اهداف سفر بن سلمان

1031273 فقط خبر

به گزارش گروه جهانی آنا، حسن هانی زاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در جریان یک سفر منطقه‌ای شامل مصر، اردن و ترکیه، تلاش کرد تا پیش از سفر تاریخی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان، حملات گسترده‌ای را علیه ایران انجام دهد.

این سفر برای ژوئیه برنامه ریزی شده است و طی آن جو بایدن نشست مشترکی با سران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس به اضافه اردن، مصر و عراق در ریاض خواهد داشت.

طبیعتاً امان وانکارا در سفر محمد بن سلمان به قاهره همواره سعی می کرد یک سری اتهامات غیرواقعی را علیه ایران به دلیل دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و تلاش برای ایجاد بی ثباتی در منطقه وارد کند.

اما هدف نهایی محمد بن سلمان پی ریزی پایه های قدرت در عربستان سعودی، ایجاد یک اتحاد یهودی-عربی علیه ایران و هموار کردن مسیر برای عادی سازی روابط ریاض و تل آویو است.

این اولین سفر خارجی وارث تاج و تخت عربستان سعودی در 3 سال اخیر محسوب می شود، زیرا پس از ترور دردناک جمال حشقچی، روزنامه نگار برجسته سعودی در سال 2018، محمد بن سلمان به شدت در انزوای سیاسی قرار گرفت.

از آن زمان، روابط ترکیه و عربستان تحت تأثیر ترور جمال حشقجی قرار گرفت، اما از آنجایی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از هر رویدادی برای رسیدن به اهداف اقتصادی، مالی و سیاسی خود استفاده می کند.

مدتی است که روابط دو کشور به تعادل نسبی رسیده است.

روابط اردن و عربستان سعودی نیز از سال گذشته که دو تن از نزدیکان پادشاه اردن تلاش کردند کودتا کنند و سلطنت اردن را سرنگون کنند، بدتر شده است.

  همتی: تغییر مدیران باید در اولویت وزارت امور خارجه باشد/ عملکرد خوب دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی اقتصادی

در آوریل سال گذشته، باسم عوادالله، رئیس سابق دربار سلطنتی اردن و مشاور ارشد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، که دارای تابعیت دوگانه اردنی-سعودی است، قصد دارد به ملک عبدالله دوم، پسر عموی اردن با برخی از فرماندهان ارتش اردن کمک کند. کودتا کرد و ملک عبدالله دوم را سرنگون کرد.

اما کودتا خنثی شد و باسم عوض الله و شریف بن زاید در دادگاه اردن اعتراف کردند که هر کدام آنها را به اتهام توطئه برای سرنگونی پادشاه اردن به اصرار وارث سعودی به 15 سال زندان محکوم کرد.

محمد بن سلمان برای دلجویی از پادشاه اردن و دعوت از عزاوی برای شرکت در نشست مشترک سران عرب با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ریاض به امان سفر کرد.

بن سلمان در سفرهای خود به مصر، اردن و ترکیه قول داد در صورت به قدرت رسیدن در آینده، سرمایه گذاری عربستان سعودی در این سه کشور را افزایش دهد. یکی دیگر از مشکلات این سفر این است که مقامات آمریکایی پیش بینی می کنند که سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی به دلیل تشدید بیماری، نمی تواند بر کشور حکومت کند و به زودی قدرت را به پسرش محمد بن سلمان می سپارد. بنابراین، محمد بن سلمان برای کسب مشروعیت لازم و جلب توجه جو بایدن

او سفرهای دوره ای را انجام داد تا راه را برای رسیدن به قدرت هموار کند.

یکی از اتفاقات نادر اخیر در عربستان سعودی این است که وزیر اطلاعات به تمام رسانه های داخلی دستور تولید و پخش فیلم های مستند درباره فعالیت های مدنی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی محمد بن سلمان را صادر کرده است.

  هشدار ابراهیم شکوری؛ حضور اسرائیل در فوتبال آسیا؟ - اندیشه معاصر

از سوی دیگر، روابط واشنگتن و ریاض از سال 2020 با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سردی گرایید، اما سفر آتی رئیس جمهور آمریکا به ریاض، مشروعیت لازم را به دولت آینده محمد بن سلمان خواهد داد.

یکی دیگر از مشکلات سفر محمد بن سلمان به مصر، اردن و ترکیه، جریان سازی علیه ایران و زمینه ساز جبهه منطقه ای علیه محور مقاومت و ایران و مقدمه ای برای برقراری روابط رسمی با رژیم صهیونیستی است.

به نظر می رسد امسال تغییرات چشمگیری در هرم در عربستان سعودی وجود داشته باشد

قدرت ظهور خواهد کرد که در اصل کلیدواژه این تغییرات، ایران و محور مقاومت خواهد بود، زیرا محمد بن سلمان از هم اکنون در تلاش است تا لابی صهیونیستی را راضی کند.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید