انتشار خاطرات اسحاق جهانگیری از سیل 1377

اسحاق جهانگیری معاون اول دولت یازدهم و دوازدهم در صفحه اینستاگرام خود بخشی از یادداشت های روزانه خود را در رابطه با سیل سال 1397 در کشور منتشر کرد.

به گزارش نواندیش، متن این خاطرات به شرح زیر است؛

سیل نوروزی سال 2018 از نظر میزان بارندگی و استان های درگیر اتفاق نادری بود. دغدغه مسئولان در آن زمان جلوگیری از تلفات انسانی بود تا جایی که بتوان خسارت مادی را جبران کرد. اکنون که مردم عزیزمان در تابستان با سیل های متعدد مواجه شده اند، خاطرات خود را مرور کردم و بخشی از اتفاقات آن روزها را برای آگاهی درج می کنم.

7 اسفند 1396: پس از انتشار اخباری مبنی بر خطر سیل در استان های گلستان و مازندران، تلفنی با استانداران این دو استان صحبت کردم و اعلام کردم برای مقابله با سیل و کمک به سیل زدگان آماده باشید.

2 آوریل 2018: اگرچه پیش از این اعلام شده بود که سیل در استان های مازندران و گلستان مهار شده است، اما امروز خبر بدی از استان ها دریافت کردم. از وزیر کشور پرسیدم گفت مشکل جدی نیست و به گلستان می روم. بعدازظهر با تلفن آیت الله نور مفیدی امام جمعه گرگان خیلی نگران بودم و تصمیم گرفتم فردا خودم به منطقه بروم.

3 آوریل 2018: همراه با وزرای کشاورزی، بهداشت، نیرو، راه و شهرسازی به استان گلستان رفتیم. وزیر کشور و اقتصاد قبلاً آنجا بودند. پس از بازدید هوایی از مناطق سیل زده با ماشین به شهر آکولا رفتیم. تمام شهر سیل زده است. پس از بازدید میدانی از شهرستان، ستاد مدیریت بحران منطقه ای را با حضور 6 وزیر و مدیر استانی تشکیل دادیم. در آنجا وزیر کشور پس از مشورت با من رئیس جدید منطقه را معرفی کرد. ضمن تایید برکناری مدیر، بر اهمیت حضور مدیر در شرایط بحرانی تاکید کردم و تصمیماتی اتخاذ شد. قرار بر این شده که وزیر کشور تا رفع بحران در استان بماند. شب رفتیم مازندران.

  جایزه بازی جوانمردانه به دانمارکی - اندیشه معاصر رسید

13 فروردین: استان مازندران کمتر از گلستان آسیب دیده است. ما از برخی مناطق سیل زده بازدید کردیم و به مردم اطمینان دادیم که در بازسازی دولت در کنار شما هستیم. بعدها در جلسه ستاد مدیریت بحران منطقه شرکت کردم و از عملکرد فرماندار تقدیر کردم.

5 آوریل: گزارش هواشناسی نسبت به وقوع سیل در تهران هشدار داد. من یک مصاحبه تلویزیونی انجام دادم و از مردم التماس کردم که به هشدارها توجه کنند. ساعت 10 شب به جلسه ستاد بحران تهران رفتم. هدف من جلب توجه به اهمیت و حساسیت موضوع بود. در این جلسه مقرر شد از ورود مردم به مناطقی که احتمال وقوع بحران زیاد است جلوگیری شود. من شبها در دفترم می خوابیدم تا اگر مشکلی پیش آمد بتوان آن را مدیریت کرد.

15 فروردین: جلسه ستاد بحران با حضور رئیس جمهور در تهران برگزار کردیم. ما مجوزهایی برای کمک به سیل زدگان داشتیم.

21 فروردین: به دلیل شدت سیل به استان های غربی و جنوب غربی می روم. ابتدا به کرمانشاه رفتیم و از مناطق سیل خیز بازدید کردیم و جلسه ستاد مدیریت بحران برگزار کردیم. در این شهر مردم اقدامات خوبی برای جلوگیری از سیل در منازل خود انجام داده بودند.[Ходжати]وزیر جهاد مصمم بود برای کمک به مقابله با بحران در استان بماند. عصر همان روز به لرستان رفتیم و جلسه ستاد بحران استان برگزار کردیم. در این جلسه کمبود بستر مادی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بارش شدید باران پیش بینی می شود. شب را در خرم آباد ماندیم.[وزیرجهادبرایکمکبهمدیریتبهراندراستانبماندهمانشببهسمتلرستانرفتیموجلسهستادبهراناستانراتشکیلدادیمدرجلسهازکمبودامکاناتمی‌غفتندوپیش‌بینیبارندگیشدیدمی‌شبدرخرمابادماندیم[وزیرجهادبرایکمکبهمدیریتبحراندراستانبماندهمانشببهسمتلرستانرفتیموجلسهستادبحراناستانراتشکیلدادیمدرجلسهازکمبودامکاناتمی‌گفتندوپیش‌بینیبارندگیشدیدمی‌شدشبدرخرمآبادماندیم

12 آوریل: صبح مشخص بود که رودخانه ها طغیان کرده اند. فرودگاه آب گرفته بود و هواپیما غیر قابل پرواز بود. در استانداری مستقر شدم و تلفنی با استانداران استان صحبت کردم. همه از کمبود ماشین آلات می گفتند. ضمن تماس با رئیس جمهور و ارائه گزارش به ایشان، با وزیر کشور نیز صحبت کردم و از اصفهان و استان های مرکزی درخواست کردم ماشین آلات و نیرو به لرستان بفرستند. وزیر راه برای کمک به استاندار در استان مستقر شد و با ماشین به خوزستان رفتیم. ابتدا به سد دز رفتیم که تقریباً پر آب بود. به سمت سد کرخه رفتیم که با قله هم فاصله کمی داشت. وزیر نیرو ورودی کرخه را بسیار بالا دانست به طوری که در اوج شب گذشته 8400 متر مکعب آب وارد سد شد و خواستار افزایش خروجی سدها شد. مقامات استانی نگران بودند که در صورت افزایش تولید سدها به مردم آسیب بیشتری وارد شود. در مسیر اهواز با اهالی روستاهای سیل زده صحبت کردم.

  سوئیس از انتقال سلاح به اوکراین خودداری کرده است

23 فروردین: پیاده تا کارون رفتیم. رودخانه پر شده بود و بخشی از فضای سبز نیز زیر آب رفته بود. در جلسه ستاد بحران شرکت کردم. مقرر شد وزیر نیرو در استان مستقر شود. میزان آب خروجی از سدها باید با مشورت مسئولان استانی تعدیل شود و تاکید کردم که در بحران هستیم و ممکن است بدتر شود. عصر به تهران برگشتم تا در جلسه دفتر رهبری در مورد سیل شرکت کنم. این دیدار با حضور رهبری برگزار شد و مسئولان گزارشی از اقدامات و پیش بینی ها به ویژه در خصوص خوزستان ارائه کردند.

75177 878 فقط خبر

75178 749 فقط خبر

75180 905 فقط خبر

75181 786 فقط خبر

75182 109 فقط خبر

دیدگاهتان را بنویسید