اگر توافقی می خواهید با دقت گوش دهید! – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مذاکرات برای رفع تحریم های ضد ایرانی در وین وارد مرحله حساس و مهمی شده است. از سوی دیگر، غرب به تاکتیک معمول خود برای جلوگیری از فرامتن مذاکرات وین پایبند است. اظهارات منفی لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس یا ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در خصوص روند مذاکرات به خوبی نشان می دهد که شرکت کنندگان غربی در داخل از آنچه در جریان مذاکرات می گذرد راضی نیستند! البته از همان ابتدا مؤلفه ای به نام رضایت کشور غربی (در روند رفع تحریم های ضدایرانی) برای نظام و کشور ما مشکلی ندارد!

غرب از یک سو معطوف به توافق وین است، زیرا تکمیل کشورها و مؤلفه های «استراتژی مقاومت فعال» آن را به شدت نگران کرده و راهبرد «فشار حداکثری علیه ایران» با شکست مواجه شده است.

از سوی دیگر، واشنگتن و ترویکای اروپایی دریافته اند که بازگشت به برجام یک «بازی تاکتیکی» نیست، بلکه عینیت بخشیدن به آن مستلزم رعایت الزاماتی است که مغایر با نقشه راه اصلی آنهاست. بایدن و شرکای اروپایی‌اش قبلاً به صراحت گفته‌اند که ایده بازگشت پوچ آنها به توافق هسته‌ای به دلیل لغو تحریم‌های ضدایرانی شکست خورده است. اگر بازیگران غربی واقعاً به دنبال توافق با ایران هستند، بهتر است به دو نکته اصلی توجه شود:

اولین نکته این است که آمریکا و اروپایی ها مسیر توافق هسته ای و رفع تحریم های ضد ایرانی را به خوبی می دانند و در آخرین مذاکرات الزامات توافق و رفع تحریم های ضد ایرانی به خوبی تبیین شد. به اعضای P5 + 1. آنچه اکنون اصالت دارد بحث درباره تصمیم واقعی غرب برای احیای برجام یا عدم احیای برجام است، پس بهتر است زمان بیشتری را فدای این تصمیم نهایی نکنیم.

  سرقت «پل» در یکی از بزرگراه های پایتخت / جزئیات

نکته دوم اینکه «نتیجه مبتنی بر تعهد» رسما و عملاً در تاریخ ثبت شده و اکنون زمان آن رسیده است که «نتیجه مبتنی بر ضمانت» جایگزین آن شود.

در آخرین تحولات مذاکرات، شاهد اصرار دولت فعلی آمریکا بر غیرممکن بودن ارائه تضمین برای آینده برجام هستیم. اگرچه دولت فعلی آمریکا نمی تواند درباره دولت بعدی خود تصمیم گیری کند، اما فراموش نکنیم که برجام توافقی بین دولت ایران و آمریکا نیست. اما این یک توافق بین المللی است. قطعنامه 2231 شورای امنیت نیز مورد تایید شورای امنیت و تایید 15 عضو دائم و غیردائم شورای امنیت قرار گرفت.

دولت کنونی آمریکا نمی‌تواند تکلیف دولت بعدی آمریکا را تعیین کند، اما مطمئناً می‌تواند با پذیرش یک سری تعهدات و تضمین‌های فنی و اقتصادی و در ابعاد دیگر، هزینه‌های دولت احتمالی بعدی آمریکا را پس بگیرد. شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را به گونه ای افزایش دهد که خروج از توافق هسته ای در واقع اقدامی پرخطر و مخاطره آمیز برای دولت آمریکا باشد. در سال 2018 شاهد بودیم که دولت ترامپ با مشکل مشابهی مواجه نیست زیرا هیچ تضمین یا خطری برای این توافق و خروج از آن وجود ندارد. اگر غرب می‌خواهد به توافق برسد، باید هرچه سریع‌تر از نظر روانی، سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی از طریق «تعهد» حرکت کند و کلمه کلیدی به نام «هیئت پادمان» را جایگزین آن کند. آره! هیچ گزینه دیگری برای واشنگتن و تروئیکای اروپایی وجود ندارد.

حنیف غفاری

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1257792

دیدگاهتان را بنویسید