اولین همایش گرامیداشت روز صنعت قیر در ایران برگزار شد

1086201 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، اولین همایش صنعت قیر در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما و همزمان با سالروز تاسیس انجمن قیر ایران برگزار شد.

محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن قیر ایران در این همایش گفت: صنعت قیر مدت ها در توسعه و ساخت و ساز مغفول مانده بود اما امروز نقش و جایگاه خود را به دست آورده است.

مهرداد همتی، دبیر انجمن قیر ایران در این همایش گفت: پیش بینی می شود تقاضای جهانی قیر تا دو سال آینده از مرز 125 میلیون تن عبور کند. کشورهای مختلف این ظرفیت بالقوه را برنامه ریزی کرده و ظرفیت های جدیدی را برای خود ایجاد کرده اند. اما ایران تاکنون توجه چندانی به این ظرفیت نکرده است.

همتی افزود: این همایش با هدف بررسی و چاره اندیشی برای پیشبرد صنعت و تولید ملی کشورمان برنامه ریزی شد.

سالاری معاون وزیر نفت نیز از دیگر سخنرانان این همایش بود. وی با اشاره به سابقه بخش خصوصی در صنعت قیر گفت: با روی کار آمدن دولت جدید تلاش شد تا تامین 150 هزار میلیارد ریال در دستور کار قرار گیرد.

وی در خصوص کیفیت روغن و قیر ایران گفت: امروز به مرز دانش رسیده ایم که کیفیت قیر در سطح بالایی قرار دارد و این دانش کاملا بومی است.
وی در پایان افزود: وجود نهاد نظارتی می تواند به ما در استفاده از تولید از نظر کیفیت، نظام قیمت گذاری و تداوم تولید کمک کند.

سروس رستگار، مدیر پروژه های شبکه تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در خصوص رابطه این صنعت با دانش گفت: در حال حاضر سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص کشور حدود 3.5 درصد است که این رقم در سال 2018 به ثبت رسیده است. عدد ملموسی نیست یکی از راهکارهای افزایش سهم شرکت های دانش بنیان قرار دادن فناوری آنها در زنجیره ارزش شرکت های بزرگ کشور است. با وجود ظرفیت قابل توجه صادرات قیر کشور، متاسفانه همچنان بخشی از نیازهای جاده ای کشور از طریق واردات تامین می شود که این امر نشان دهنده اهمیت نوسازی فناوری در صنعت قیر کشور است. شبکه تبادل فناوری به عنوان بخشی از اجرای طرح های ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وظیفه ایجاد ارتباط بین صنعت و مجموعه های دانش بنیان را بر عهده دارد.

  با این تست شخصیت خود را بهتر بشناسید! من کی هستم؟! - اندیشه معاصر

در این همایش با ارائه بهترین امکانات تولید قیر در کشور، تولیدکنندگان نمونه نیز مورد ارزیابی قرار گرفتند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید