریند. ندای او ندای زندگی است. این عزاداری باید در زندگی مردم هم جریان داشته باشد، به همین دلیل سعی کردیم زنبورهای او را هم در این مسیر حرکت کنیم.

وی در خصوص موضوعات این سوگواره خاطرنشان کرد: مسئله پرداخت امام حسین یک سوال مردمی بود و خوب است که نباید به یک سوال کاملا حاکمیتی تبدیل شود. این موضوع همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است. یکی از موضوعات مورد اعتماد، هیئت های اهل بیت و آموزش نیروهای حسینی است. هر خانه ای که پرچم داشته باشد در تربیت افراد آن خانه تاثیر دارد، در گذشته همه سعی می کردند مهمانی های خانگی داشته باشند. مشکل دیگر بحث همزمانی مسئولیت اجتماعی و انسجام اجتماعی است، با نگاهی به ماجرای امام حسین(ع)، مسئولیت اجتماعی باید انسجام اجتماعی را افزایش دهد. موضوع دیگر این است که ما معتقدیم نهضت امام حسین(ع) جهاد تبیین بود و ایشان این حرکت را با هنرمندی در شرایط سیاسی زمان خود انجام دادند. تاریخ نشان می دهد که جهاد تبیینی سیدالشهدا بازتاب عمومی را برانگیخته است. محور سوم، هنر تفسیر و غیرت دینی و علایق دینی در نهضت امام حسین (ع) است.

  عادل الجبیر: برقراری روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل یک "گزینه راهبردی" است.

این کارشناس مذهبی در پاسخ به سوالات خبرنگاران حاضر در نشست خبری گفت: امسال نهادهایی که با ما همکاری می کنند از 3 موسسه به 10 موسسه افزایش یافته است. ایجاد دپارتمان های تخصصی از دیگر اقدامات جدیدی است که در این ایام عزاداری انجام شد. نکته دیگر اینکه برخی از بخش ها عناوین به ظاهر ساده ای دارند، اما ایجاد ادبیات کنشگری در فضای مجازی و هنر و رسانه برای ما بسیار مهم است و به دنبال آن هستیم. کار دیگر گسترش جشنواره در روستا است. سیاست جدید وزارت فرهنگ، عدالت فرهنگی است و ارزیابی این ایام عزاداری در استان های مختلف انجام می شود. تجمع فعالان عاشورا و اربعین را در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) خواهیم داشت و پیاده روی مفصلی در سفر اربعین پیش بینی می شود.

وی درباره نتیجه این عزاداری گفت: فضای مجازی یک دولت جداست و الگوی حاکمیتی خاص خود را دارد. در فضای مجازی ممکن است فعالیت همه فعالان فرهنگی به یک یا دو درصد هم نرسد. مهم این است که کارهای کوچک در حوزه فرهنگ بزرگ هستند اما در فضای مجازی مینیمال. با ادامه این فعالیت ها، قطعاً جریان خواهد داشت. تقریباً 5 یا 6 میلیون از آثار این سوگواره در سال گذشته دیده شد و می توان گفت تاکنون پذیرفته شده است.

ایجاد ادبیات فعالیت در فضای مجازی/ اثر سوگواری با آموزش و استعدادیابی اتفاق می افتد

در پایان این نشست خبری حکم دبیران این سوگواره تقدیم مردم شد. همچنین بعد از اقامه نماز ظهر مراسم رونمایی از پوستر این سوگواره در حرم حضرت عبدالعظیم برگزار می شود.

انتهای پیام/110/

دیدگاهتان را بنویسید