اگر زنی به شوهرش خیانت کند به او مهریه می دهند؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مدتی پیش آگهی یک موسسه حقوقی در فضای مجازی منتشر شد که در آن مجری گفته بود اگر خیانت شوهرتان را ثابت کنید از شر تعهدات مالی ازدواج از جمله مهریه و این سنگ بنای تبلیغاتی برای جذب موکل (مشتری) برای این موسسه حقوقی بوده است. بحثی پر از اشتباه که متاسفانه در بین عده ای رایج است.

چند وقت پیش آگهی یک موسسه حقوقی در فضای مجازی منتشر شد که در آن مجری می گفت اگر خیانت همسرتان را ثابت کنید از تعهدات مالی ازدواج از جمله مهریه رها می شوید و این سنگ بنای تبلیغات برای جذب مشتری (مشتری) برای این موسسه حقوقی. . بحثی پر از اشتباه که متاسفانه در بین عده ای رایج است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، در عرف و سنت و قانون ما موضوع ازدواج و روابط بین زوجین با مشکلات مالی همراه است. مسائل مالی در ازدواج همیشه آنقدر مهم بوده است که می توان گفت نیمی از روابط بین زوجین فقط به مشکلات مالی مربوط می شود و نیمی دیگر از این رابطه مربوط به مشکلات انسانی و عاطفی و عشق و علاقه است.

بنابراین همانطور که مشکلات عاطفی انسانی و عشق و علاقه بین زوجین در روابط بلندمدت مانند ازدواج باید حل شود و به زوجین اجازه داده شود تا به اصطلاح روابط خود را پیدا کنند، روابط مالی بین زوجین نیز به همان اندازه مهم است. با این تفاوت که به طور کلی جنبه های انسانی و عاطفی ازدواج و روابط زن و مرد در خانواده بسیار متحرک و منعطف است. در میان مشاوران خانواده رایج است که می گویند رابطه زن و مرد در خانه هر روز بازتعریف می شود و با توجه به مشکلات پیش آمده تجدید می شود.

در حالی که روابط مالی بین زوجین از چنین انعطافی برخوردار نیست. معمولا زمانی که متاهل هستید، یک بار مهریه را تعیین می کنید و به اصطلاح جلسه «بیرون بروید و بله» را تعیین می کنید و نه برای تغییر رابطه عاطفی و انسانی با همسرتان، برای بازتعریف مهریه و مسائل دیگر. تصمیمات مالی بین زوجین بگیرید. به عبارت دیگر، تعیین مهمترین روابط مالی در خانواده – مانند مهریه و شرایط دوران عقد – تنها یک بار امکان پذیر است، اما بر این اساس ممکن است برخی دیگر از تعهدات مالی طرفین در طول زمان تغییر کند.

  توییت امیر عبداللهیان از چین - اندیشه معاصر

مثلاً همانطور که در ماده 1106 قانون مدنی در بحث نفقه (نفقه – نفقه مادی شرایط زندگی) بیان شده است، نفقه به عهده مرد است و طبق ماده 1107 قانون مدنی، نفقه شامل کلیه نیازهای متعارف متناسب با نیازهای عادی است. وضعیت زن از قبیل مسکن، پوشاک، خوراک، اثاثیه منزل و هزینه های پزشکی و حتی خدمتکار، البته اگر زن به داشتن خدمتکار عادت داشته باشد یا به دلیل بیماری به او نیاز داشته باشد. اکنون با گذشت زمان ممکن است یک زن به دلیل شرایط خاصی مانند بیماری به یک مراقب نیاز داشته باشد یا نیازهای عادی او تغییر کند. به عنوان مثال، اگر زن و شوهری در روستا زندگی می کنند، نگهداری می تواند یک خانه روستایی و متعارف باشد و اگر همان زوج به کلان شهری مانند تهران مهاجرت کنند، همسر دیگر نمی تواند انتظار داشته باشد که خانه ای به اندازه یک خانه روستایی باشد. یک ویلا بالاست

مشکلات مالی کمتر از درگیری عاطفی مهم نیستند

فرض بالا این بود که بفهمیم مسائل مالی ازدواج معمولاً از اهمیت بالایی برخوردار است و با مشکلات انسانی و عاطفی زوج همخوانی دارد و نمی توان به قول قدیمی «جهیزیه کی داد و کی گرفت» اکتفا کرد. زیرا بحران مهریه و حبس شوهر و از سوی دیگر بدون سرپرستی زنان (ترک انفاق یا عدم پرداخت نفقه) تا حد زیادی دادگاه ها را درگیر اختلافات بین زوجین کرده است.

از جمله مشکلات مالی که گاه به نظر می رسد جامعه فاقد نگاه صحیح و منسجم به آن است، موضوع انحراف زوجین از پرداخت حقوق مالی زنان به ویژه مهریه است. گاهی دیده می شود که جامعه راه حل های نادرستی برای این مشکل تجویز می کند، مانند اثبات خیانت در زمان ازدواج.

