انیمیشن مثل خواب دیدن/تغییر مسیر زندگی از دستشویی است!

1089368 فقط خبر

به گزارش خبرنگار سینمایی گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، کارگردان انیمیشن «شاهزاده روم» ورود خود به هنر و ورود به انیمیشن را ناشی از تصادف در دوران سربازی دانست و گفت: من انتخاب کردم. یک رشته تجربی در دوران دبیرستان و بعد از آن به سربازی رفت.» در دوران سربازی، یک شب مجبور شدم پشت توالت روزه بگیرم که متوجه شدم سرباز سابق که خیلی هم درس خوان بود، دارد کتاب می خواند، گفتم. چه کتابی می خوانی؟ او گفت که مربوط به بخش گرافیک آکادمی است.

هادی محمدیان که میهمان برنامه تلویزیونی اقیانوس آرام بود، با بیان اینکه این جرقه در من بود، چرا رشته تجربی را انتخاب کردم، گفت: بعد از خدمت سربازی، یک سال هنر خواندم و رتبه ام 240 شد، یعنی کسی که مسیر زندگی اش پشت توالت عوض می شود، چطور می شود برنامه ریزی کرد؟!

من کار را انجام می دهم و بعد فکر می کنم

محمدیان در بخشی دیگر از این برنامه گفت: حتما شنیده اید که وقتی می خواهید کاری را انجام دهید یا چیزی بگویید، قبل از انجام آن فکر کنید. مثلاً وقتی بچه ها بازی می کنند، به این فکر نمی کنند که بعداً چه اتفاقی می افتد. وقتی انسان می خواهد کاری را انجام دهد، اگر به آن فکر کند، نمی داند درست است یا نادرست.

وی ادامه داد: من از آن دسته افرادی بودم که قبل از انجام هر کاری در زندگی زیاد فکر نمی کردم. من همیشه اول یک کار را انجام می دهم و بعد فکر می کنم، اگر می خواستم فکر کنم این همه کار را انجام نمی دادم. خیلی ها می پرسند چطور وارد انیمیشن شدم؟ پاسخ من این است که برنامه خاصی برای فعالیت در زمینه انیمیشن نداشتم.

  اکران مردمی «آتابای» با بازی سحر دولتشاهی و هانیه توسلی - اندیشه معاصر

عشق در ترم اول دانشگاه

فیلشاه کارگردان انیمیشن درباره ازدواج زودهنگام خود در ترم سوم دانشگاه گفت: وقتی وارد دانشگاه شدم، هفته دوم ترم اول به کتابخانه رفتم و دختری را دیدم که کتابی برداشت و رفت. سریع به کارت این خانم نگاه کردم و اسم و فامیل و سال ورود را گرفتم. اصلا فکر نمیکردم ترم اول دانشگاه باشم و تا هفته اول ترم سوم خواستگاری و پایان ترم سوم ازدواجمون پیگیری کردم. محمدیان ادامه داد: «در آن زمان یکی از اساتیدم می‌گفت اگر می‌خواهی به جایی برسی، ازدواج نکن!» اما من اصلاً به این موضوع فکر نکردم و در کل به خیلی چیزها فکر نکرده‌ام. زندگی من. “وقتی به چیزی برخورد می کنم، به درست یا غلط بودن آن فکر نمی کنم، بلکه به این فکر می کنم که آیا آن را دوست دارم یا نه.”

اوج موفقیت در دل سختی ها

محمدیان معتقد است دنیای انیمیشن مانند یک رویاست و واقعیت ندارد. وی همچنین درباره ساخت انیمیشن «شاهزاده روم» که به پرفروش ترین انیمیشن تاریخ ایران تبدیل شد، گفت: انیمیشن جایی است که می توان گفت خواب می بینم. یعنی واقعی نیست و تمثیلی است. حتی سینما هم مثل انیمیشن فنی نیست. انیمیشن یک کار گروهی است، یک نفر باید فیلمنامه را بنویسد و نفر دیگر باید طراحی کند.

به عنوان مثال، زمانی که می خواهید یک صندلی را قرار دهید، باید بدانید که می خواهید آن را کجا و چگونه قرار دهید، که این یک پروسه طولانی است. زمانی که انیمیشن شاهزاده روم را شروع کردیم، من 31 ساله بودم و عموماً تیم جوانی بودیم که فکر نمی‌کردیم استقبال خوبی از آن شود. ما عاشق ساختن انیمیشن بودیم و فکر می کردیم بالاخره اتفاقی می افتد. چه کسی حدس می زد که «شاهزاده روم» به پرفروش ترین انیمیشن ایران و همچنین در بین پنج فیلم پرفروش سال تبدیل شود. ساخت انیمیشن کار بسیار زیادی است و بسیاری از دوستان من که در ایران کار می کنند فوق العاده با استعداد و باهوش هستند زیرا همیشه مشکل داشته اند. “هر چه مشکلات بیشتری داشته باشید، موفق تر خواهید بود.”

  برخی از افراد مشهور نقش سربازان فرهنگی را در پیاده نظام ناتو بازی می کنند

چالش های انیمیشن

کارگردان انیمیشن «پرواز تا بی نهایت» درباره چالش های تولید انیمیشن نیز گفت: کمتر از ده کشور در دنیا می توانند انیمیشن تولید کنند. مثلا هالیوود و کشورهای برزیل، چین، کره، ژاپن، فرانسه و …. نیاز به تولید انیمیشن چون برای دیدن 1 ثانیه در انیمیشن باید 25 فریم جمع کرد. به عنوان مثال برای ساخت یک فیلم 80 دقیقه ای باید 120000 عکس جمع آوری شود. ابتدا یک پوسته نرم از شخصیت ایجاد می کنیم که در هر فریم کمی حرکت می کند. کشیدن این شخصیت ها با دست و با ظرافت خاصی کار بسیار سختی است و به طور کلی باید به تمام جزئیات توجه کنیم. چه کسی فکرش را می‌کرد که ایران این پروسه ۸۰ دقیقه‌ای را طی کند و وارد عرصه انیمیشن شود.

تجربه ساخت یک انیمیشن 10 دقیقه ای

محمدیان همچنین از تجربه تماشای اولین انیمیشن خود با دانش آموزان مستعد صحبت کرد که در مورد محتوای انیمیشن با یکدیگر گفتگو کردند. او گفت: «از آنجایی که تولید انیمیشن برای هر کاری هزینه بر است، اولین انیمیشنی که ساختیم 10 دقیقه بود و در چندین جشنواره جوایزی را کسب کرد. تصمیم گرفتیم این اثر را به دبیرستانی با افراد مستعد ببریم و با دانش آموزان ببینیم. نکته جالب این بود که دانش آموزان پس از تماشای انیمیشن به دو گروه مخالف و موافق تقسیم شدند. برای من بیشتر تعاملات در جایی که با هم بحث می کردند و به نحوه ساخت آن توجه نمی کردند اما درباره محتوای فیلم صحبت می کردند جالب بود. داستان درباره دو خلبان بود که برای انجام کاری به قطب جنوب رفتند. گروهی از این کودکان می گفتند غیرممکن است و گروه دیگر معتقد بودند که ممکن است. «در مجموع خیلی خوشحال شدم که بحثی بین بچه ها ایجاد شد.

  توهین شدید علی کریمی به رئیس فدراسیون فوتبال; جادوگر آخرین سیم + سند - فکر مدرن را زد

معلمی که زحماتش معلوم بود

محمدیان در پایان برنامه خاطره ای از معلم طراحی خود تعریف کرد: روز اولی که با او آشنا شدم با پیرمردی 80 ساله آشنا شدم که با لرزش وارد کلاس شد اما وقتی مداد را برداشت و شروع کرد نقاشی، لرزش او متوقف شد. وقتی علت را جویا شدیم، یک بار گفت 15 ساله بودم که از نردبان افتادم و لرزیدم و بعد گفتم به هر حال باید نقاشی کنم و تنها راز موفقیت من سه کلمه تلاش، تلاش است. و تلاش و من هرگز این معلمم را فراموش نمی کنم.»

لازم به یادآوری است «پاسیفیک» محصول سازمان هنری اوج مدیا است که شنبه تا چهارشنبه ساعت 18:00 از شبکه دو پخش می شود. این برنامه در هر قسمت چهره های مختلفی را به نمایش می گذارد تا تجربیات نوجوانی خود را با این گروه سنی به اشتراک بگذارند.

انتهای پیام/4104/

دیدگاهتان را بنویسید