انجام مذاکرات فشرده در زمینه همکاری در زمینه فناوری با روسیه

77811 491 فقط خبر

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، مرکز اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گزارشی اعلام کرد که امیرمحمدزاده لاجوردی معاون وزیر و رئیس هیئت مدیره و همچنین مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت میزبان الکساندر شویتوف، معاون توسعه دیجیتال، ارتباطات و رسانه روسیه و هیئت همراه وی بود. در این دیدار توسعه روابط دوجانبه دو کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مورد تاکید قرار گرفت.

لایوردی پس از تشریح ساختار شرکت ارتباطات زیرساخت و ماموریت های این شرکت، موضوعات مورد علاقه طرفین را برای توسعه همکاری های مشترک بررسی کرد. وی توسعه زیرساخت‌های ارتباطی مشترک، ترانزیت داده‌ها، اقتصاد دیجیتال و ایجاد بازار برای شرکت‌های ایرانی و تولید محصولات مشترک و پرداختن به یک سویه‌بودن برخی بسترهای بین‌المللی را از مهم‌ترین موضوعات مورد علاقه برشمرد. به طرف ایرانی برای همکاری مشترک با طرف روسی.

طرف روسی این نشست یعنی الکساندر شویتوف نیز بر توسعه همکاری های روسیه و ایران در حوزه فناوری اطلاعات تاکید کرد. شویتوف با استقبال از موضوعات مورد علاقه همتای ایرانی خود اظهار داشت که آمادگی کامل برای اجرای توافقات دوجانبه در این سفر و همچنین توسعه هر چه بیشتر همکاری ها و نزدیکی ها را دارد.

در این نشست اعلام شد برای اجرای توافقات ایران و روسیه باید هر چه سریعتر مذاکرات فشرده ای آغاز شود تا زمینه اجرای این توافقات فراهم شود. این موضوع در این نشست مورد توافق طرف روسی نیز قرار گرفت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت ارتباطات، پس از این دیدار، شرکت های ایرانی و روسی در مورد زمینه های مشترک همکاری در دو کشور گفتگو کردند.

  آغاز چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی - تفکر نوین

جزئیات بیشتر از این فرصت های همکاری مشترک فاش نشده است. وزیر ارتباطات مردادماه امسال با همتای روس خود دیدار و اسناد همکاری ایران و روسیه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را امضا کرد. در این نشست اعلام شد شرکت های دانش بنیان و توانمند ایرانی از این پس در بازار روسیه حضور فعال خواهند داشت. زارع پور در این نشست با اعلام اینکه تهران و مسکو در زمینه مدیریت بانک اطلاعاتی همکاری خواهند کرد، گفت: در شرایط تحریم باید از سیستم عامل ها و اپلیکیشن های غربی فاصله گرفت و وابستگی به محصولات آنها را حذف کرد. برای دستیابی به این هدف، تهران و مسکو بر روی توسعه «نرم افزار مدیریت استراتژیک پایگاه داده» (DBMS) سرمایه گذاری خواهند کرد.

همچنین نباید فراموش کرد که در این سفر مردادماه به زارعپور، موتور جستجوی یاندکس پس از چندین سال فیلتر شدن، فیلتر شد. وی با این حال درباره همکاری با برخی از شرکت های روسی مانند یاندکس به عدم در نظر گرفتن تسهیلات ویژه برای این مجموعه ها اشاره کرد: ما تسهیلات خاصی برای یاندکس در نظر نگرفتیم و هر پلتفرمی که قوانین ما را رعایت کند می تواند کارساز باشد.

یادداشت شده – مورد دقت نظر واقع شده؛ در یک سال گذشته همکاری های علمی ایران و روسیه بر اساس 5 مدل در زمینه های مختلف نانو، هوانوردی، تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی برقرار شد و راه اندازی خانه نوآوری ایران در روسیه آخرین نمونه از این همکاری هاست. ناگفته نماند که چندی پیش وزیر ارتباطات تاکید کرد که برنامه فضایی ایران با کمک روسیه پیش خواهد رفت.

  «بیرو» به چرخه پرطرفدار اکران عمار پیوست

انتهای پیام/110/

دیدگاهتان را بنویسید