  پشت صحنه حذف ارز 4200 تومانی / چه کسانی سود می برند؟ - اندیشه معاصر

اثبات خیانت، یک اشتباه بزرگ حقوقی

واقعیت این است که مهریه ای که در عقد بر زوج تحمیل می شود هرگز از او سلب نمی شود. باید در نظر داشت که اگر عقد دارای شرایط مناسب برای صحت باشد و عقد صحیح باشد و مهریه را تعیین کند، عقد صحیح و سالم است و یکی از عواقب عقد صحیح و سالم این است که طرفین به پیامدها و پیامدهای آن مقید هستند. از جمله این پیامدهای نکاح دائم در مورد مهریه، الزام زوج به پرداخت مهریه به زوجه است و به موجب ماده 1082 قانون مدنی، «زن پس از عقد، مالک مهر می شود و می تواند هر مهریه را بگیرد. مالکیتی که او می خواهد.”

البته باید در نظر داشت که در صورت یکی بودن مهر مالکیت مهر بلافاصله به زن منتقل می شود و در مواردی که مهر تعهد یا حق کلی مرد باشد مانند سکه یا پول. زن به محض انعقاد ازدواج طلبکار او می شود و می تواند هر زمان که بخواهد به شوهرش مراجعه کند و درخواست کند.

لحظه‌ای باقی می‌ماند که طبق ماده 1092 قانون مدنی مالکیت زن بر نصف مهر مشاع قبل از عقد متزلزل می‌شود و با وصلت ثابت می‌شود، پس می‌بینیم زن چه زمانی ازدواج می‌کند. مرد ازدواج می کند و قبل از نزدیکی قصد طلاق دارد فقط مستحق نصف مهریه است.

با توجه به این قواعد می توان نتیجه گرفت که در صورت صحت عقد و تعیین مهریه در عقد دائم، مرد هیچ راهی برای پرداخت یا پرداخت مهریه ندارد و باید مهریه را بپردازد یا بپردازد مگر اینکه ثابت کند. غیرممکن است، این است که به اصطلاح مهریه از او به صورت اقساطی دریافت شود، اما این گونه نیست که حتی از گردن فقیر (به اصطلاح محجور) مهریه گرفته نشود.

اما برخی توصیه های نادرست به مردانی که سعی می کنند مهر همسر خود را نبندند می گوید که باید ثابت کنید که شوهرتان خیانت کرده است تا نتوانید مهریه، نفقه و سایر حقوق مالی او را بپردازید. قبل از هر چیز باید در نظر داشت که این گفته از اساس اشتباه است.

  جزئیات تغییر وضعیت کارمندان دولت در کمیسیون تخصصی دولت در نیمه دوم سال 1400

افترا به زنانی که مهریه را نمی پردازند

لازم به ذکر است که این روش مردان در میان قبایل سعودی بوده است که یکبار پس از ازدواج به قصد محبت نکردن به همسران خود تهمت می زدند. خداوند در آیه 19 سوره نساء می فرماید: ولایت و متضاد لجاوا، آیتومین ما

و زنان را در تنگنا قرار ندهید تا بخشی از هر چیزی باشند [به عنوان مهریه] شما آنها را برگردانید مگر اینکه آنها مرتکب عمل زشتی شوند. و با آنها به درستی رفتار کنید. و اگر [به علتی] از آنها متنفر بود [باز هم با آنان به صورتی شایسته و پسندیده رفتار کنید] شاید این چیزی نباشد که شما دوست دارید و خداوند خیر زیادی در آن قرار داده است.

با توجه به تبعات قانونی اثبات خیانت یا افترا به مهریه باید گفت که این امر هیچ تأثیری در عدم پرداخت مهریه ندارد و مهریه باید به طور کامل پرداخت شود حتی اگر خیانت صورت گرفته باشد. این را نیز باید در نظر داشت اگر زن مرتکب زنا شود و شوهرش این را بفهمد، طبق قانون تنها کاری که می تواند انجام دهد این است که زن را به خاطر آن قضاوت نکند و البته برخی از قضات معتقدند که مرد در چنین شرایطی حتی او حق شکایت را ندارد زیرا فقط می تواند وقوع جرم (مثلاً رابطه غیرقانونی یا بالاتر) را به عنوان یک فرد مطلع به مقام قضایی گزارش دهد و به دلیل اینکه هیچ سمت و نفعی ندارد، نمی تواند به عنوان یک موضوع وارد پرونده شود. شاکی (اینجا) البته در این زمینه رویه واحدی در بین دادگاه ها وجود ندارد و برخی از دادگاه ها از جمله یکی از نظرات مشورتی می گویند در موارد منافی عفت که همسرش مرتکب جرم مجانی شده است، زوج می تواند به عنوان شاکی حاضر شود. .

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1263782

دیدگاهتان را بنویسید