انتشار اولین سند استراتژی امنیت ملی دولت بایدن

خیلی دیر بیدار شد؛

42259 321 فقط خبر

رئیس جمهور ایالات متحده پس از تاخیرهای فراوان، سند راهبرد امنیت ملی دولت خود را روز چهارشنبه منتشر کرد.

به گزارش گروه جهانی خبرگزاری آنا، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه سند 48 صفحه ای استراتژی امنیت ملی دولت خود را منتشر کرد که بر اساس برنامه اولیه، در نظر گرفته شده بود. چند ماه قبل از آغاز عملیات نظامی ارتش روسیه در اوکراین آزاد می شود

به گزارش خبرگزاری آناتولی، بایدن در این سند که عمدتاً به رویارویی آمریکا با روسیه و چین می پردازد اعتراف می کند که تحول بزرگی در عرصه سیاست جهانی و نظمی که سه دهه پس از پایان آن وجود داشته است، رخ داده است. جنگ سرد در جهان “به طور قطع تمام شد” و دوره جدیدی از “رقابت بین قدرت های بزرگ برای شکل دادن به رویدادهای آینده” در جریان بود.

رئیس جمهور ایالات متحده که در مارس 2021 یک سیاست موقت امنیت ملی را منتشر کرد، در این سند که اولین استراتژی رسمی امنیت ملی دولت وی تلقی می شود، چین را تنها رقیب تقریبا برابر با ایالات متحده در جهان می داند. عرصه جهانی و بر لزوم حفظ تمرکز آمریکا بر روسیه تاکید کرد.

بایدن در مقدمه ای کوتاه بر این سند 48 صفحه ای نوشت: «چین قصد دارد، همراه با ظرفیت رو به رشد، نظم بین المللی را به گونه ای شکل دهد که زمین بازی جهانی را به سمت منافع خود متمایل کند، درست مانند ایالات متحده. متعهد به مدیریت مسئولانه رقابت بین ما است.”

  اظهارنامه مالیاتی یک میلیونی اصناف در سازمان امور مالیاتی

وی در ادامه این سند به عملیات نزدیک به هشت ماهه ارتش روسیه در اوکراین پرداخت و گفت که این عملیات “آرامش اروپا را برهم زده و ثبات را در همه جا تحت تاثیر قرار داده است.” بایدن آنچه را که «تهدیدهای هسته‌ای بی‌ملاحظه» رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، «به خطر انداختن سیستم جهانی منع گسترش تسلیحات هسته‌ای» خواند، مقصر دانست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید