اگر این علائم را دارید، به این معنی است که روده های شما ناسالم هستند – تفکر مدرن

پیچیدگی باورنکردنی روده و اهمیت آن برای سلامت کلی ما مشکلی است که منجر به افزایش تحقیقات در جامعه پزشکی شده است. مطالعات متعدد در طول دو دهه گذشته ارتباط بین سلامت روده و سیستم ایمنی، خلق و خو، سلامت روان، بیماری های خودایمنی، بیماری های غدد درون ریز، بیماری های پوستی و سرطان را نشان داده است.

زمانی، سیستم گوارش ما یک سیستم بدن نسبتاً “ساده” در نظر گرفته می شد که اساساً از یک لوله طولانی تشکیل شده بود که غذا از آن عبور می کند، جذب می شود و سپس دفع می شود. اصطلاح “میکروبیوم روده” به طور خاص به میکروارگانیسم هایی اطلاق می شود که در روده زندگی می کنند. انسان حدود 300 تا 500 نوع باکتری مختلف در دستگاه گوارش خود دارد. در حالی که برخی از میکروارگانیسم ها برای سلامتی ما مضر هستند، بسیاری از آنها بسیار مفید و حتی برای یک بدن سالم ضروری هستند.

کویگلی در مطالعه خود در مورد باکتری های روده در مجله گوارش و کبد گفت: “داشتن طیف گسترده ای از این باکتری های خوب در روده شما می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند، علائم افسردگی را بهبود بخشد، به مبارزه با چاقی کمک کند و سودمند باشد.” تعدادی دیگر.

7 نشانه روده ناسالم

بسیاری از جنبه های زندگی مدرن، مانند سطوح بالای استرس، کم خوابی، خوردن غذاهای فرآوری شده و غذاهای پر قند، و مصرف آنتی بیوتیک ها می توانند به میکروبیوم روده ما آسیب بزنند. این به نوبه خود می تواند بر جنبه های دیگر سلامتی ما مانند مغز، قلب، سیستم ایمنی، پوست، وزن، سطح هورمون ها، توانایی جذب مواد مغذی و حتی باعث سرطان شود. راه های مختلفی وجود دارد که روده ناسالم می تواند خود را نشان دهد. در اینجا هفت علامت رایج وجود دارد:

  جلسه علنی آغاز شد/ بررسی بند «هزینه بودجه» در دستور کار مجلس - اندیشه معاصر

1 ناراحتی معده

ناراحتی های معده مانند نفخ معده، یبوست، اسهال و سوزش سر دل می توانند نشانه هایی از روده ناسالم باشند. روده های متعادل مشکلات کمتری در پردازش مواد غذایی و دفع زباله خواهند داشت.

2. رژیم غذایی با قند بالا

رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده و قندهای افزوده شده می تواند میزان باکتری های خوب روده را کاهش دهد. این عدم تعادل می تواند اشتهای شما را برای قند افزایش دهد که می تواند آسیب بیشتری به روده شما وارد کند. سطوح بالای قندهای تصفیه شده با افزایش التهاب در بدن مرتبط است. التهاب می تواند منجر به تعدادی از بیماری ها و حتی سرطان شود.

3. تغییر وزن ناخواسته

افزایش یا کاهش وزن بدون تغییر رژیم غذایی یا عادات فیزیکی می تواند نشانه ای از روده ناسالم باشد. روده های نامتعادل می توانند توانایی بدن شما در جذب مواد مغذی، تنظیم قند خون و ذخیره چربی را مختل کنند. کاهش وزن ممکن است به دلیل رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO) باشد، در حالی که افزایش وزن ممکن است به دلیل مقاومت به انسولین یا پرخوری به دلیل کاهش جذب مواد مغذی باشد.

4. اختلالات خواب یا خستگی مداوم

روده های ناسالم می توانند به اختلالات خواب مانند بی خوابی یا بد خوابی کمک کنند که منجر به خستگی مزمن می شود. بیشتر سروتونین در بدن، هورمونی که بر خلق و خو و خواب تأثیر می گذارد، در روده تولید می شود. بنابراین آسیب روده می تواند توانایی شما را برای خوب خوابیدن مختل کند. برخی از اختلالات خواب نیز با افزایش خطر فیبرومیالژیا مرتبط هستند.

  شستشوی بوم لباس های شسته شده آنلاین در رسانه ها

5. تحریک پوست

بیماری های پوستی مانند اگزما ممکن است با روده های آسیب دیده همراه باشد. التهاب روده ناشی از رژیم غذایی نامناسب یا آلرژی غذایی می تواند نشت برخی پروتئین ها را در بدن افزایش دهد که به نوبه خود باعث تحریک پوست و ایجاد بیماری هایی مانند اگزما می شود.

6. شرایط خود ایمنی

محققان پزشکی دائماً در حال یافتن شواهد جدیدی از تأثیر روده بر سیستم ایمنی هستند. تصور می شود روده های ناسالم التهاب سیستمیک را افزایش داده و عملکرد صحیح سیستم ایمنی را تغییر می دهند. این می تواند منجر به بیماری های خود ایمنی شود که در آن بدن به جای مهاجمان مضر به خود حمله می کند.

7. عدم تحمل غذایی

عدم تحمل غذایی نتیجه سوء هاضمه برخی غذاها است (این با حساسیت های غذایی ناشی از واکنش سیستم ایمنی بدن به برخی غذاها متفاوت است). اعتقاد بر این است که عدم تحمل غذایی ممکن است به دلیل کیفیت پایین باکتری در روده باشد. این وضعیت می تواند منجر به سوء هاضمه غذاهای محرک و علائم ناخوشایندی مانند نفخ، گاز معده، اسهال، درد شکم و حالت تهوع شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آلرژی غذایی ممکن است با سلامت روده نیز مرتبط باشد.

دیدگاهتان را بنویسید