امیر عبدالیان به جوزف بورل سلام کرد + فیلم

1083543 فقط خبر

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای دیدار با حسین امیرعبدالهیان و برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده است، دقایقی پیش وارد وزارت امور خارجه شد و مورد استقبال امیرعبدالهیان قرار گرفت.

بورل و امیرعبدالهیان سپس پشت میز نشستند تا درباره آخرین تحولات مذاکرات وین گفتگو کنند. این اولین سفر بورل به تهران در دولت سیزدهم است. پیش از این انریکه مورا، هماهنگ کننده گفتگو و معاون بورل برای دیدار با علی باقری و حسین امیرعبدالهیان به تهران سفر کرده بود.

سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (جمعه، سوم تیرماه) اعلام کرد که جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امشب به تهران سفر می کند تا با حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه و دیگر مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار کند.

این اولین سفر بورل به تهران در دولت سیزدهم است. انریکه مورا، معاون بورل، پیش از این به تهران سفر کرده بود.

سعید حاطب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه روز جمعه با اعلام این خبر افزود: در این سفر که در چارچوب رایزنی های جاری ایران و اتحادیه اروپا، روابط دوجانبه، برخی مسائل منطقه ای و بین المللی و آخرین وضعیت ایران انجام می شود. در مورد لغو تحریم ها صحبت خواهد شد.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر ویدئویی از ضیافت شام کاری با حضور جوزف بورل و رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در بروکسل در توییتر منتشر کرده بود.

حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه روز پنجشنبه در کنفرانس خبری با لاوروف گفت که امیدوار است مذاکرات در وین در آینده نزدیک از سر گرفته شود. به توافق نهایی برسیم. سایر کشورها، به ویژه ایالات متحده و نماینده عالی اتحادیه اروپا در خاورمیانه و شمال آفریقا، آقای بورل و آقای مورا، به تلاش های خود برای بازگشت همه طرف ها به مذاکرات و ادامه مذاکرات ادامه می دهند. در چند ساعت گذشته، آقای باقری، مذاکره کننده ارشد ما، دائماً با مورا در تماس بود و من هم با بورل در تماس بودم. امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم قطار را که در مسیر درستی قرار دارد در مسیر خود نگه داریم.

  اسامی غایبان پرسپولیس در دربی 98 - اندیشه معاصر

امیر عبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار جدی است و راه دیپلماسی را که مسیر درستی است ادامه می دهیم و بار دیگر از آمریکا می خواهیم که در این زمینه واقع بین باشد. رسیدن به مرحله نهایی مذاکرات».

لازم به ذکر است که امیرعبدالیان و بورل اخیراً در تاریخ 7 خرداد با یکدیگر گفتگوی تلفنی داشته اند. وی در گفت و گوی تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: من به آقای بورل گفتم که یک توافق خوب و پایدار لازم است، اما به شرطی که طرف مقابل از رفتار دوگانه و متناقض خود دست بردارد.

وزیر امور خارجه در گفتگوی تلفنی با نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی پیش از قطعنامه شورای حکام آژانس در 13 ژوئن هشدار داد که هرگونه اقدام سیاسی از سوی ایالات متحده و سه کشور اروپایی در آژانس بدون شک انجام خواهد شد. متناسب و موثر است. امیر عبداللهیان با قدردانی از تلاش های جوزف بورل بر آمادگی و اراده ایران برای ادامه و به نتیجه رسیدن مذاکرات وین به صورت واقع بینانه و توافق شده تاکید کرد.

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید