امکان توافق بر سر انتخاب رئیس جمهور عراق

برخی منابع آگاه مدعی هستند که دو حزب دموکراتیک و اتحادیه میهنی کردستان عراق بر سر نامزد ریاست جمهوری به توافق رسیده اند.

18463 244 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، فضای حاکم بر رایزنی های انتخابات ریاست جمهوری در عراق به عنوان موتور محرکه روند سیاسی در این کشور همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد، اما برخی منابع می گویند که دو حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان در حال حاضر در هاله ای از ابهام قرار دارند. اکثرا بعد از ماهها بالاخره به توافق رسیدند اختلافات به یک نقطه نظر مشترک رسیدند.

از سال 2003 احزاب کردی مسئول انتخاب رئیس جمهور در عراق هستند.

به گزارش پایگاه اینترنتی المعلومه، در صورت انتخاب رئیس جمهور، ائتلاف سیاسی «العطر التنسقی» (چارچوب هماهنگی شیعیان) برای نهایی کردن گزینه خود برای پست نخست وزیری سریعتر حرکت خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، بر اساس برخی اخبار درز کرده، دو حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان بر سر انتخاب یک شخصیت سیاسی برای پست ریاست جمهوری به توافق رسیده اند که هنوز نام آن فرد در انتخابات ریاست جمهوری منتشر نشده است. رسانه.

در همین راستا، گیات السرجی، یکی از اعضای حزب اتحادیه میهنی کردستان، به المعلومه گفت که حزب دمکرات کردستان به این نتیجه رسیده است که اتحادیه میهنی انتخاب خود را برای ریاست جمهوری تغییر نخواهد داد، بنابراین باید همراهی کند. او یک نماینده را در مجلس معرفی کند و به توافق برسد

جاسم البیاتی، نماینده سابق پارلمان عراق نیز گفت: در نشست اخیر چارچوب هماهنگی در منزل همام حمودی، رئیس شورای عالی اسلامی عراق، گروه های سیاسی سنی و کرد به صراحت اعلام کردند. که طرفدار بازگشایی مجلس و تشکیل جلسه برای انتخاب رئیس جمهور بودند.

  از رسانه ها انتظار می رود که رهبر باشند، نه پیرو

«محمد السیهود» نماینده ائتلاف دولت قانون (مرتبط با نوری مالکی) نیز به المعلومه گفت که اگر احزاب کردی با انتخاب رئیس جمهور و معرفی وی در پارلمان موافقت کنند، پس از آن به انتخابات منتقل می شود. غیر نخست وزیر و تشکیل دولت جدید.

گیات السرجی هفته گذشته به المعلومه گفت که بر اساس طرح «چارچوب هماهنگی شیعیان» برای احزاب کرد، دو گزینه اصلی برای حل مشکل انتخاب نامزد ریاست جمهوری وجود دارد.

وی توضیح داد: اولین گزینه این است که اتحادیه میهنی کردستان ریاست جمهوری را به دست آورد و بر خلاف حزب دمکرات کردستان، پست های وزارتی در دولت فدرال را که در دولت بعدی به کردها داده می شود، به دست آورد. . گزینه دوم این است که حزب دمکرات کردستان عراق نام نامزد خود را برای پست ریاست جمهوری خط بزند و دو حزب دموکراتیک و اتحادیه میهنی بر سر نامزدی مشترک برای این پست توافق کنند.

با سقوط صدام، ریاست جمهوری که نمادی از حاکمیت و یکپارچگی عراق به شمار می رفت، به کردها نیز رسید. در میان کردها بر اساس یک توافق نانوشته، حزب اتحادیه میهنی کردستان نماینده خود را برای تصدی این سمت معرفی کرد و حزب بارزانی اداره اقلیم کردستان را بر عهده گرفت. این وضعیت البته به نفع حزب دمکرات در اقلیم کردستان خاتمه یافت و این حزب توانست خود را به عنوان حامی منافع کردها و وحدت میهنی به عنوان نماینده دولت عراق معرفی کند. بارزانی ها در میان ملی گرایان منطقه کردستان بیشتر تقویت شدند. اما به نظر می رسد بارزانی ها در این دوره به فکر پست ریاست جمهوری هستند و پس از «جلال طالبانی»، «فواد معصوم» و «برهم صالح» هر سه از اعضای اتحادیه میهنی کردستان بوده و هستند، این بار که آنها قصد دارند برای ریاست جمهوری نامزد شوند. برای اولین بار به مهمانی خود آورده است.

  افتتاح پارک علم و فناوری پردیس اسلامشهر

در سال 2018، حزب دموکرات به ریاست جمهوری رسید و فواد حسین، که اکنون وزیر خارجه عراق است، به عنوان نماینده پارلمان معرفی شد، اما با اختلاف زیادی از رقیب خود برهم صالح شکست خورد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید