اولیایی: مردان وزارت ورزش مثل پرسپولیس و استقلال/حذف لیگ برتر راه حل AFC است

1056165 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، باشگاه ها استقلال و پرسپولیس کمتر از یک ماه فرصت دارند تا درخواست های خود را برای دریافت مجوز حرفه ای ارائه کنند کنفدراسیون فوتبال آسیا کاظم علیایی در این باره گفت: لیگ قهرمانان آسیا به دلیل جام جهانی 2022 قطر یک فصل به تاخیر افتاد و شاید این برای فوتبال ایران مفید باشد زیرا به جز سپاهان و خوزستان، سایر باشگاه های ایرانی مجوز حرفه ای ندارند. از سوی دیگر می توان این موضوع را تهدید بزرگی برای لیگ برتر فوتبال ایران دانست چرا که تنها دو باشگاه استانداردها را رعایت کرده اند و خطر حذف از لیگ وجود دارد. عدم رعایت استانداردهای ملی و بین المللی منجر به حذف لیگ ایران از لیست لیگ های استاندارد AFC می شود که ضربه ای به بازو برای حضور فوتبال باشگاهی ایران در رقابت های آسیایی خواهد بود.

وی ادامه داد: در مورد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نیز باید گفت که رئیس سازمان خصوصی سازی اشتباه بزرگی انجام داد. برای خودنمایی، این دو باشگاه به صورت عمومی منتشر شدند تا بتوانیم آنها را به‌عنوان دولتی به رسمیت بشناسیم. در سند تبدیل دولت سیزدهم به درستی به آن پرداخته شد و مالکیت از مدیریت جدا شد، اما برگه واگذاری دو باشگاه بزرگ پایتخت کدهای لازم را به کنفدراسیون فوتبال آسیا داده بود تا بداند هر دو باشگاه دولتی هستند و در حال حاضر 90 درصد سرخابی ها هستند. سهام در دست دولت است و مابقی آن ها مانع بسیار بزرگی برای صدور مجوز حرفه ای بر روی آنها حک شده است. از سوی دیگر به کنفدراسیون فوتبال آسیا اطلاع داده ایم که مالک دو باشگاه یک نهاد است و از آنجایی که کنفدراسیون فوتبال آسیا برای جلوگیری از هرگونه تبانی به دو باشگاه با مالک مشترک اجازه ورود به مسابقات را نمی دهد، در واقع سرخابی ها نمی توانند. مجوز حرفه ای بگیرید

  نکونام به استقلال دستبند زد

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال از کمبود VAR برای باشگاه های ایرانی انتقاد کرد و تصریح کرد: جای تعجب است که چرا نتوانسته ایم سیستم کمک داور تصویری را به ظرفیت باشگاه اضافه کنیم. ایران در بسیاری از زمینه‌ها رتبه‌بندی فناوری جهانی مناسبی دارد، اما در این زمینه از بسیاری از کشورها عقب هستیم. با توجه به توانمندی هایی که بسیاری از آنها نشان داده اند، واقعا عجیب است که در انتهای جدول VAR قرار داریم و وزارت ورزش و جوانان باید در این زمینه دخالت کند زیرا ورزشگاه ها در اختیار دولت است و فدراسیون فوتبال ذینفع محسوب می شود. آقایان وزارت عشق دارایی هستند و نمی گذارند استادیوم های بخش خصوصی دلیل عقب ماندن فوتبال در حوزه VAR باشد. فدراسیون مستاجر وزارت ورزش است و من اقدامات لازم برای حل این مشکل را نمی بینم. فقط کامنت هایی می بینیم که به نتیجه نمی رسند و سیستم کمک داور تصویری را به فوتبال ایران اضافه نمی کنند.


بیشتر بخوانید:


اعلائی با تاکید بر اینکه اراده ای برای رسیدن به استانداردهای جهانی در فوتبال ایران نمی بینم، خاطرنشان کرد: متاسفانه به جای انجام کار، شاهد سخنرانی و مصاحبه هستیم. در واقع به جای دیدن اعمال، فقط حرف می شنیدیم. به جای دیدن آینده و اقدام اساسی، به گذشته نگاه می کنیم و اتفاقاتی را که دردی را التیام نمی بخشند، بررسی می کنیم. باید قطرات را از بین ببریم و به جای اتلاف وقت، به دنبال رفع عیوب باشیم. حیف که فوتبال ایران VAR ندارد اما برای بالا بردن سطح کیفی مسابقات باشگاهی و کشوری مزیت های زیادی دارد. بیشتر کارهایی که انجام می شود برای نمایش است و اراده ای برای استانداردسازی باشگاه ها وجود ندارد. بنابراین فرصت یک ساله ای که جام جهانی باشگاه های ایران داده است، زمان چندانی برای گرفتن مجوز حرفه ای نیست.

  امضای 12 سند همکاری در زمینه های مختلف بین ایران و عمان

انتهای پیام/4048/

دیدگاهتان را بنویسید