انتخابات لبنان در سایه بحران شدید اقتصادی و شکاف / مقاومت سیاسی عامل وحدت ملی است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا، لبنانی ها امروز (یکشنبه) با باز شدن شعب اخذ رای به پای صندوق های رای رفتند. انتخابات پارلمانی امسال لبنان در بحبوحه بحران شدید اقتصادی، دودستگی و دودستگی سیاسی در این کشور برگزار می شود تا شخصیت سیاسی و وضعیت کنونی کشور تغییر کند.

میشل عون، رئیس جمهور لبنان، در آستانه انتخابات پارلمانی کشورش، خواستار مشارکت گسترده مردم شد و از مردم لبنان خواست مرد صالحی را انتخاب کنند که بتواند از حقوق بشر دفاع کند. وی گفت: زمان سازماندهی ما فرا رسیده است و «انقلاب کوزه» پاک ترین و عادلانه ترین انقلاب است و از این رو مردم لبنان مسئولیت بزرگی دارند تا از ادامه روند فروپاشی نظام فساد جلوگیری کنند.

انتخابات لبنان در سایه بحران شدید اقتصادی و شکاف / مقاومت سیاسی عامل وحدت ملی است

رئیس جمهور لبنان خواستار مشارکت گسترده مردم کشورش در انتخابات پارلمانی شد.

به گفته آنگ، لبنان غارت شد، ویران نشد و ورشکست شد. قوه قضاییه این کشور باید اسامی مفسدان را فاش کند و آنها را محاکمه کند. وی همچنین تاکید کرد که لبنان بدون حضور همه رای دهندگان در صحنه سیاسی خود نمی تواند زنده بماند و تجربه گذشته این را نشان داده است.

برآوردها نشان می دهد که انسجام بین نیروهای 8 مارس و جنبش مقاومت بسیار خوب است و احتمال پیروزی این جناح وجود دارد.

بسام رومی وزیر کشور لبنان نیز گفت که نتایج انتخابات پارلمانی لبنان در اسرع وقت اعلام خواهد شد. دستگاه های امنیتی انتخابات برای حفظ امنیت آماده است و 80000 نیروی امنیتی برای دفاع از روند انتخابات مستقر شده اند. وی با تاکید بر اینکه رای دادن وظیفه و حق مردم است و تحریم ها به نفع لبنان و هیچ حزب و گروهی نیست، از لبنانی ها خواست. کمپین های تحریم انتخابات شرکت نکنید و حضور گسترده در صندوق رای داشته باشید.

احتمال پیروزی جنبش حامی مقاومت در انتخابات

به گفته ناظران بین المللی، یکی از موضوعاتی که بر انتخابات تأثیرگذار است، فروپاشی اقتصادی لبنان است که عمدتاً ناشی از نیروهای 14 مارس (نیروهای نزدیک به ارتجاع عربی و کشورهای غربی) است. با این حال انتظار می رود در این دوره از انتخابات، چهره های ملی گرا به قدرت برسند و این روند در مناطق مختلف لبنان حاکم شود. ارزیابی های رسانه ای نشان می دهد که انسجام بین نیروهای 8 مارس و مقاومت بسیار خوب است و احتمال پیروزی جناح وجود دارد. اما در دور آخر، هشت نیروی مارسی و مقاومت به پیروزی قاطع در پارلمان دست یافتند.


بیشتر بخوانید:

80000 نیروی امنیتی از امنیت انتخابات لبنان محافظت می کنند

رای گیری در انتخابات پارلمانی لبنان آغاز شد


بر اساس قانون انتخابات لبنان و سازوکاری که در سال جاری برای دومین سال متوالی تصویب شد، رأی دهندگان در بیست و چهارمین دوره انتخابات پارلمانی در 15 حوزه انتخابیه رأی خواهند داد و کرسی های پارلمان بر اساس فهرست احزاب تعیین می شود. برد، توزیع شد. روند رای گیری به گونه ای تنظیم شده است که هر مرد یا زن لبنانی، صرف نظر از سن 21 سالگی یا مقیم لبنان، حق رای دارد.

رای گیری با برگه های رسمی از قبل تهیه شده و توزیع شده توسط وزارت کشور لبنان انجام می شود که شامل اسامی لیست ها، اعضا و عکس های نامزدها می شود. رای دهندگان لیستی را از یک لیست رقیب انتخاب می کنند و هر رای دهنده می تواند علاوه بر لیستی که انتخاب می کند به نامزدی از حوزه انتخابیه کوچکتر رای دهد.

احزاب رقیب در انتخابات لبنان

در این دوره از انتخابات مجلس 718 نامزد در قالب 103 لیست به عبارتی برای هر یک از 128 کرسی با بیش از پنج نامزد به رقابت خواهند پرداخت. در این مدت 118 زن در فهرست های انتخاباتی حضور داشتند که بیشترین تعداد زنان در انتخابات پارلمانی بود. از آنجایی که نظام سیاسی لبنان پارلمانی است، ائتلاف ها و گرایش های اکثریتی در پارلمان همواره نقش کلیدی در توزیع قدرت در کشور دارند و مسیر مسائل و اولویت ها را تعیین می کنند.

8 مارس، نزدیک حزب الله، در حال حاضر دارای 72 کرسی در پارلمان لبنان است که شامل جنبش ملی آزاد، المردا، اتحادیه انقلابی ارمنی، حزب دمکرات لبنان، حزب ناسیونال سوسیالیست سوریه، جنبش امل و غیره می شود. . در مقابل، جنبش 14 مارس که شامل مخالفان حزب الله و جنبش مقاومت است، 48 کرسی به دست آورد.

انتخابات لبنان در سایه بحران شدید اقتصادی و شکاف / مقاومت سیاسی عامل وحدت ملی است

وزیر کشور لبنان نیز مانند دیگر مقامات لبنانی خواستار حضور گسترده مردم شد.

در انتخابات گذشته سعودی ها بیشترین حمایت مالی را از فرقه های سنی دریافت کردند و پس از آن گروه های مسیحی مخالف حزب الله قرار گرفتند. اما در انتخابات گذشته به نظر می رسد که دلارهای سعودی بیشتر به سمت حزب مسیحی نیروهای لبنانی به رهبری سمیر گاجع سرازیر شود. پارلمان لبنان 128 کرسی دارد و اپوزیسیون 14 مارس که مخالف مقاومت است، امیدوار است بتواند اکثریت پارلمان را به دست آورد و پروژه خلع سلاح حزب الله را از طریق فشارهای اقتصادی و سیاسی در سال های اخیر انجام دهد.
مخالفان سلاح های مقاومت در این دوره از انتخابات از حمایت عربستان سعودی و رژیم های عربی خلیج فارس نیز برخوردارند.

مخالفان ثبات لبنان در صدد برهم زدن فضای انتخاباتی این کشور هستند

علیرغم تلاش های داخلی لبنان برای حفظ وحدت، احزاب سیاسی و کشورهای خارجی از جمله فرانسه، آمریکا و عربستان سعودی درگیر نفاق بوده و حتی با راه اندازی کمپین تحریم انتخابات سعی در بی ثبات کردن فضای انتخاباتی لبنان داشته اند. مشارکت مستقیم برخی کشورهای خارجی در انتخابات پارلمانی لبنان به ویژه واشنگتن، پاریس و ریاض به اوج خود رسیده و عربستان سعودی میلیون ها دلار به نیروهای لبنانی، حزب سوسیالیست ترقی خواه و برخی گروه های سنی و حتی ولید ال سفیر عربستان سعودی پرداخت کرده است. بخارا لبنان به طور علنی و مستقیم در انتخابات شرکت می کند.

کشورهای خارجی با ریاکاری ضربه می زنند و با راه اندازی کمپین تحریم انتخابات، سعی در برهم زدن فضای انتخاباتی لبنان دارند.

دورتی شی، سفیر ایالات متحده در بیروت نیز مسئولیت آنچه را که «جامعه مدنی» خواند، بر عهده گرفت و جلساتی را در سفارت واشنگتن در لبنان برگزار کرد و میلیون‌ها دلار در چنین مؤسساتی حمایت مالی کرد. در نتیجه این حمایت، نامزدهای جامعه مدنی و لبنانی و نیروهای سوسیالیست مترقی شبکه های تلویزیونی و بیلبوردهای تبلیغاتی را با هزینه 40 میلیون دلار اشغال کرده اند. این نیروها کمپینی به نام “خلع سلاح مقاومت و جلوگیری از مداخله ایران” را آغاز کرده اند، در حالی که همه افکار عمومی لبنان و سفارتخانه های جهان در بیروت می دانند که ایران هرگز در امور داخلی لبنان دخالت نمی کند و رسانه ها هرگز اظهار نظری نکرده اند. این کشور در انتخابات داخلی لبنان مداخله می کرد.

شیخ نبیل کوک، یکی از اعضای شورای مرکزی حزب الله، واکنش تندی به سیاست خارجی نشان داده و از سیاست های سفارتخانه های عربستان و آمریکا علیه حزب الله و دخالت آنها در انتخابات لبنان انتقاد کرده است. فرصت داده اند و منتظرند تا با حمایت مالی و تشویق سفارتخانه ها، مقاومت را از پشت در بزنند.

وی با بیان اینکه معادله تغییر نکرده است و حزب الله این افراد را می شناسد، گفت: آنها و اسرائیلی ها در یک سنگر هستند و هدف یکسانی دارند. هیچ چیز تغییر نکرده است و آنها از تجربه خود درس نگرفته اند.

انتهای پیام/4033/

  ایالات متحده در حال بررسی امکان تخلیه حدود یک میلیون بشکه در روز به عنوان یک نفت استراتژیک پیشگیرانه است - اندیشه معاصر

دیدگاهتان را بنویسید