امیرعبدالیان: ارزیابی ما از مذاکرات دوحه مثبت است

1084766 فقط خبر

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر شب گذشته (چهارشنبه) پس از پایان مذاکرات دوحه درباره لغو تحریم ها، تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت و گو کرد. در جریان این مذاکرات آخرین وضعیت مذاکرات دوحه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مذاکرات دوحه برای بررسی اختلافات به جا مانده از وین شب گذشته (چهارشنبه) دو روز بعد به پایان رسید.

* وزیر خارجه قطر: روند مذاکرات سازنده و مثبت بود

وزیر امور خارجه قطر که کشورش میزبان این دور از مذاکرات غیرمستقیم سه جانبه ایران و آمریکا و مورد حمایت اتحادیه اروپا بود، روند مذاکرات را سازنده و مثبت خواند.

وی با اشاره به دیدارهای جداگانه خود با هیئت های مذاکره کننده گفت: قطر با اهمیت خواندن این مرحله از مذاکرات، از هیچ تلاشی برای ادامه میزبانی مذاکرات تا حصول نتایج مطلوب جمهوری اسلامی ایران و بازگشت همه دریغ نخواهد کرد. طرفین کشورهایشان. تعهدات».

* ارزیابی مثبت ایران از مذاکرات دوحه

امیر عبداللهیان نیز با تشکر از میزبانی خوب قطر گفت: ارزیابی ما از آخرین مرحله مذاکرات دوحه مثبت است.

وی گفت: ما برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار جدی هستیم و اگر آمریکا واقع بین باشد می توان به توافق رسید.

امیر عبداللهیان همچنین گفت: (علی باقری) مذاکره کننده ارشد ما همیشه ابتکار عمل و در مسیر رسیدن به یک توافق قابل قبول است و مصمم هستیم که مذاکرات را تا حصول توافق مبتنی بر واقع بینانه ادامه دهیم.

این مذاکرات روز سه شنبه با دیدار دوجانبه علی باقری و انریکه مورا در دوحه پایتخت قطر آغاز شد و باقری در روزهای سه شنبه و چهارشنبه با مورا دیدار کرد.

  علائم سندرم اضطراب کراون یا اضطراب کووید 19 چیست؟ + علل عفونت و درمان - اندیشه معاصر

مذاکرات دوحه پس از سه ماه و نیم وقفه در دور هشتم مذاکرات در وین و توافق اخیر در تهران پس از سفر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای ازسرگیری مذاکرات درباره لغو تحریم ها، از سر گرفته شد.

سعید حاطب زاده، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه در این مذاکرات گفت: کاری که ما در مذاکرات انجام می دهیم، مربوط به بعد هسته ای نیست، زیرا بعد هسته ای یک بار و تنها در مورد اختلافات باقی مانده در زمینه رفع تحریم ها خلاصه شده است. که در حال انجام است، تنها چند موضوع در حوزه لغو تحریم ها باقی مانده است، بنابراین چیزی به توافقات انجام شده در وین اضافه نخواهد شد و چیزی کم نخواهد شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پس از دو روز گفت‌وگو گفت: ایران دیدگاه‌ها و پیشنهادات عملیاتی خود را در مورد موضوعات باقی‌مانده برجام و طرف مقابل بیان کرده است. و مورا با او تماس خواهد گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید