اگر مردم بدانند که رهبران چقدر سخت کار می کنند، نگران نخواهند شد

اگر مردم بدانند که رهبران چقدر سخت کار می کنند، نگران نخواهند شد

بر اساس گزارش ها اعتدالحجت الاسلام والمسلمین محمد مصدک در نشست خبری امروز (یکشنبه) 30 خردادماه به مناسبت هفته قوه قضائیه، گفت: قوه قضائیه امروز طبق برنامه پیش می رود و همه برنامه های قوه قضائیه طبق برنامه در حال انجام است. «برنامه‌های قضایی از نظر علمی پشتیبانی می‌شوند، برای تدوین این برنامه‌ها از اساتید فناوری و دانشگاه و قضات دیوان عالی کشور استفاده شده است که دائماً در حال ارتقا هستند.

وی افزود: در تدوین این برنامه ها به دو مورد توجه داریم، یکی از شش موردی که مقام معظم رهبری در انتصاب حجت الاسلام محسنی اعجایی به ریاست قوه قضائیه فرمودند. دومین محور اصلی ما سند تحول قضایی است.

مصدق تاکید کرد: سیاست کلی قوه قضاییه حرکت جهادی ها با برنامه ریزی خاص است.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به بیانیه گام دوم که رهبری همواره بر آن تاکید داشته اند، گفت: همه همکاران ما در قوه قضائیه باید این گام دوم را مکرر بخوانند و سند عجیبی است. اگر بخواهیم در هر بخشی به دنبال تغییر باشیم، باید به بیانیه گام دوم روی آوریم و تغییر بدون بیانیه گام دوم امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: در این مدت در حال گفتگو با نخبگان هستیم و رئیس قوه قضائیه نیز جلسات متعددی با نخبگان در همه حوزه ها داشته است. در قوه قضائیه برای حل مشکلات آنها چه کنیم؟ اساتید دانشگاه در این زمینه به ما کمک می کنند.

مصدق ادامه داد: در دوره جدید تلاش می کنیم به یک دادگستری اجتماعی برسیم که درد جامعه را درک کند. پیوند قوای سه گانه در این دوره بی نظیر است. هفته ای یک هفته، سران قوای سه گانه برای بحث در مورد مسائل جامعه گرد هم می آیند. دیشب جلسه ای بود و سران سه قوه آنجا بودند و من فکر می کردم مردم اگر بدانند که سران سه قوه اینقدر برای حل مشکلات جامعه تلاش می کنند نگران نباشند.

معاون اول قوه قضائیه گفت: امروز کشور ما در شرایطی قرار دارد که باید امید ایجاد کند و دشمن در صدد از بین بردن امید مردم است و مردم تلاش می کنند دشمن را ناامید کنند.

وی افزود: تاکید قوه قضائیه بر اولویت دادن به پرونده های دارای شکات زیاد است. برای حل مشکلات قوه قضائیه برنامه ریزی کردیم و برخی از مشکلات قوه قضائیه ربطی به قوه قضاییه ندارد و قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده های موجود دخالتی ندارد.

معاون اول قوه قضاییه با طرح این سوال که برای جلوگیری از رسیدگی چه باید کرد؟ وی گفت: موضوع پیشگیری باید بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گیرد. برخی از پرونده های جنایی که اکنون جرم محسوب می شوند، می توانند توسط مجلس جرم زدایی شوند. برخی از جرایم مانند رانندگی بدون گواهینامه جرم محسوب می شوند. آیا نمی توان این وظیفه را به غیر از قوه قضائیه واگذار کرد؟ در این راستا لایحه ای تحت عنوان اصلاح برخی از قوانین عدالت تدوین شده و در حال پیگیری آن هستیم.

  آغاز دور جدید ثبت نام در نهضت ملی مسکن از 20 دی چه کسانی می توانند ثبت نام کنند؟ - اندیشه معاصر

وی درباره مبارزه جدی با فساد گفت: مطالبه مردم برخورد قوه قضائیه با فساد است و من می گویم در این مدت مبارزه با فساد بیش از پیش در حال انجام است.

مصدق خطاب به ایرانیان خارج از کشور گفت: ایرانیان خارج از کشور که می خواهند سرمایه گذاری کنند باید به نظام اعتماد کنند و ما آمادگی پذیرش آن را داریم. ایران مال آنهاست. اگر مشکلی دارند ما حاضریم مشکلاتشان را حل کنیم و به کشورشان بیایم و سرمایه گذاری کنیم.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره برنامه قوه قضاییه برای کاهش پرونده ها گفت: هر ساله نسبت به سال قبل با افزایش تعداد پرونده ها و در حوزه کاهش پرونده ها مواجه هستیم. جلوگیری از ورود پرونده به قوه قضائیه. دیگر اینکه ما پیشنهاد کرده ایم برخی از عناوین مجرمانه تخلف از لایحه تلقی شود و به عنوان پرونده به قوه قضاییه ارائه نشود.

وی گفت: یکی از برنامه های اصلی ما کاهش طول فرآیند است و در طرح تحول امسال آن را به قوه قضاییه سراسر کشور ابلاغ کرده ایم. میانگین زمان پردازش ما نسبت به سال قبل کاهش یافته و سرعت پردازش افزایش یافته است.

معاون اول قاضی در خصوص کاهش هزینه دادرسی گفت: مبالغ دریافتی موکل جزو درآمدهای عمومی کشور بوده و در قانون پیش بینی شده و قطعاً نیاز به تعدیل دارد. لایحه ای در این زمینه در معاونت حقوقی تهیه خواهیم کرد.»

وی افزود: در سند تحول سه دسته برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پیش بینی شده است. بیش از 90 درصد برنامه‌های کوتاه‌مدت و بیش از 70 درصد برنامه‌های میان‌مدت عملیاتی است و برای برنامه‌های بلندمدت زمان داریم. ما در قوه قضائیه باید تا پایان سال 1402 برای برنامه های بلندمدت تلاش کنیم و در این زمینه با مجلس و دولت همکاری لازم را داریم.

معاون اول قوه قضائیه در خصوص حمایت از تولید و کارآفرینان گفت: امسال ستاد مرکزی اقتصاد مقاومتی را فعال کردیم و آقای عمرانی معاون دادستان به عنوان دبیر ستاد اجرایی فعالیت دارد. تا خردادماه سه جلسه در ارتباط با این ستاد برگزار کردیم. در یکی از جلسات از رئیس سازمان بورس دعوت کردیم.

وی درباره جلسه سازمان املاک گفت: دولت پای کار آمده و از متولیان دولت تشکر می کنم و هماهنگی کاملی بین قوه قضاییه وجود دارد و امروز همه انبارهای سازمان بازرسی شده و انبارها در حال تبدیل شدن به انبارهای استاندارد هستند. اداره ثبت در خصوص اموال غیر منقول توقیف شده نیز اقدام ارزنده ای انجام داده و این گزارش خوبی است.

مصدک به بودجه قوه قضائیه گفت: نمی دانم چه بگویم، گریه کنم یا حرف بزنم. من نمی دانم چگونه با مجلس صحبت کنم که باور کنم واقعاً نیاز داریم و بودجه قوه قضائیه بسیار کم است و کف بسیار پایین است. یک زمانی یک جنبش جهادی باید این مجلس انقلابی را می ساخت و بودجه قوه قضائیه را مطالعه می کرد و ما پیشنهاد دادیم که مثل نیمی از یک سازمان باشیم.

  آدرس پارکینگ های تهران – فکر مدرن

وی افزود: سال گذشته طرح بزرگنمایی تصویب نشد و دولت کمک کرد و رئیس قوه قضائیه هم دغدغه داشت و مشکل حل شد. اگر می دانید که رئیس ستاد چقدر به شرایط زندگی اهمیت می دهد، اصلاً نگران این موضوع نخواهید بود. در همه این موارد ایشان هر کاری کردند تا مشکل حل شود و با دولت صحبت کردیم ببینیم تکلیف دوستان چه می شود. قوه قضائیه با این بودجه مصوب اداره نمی شود و مدیریت سخت است و من برای آقای محسنی اژه ای متاسفم و گاهی برخی از همکاران که در اقلیت هستند در برخی گروه ها می گویند که او دنبال مشکل نیست، اما می داند که رئیس قوه قضاییه به فکر شماست

معاون اول قوه قضاییه درباره برنامه های هفته قوه قضائیه گفت: اول تیرماه در هفته قوه قضائیه مراسم تجدید میثاق با امام خمینی (ره) و شهید بهشتی داریم. گفت و گوی زنده این کارگردان تلویزیون ساعت 22 چهارشنبه اول تیرماه انجام می شود. یکی از ویژه برنامه هایی که امسال برای اولین بار برگزار می شود، مراسم تجلیل از رئیس قوه قضائیه توسط کارکنان این قوه است. دیدار با خانواده شهدا از برنامه های رهبر نیروها است. سخنرانی روسای قوه قضائیه روز جمعه قبل از خطبه نماز جمعه انجام می شود. خدمات قضایی در نماز جمعه برگزار می شود. همچنین قوه قضائیه با تولیدکنندگان دانش بنیان دیدار خواهد کرد و کارکنان ارشد قضایی از واحدهای صنعتی بازدید خواهند کرد. دومین جلسه مشترک قوه قضائیه و مجلس نیز این بار با حضور نمایندگان مجلس در قوه قضائیه برگزار می شود. همایش ملی قوه قضائیه به مدت یک روز برگزار و در نهایت جلسه تشکیل می شود.

معاون اول قاضی افزود: در هفته قوه قضائیه افتتاح 12 پروژه اداری در سازمان ثبت به میزان 12 هزار مترمکعب و همچنین افتتاح 18 ساختمان دادگستری و افتتاح 10 دفتر خواهد بود. برگزار شد.

وی در خصوص اقدامات سال گذشته مجتمع امور اقتصادی تهران در پرونده های مبارزه با فساد نیز گفت: در سال گذشته حدود 1500 میلیارد ریال جریمه نقدی و بیش از 313 هزار میلیارد ریال نیز ضبط شده است. 1400279 مورد به شعب ویژه ناوشکن ها ارجاع شد که در سال 1378 204 مورد است.

وی در خصوص کاهش جمعیت کیفری نیز گفت: رویکرد این است که قضات به این سمت بروند و حتی الامکان به حبس رای ندهند. امروز ما نیاز به تعریف جدی از سیاست جنایی خود داریم. تاکنون سیاست کیفری مشخصی نداریم. آیا نمی توان برای برخی جرایم مجازات جایگزین حبس تعیین کرد؟ مجازات جایگزین حبس بیشتر مربوط به جرایم عمدی است. البته 6 درصد کاهش ورود به زندان داشتیم. ما در برنامه خود موضوع صلح و سازش را جدی گرفتیم و سال گذشته 763 نفر از انتقام آزاد شدند.

  کدو تنبل قاتل این بیماری است - تفکر مدرن

معاون اول قوه قضائیه درباره موضوع مجوز از مدیریت برای انجام محاکمات تاکید کرد: این مجوز دو بار تمدید شده است. با توجه به اینکه قانون مجازات تخریب کنندگان در حال اصلاح است و قانون مجازات تخریب کنندگان که به موضوع مجوزها اشاره شده است در حال اصلاح است و جلساتی برای اصلاح این قانون در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است. این است که طی 3 ماه آینده در جلسه علنی مجلس حاضر می شود.

وی افزود: اخیراً سامانه خوبی به نام تأیید صلاحیت شهود و مطلعین ایجاد شده است، زیرا افراد زیادی در محل کار شهادت داده اند و در مقابل مجتمع ها و شهادت فروشی هستند و این کار آنهاست و دادگاه دارد انجام می دهد. نمی دانم همه کسانی که به عنوان شاهد شهادت می دهند در سیستم ثبت نام کرده اند. در سال 1400 سامانه ثبت شکایات سرقت و کمک به قربانیان ثبت شد و مظنونان می توانستند شکایت کنند و نیازی به مراجعه حضوری نبود. در این سامانه 2500 درخواست و بیش از یک میلیون درخواست در سامانه الکترونیکی ثبت شده و در کلانتری نیز به بهره برداری می رسد.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اقدامات اخیر قوه قضائیه برای هوشمندسازی قوه قضاییه گفت: 27 عنوان گزارش مورد نیاز قضات از طریق سامانه های مختلف تهیه می شود و پنجره فناوری راه اندازی شده است، سازمان و این پنجره برای مردم تنظیم شده است. سال گذشته 225 هزار دادگاه الکترونیکی و غیرحضوری برگزار شد. علاوه بر این، امسال به طور متوسط ​​25000 جلسه دادرسی الکترونیکی در هر ماه برگزار می شود. همچنین در سال 1400 305000 جلسه دادرسی الکترونیکی برای زندانیان و 69000 جلسه شخصی و الکترونیکی برگزار شد.

وی افزود: سال گذشته 2 میلیون فقره گواهی بد صادر شده که 30 درصد آن به طور کامل غایب بوده است.

وی در پایان با نامگذاری ایام هفته قوه قضائیه گفت: اول تیرماه حمایت قضایی از دادرسی دانش بنیان و صیانت از حقوق عامه، دوم تیرماه حرکت جهادی تحول و تعالی قضایی، 12 تیرماه حقوق بشر و مبارزه. مبارزه با تروریسم و ​​4 ژوئیه تسهیل روند تحقیقات با استفاده از فناوری های جدید و 5 ژوئیه پیشگیری از جرم و مقابله با فساد، 6 ژوئیه ترویج فرهنگ صلح و سازش و اصلاح جنایتکاران و 7 جولای استان مداری خود درمانی قربانیان و خدمات انسانی فهرست شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید