امام حسین (ع) شاهراه هدایت بشر/عاشورا عاشقانه ترین صحنه تاریخ است

در پنجمین شب از مراسم «سینماتکیه» گفته شد:

در پنجمین شب از مراسم عاشورایی بنیاد سینمایی فارابی با عنوان «سینماتاکیه» با حضور سخنران دکتر علی بهادری جهرمی و دبیر هیئت دولت شهاب حسینی و داریوش یاری، اکران فیلم «کربلا جغرافیای یک داستان». و تقدیر از بازیگران آن، شهاب حسینی، راوی داستان و داریوش یاری، کارگردان قطعه.

1980 590 فقط خبر

من گزارش میدم گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، علی بهادری جهرمی، سخنگوی و دبیر هیئت دولت با بیان اینکه صحنه کربلا هنری ترین صحنه تاریخ بود، هنری بودن واقعه کربلا را یکی از دلایل شکست آن برشمرد و ادامه داد: در واقع در واقعه کربلا، کلام حضرت زینب(س) را می فهمیم که در عاشورا جز زیبایی ندیدم. به درستی که اگر به چشم دل بنگریم، در کربلا چیزی جز زیبایی نیست، زیرا همه نورها بر تاریکی ها مقدم است.

وی با بیان اینکه عاشورا عاشقانه ترین صحنه تاریخ است، گفت: هر اتفاقی که در این واقعه می افتد فقط عشق است و همین عشق است که در این سال ها بسیاری از مردم را عاشق امام حسین کرده است.

امیدوارم «سینماتکیه» ادامه داشته باشد

سخنگوی دولت در ادامه سخنان خود گفت: هر هنری که با عاشورا همراه بود حفظ شد و هنرمندانی که با این واقعه بزرگ همراه بودند بسیار زرنگ و دانا بودند، کاری در متن عاشورای حسینی انجام دادند و نقش آفرینی کردند.

وی گفت: از صمیم قلب می گویم که به همه هنرمندان و مردمی که راه حسین بن علی (علیه السلام) را طی کرده اند غبطه می خورم و امیدوارم این هنرمندان یاری امام حسین (ع) باشند. شفیع ما در دنیا و آخرت است».

برگزاری این واقعه عاشورا با عنوان «سینماتکیه» که به نقد و بررسی و اکران آثار مشابه می پردازد، می تواند ادای احترامی جدید و متفاوت به آستان اباعبدالله الحسین (ع) باشد که نه به عنوان یک جریان، بلکه به عنوان یک روند مستمر انتظار می رود. پرداخت شود

  افزایش 33 درصدی شاخص قیمت مسکن در تهران

شاهراه هدایت بشر امام حسین (ع) است.

شهاب حسینی که در کارنامه هنری خود علاوه بر «کربلا، جغرافیای یک داستان»، در دو فیلم دیگر درباره عاشورایی – «مرد و زبا» و «دل شکسته» بازی کرد، سخنانش را اینگونه آغاز کرد. «خیلی مختصر عرض می کنم، به قول خداوند متعال، ما اغلب به کلام پروردگار برمی خوریم که خداوند هر که را بخواهد هدایت می کند. این جمله همیشه مرا بسیار به فکر واداشته است و احساس می کنم ممکن است انسان تمام وقتش را صرف عبادت کند اما مشیت الهی هدایت نشود.

شهاب حسینی در این خصوص ادامه داد: اندیشیدن به حضرت آقا امام حسین (ع) همیشه این نور امید را در دلم روشن کرده که شاهراه هدایت همین امام بزرگوار است. با عشق به امام حسین (ع) می توان امیدوار بود که مشیت الهی بر هدایت آدم قرار گرفته باشد. خوشحال می شوم اگر بتوانم در «جغرافیای کربلایی یک قصه» ایفای نقش کنم. من همیشه به این جمله فکر می کنم: پروردگارا، به من یاد بده که چگونه زندگی کنم، من خودم یاد خواهم گرفت که چگونه بمیرم. اما راه امام حسین این دیدگاه را در ذهنم وارونه کرد، زیرا امام حسین به ما آموخت که خدایا به من یاد بده که چگونه بمیرم، من تنها زیستن را یاد خواهم گرفت.

این بازیگر در پایان سخنان کوتاه خود با تاکید بر اینکه امیدوارم بتوانم اندیشه بزرگی چون امام حسین (ع) را به جهانیان به تصویر بکشد و القا کند، گفت: اگر چنین شخصیت بزرگی وجود داشت هر ملت و ملتی مطمئنم که تا کنون صدها اثر ارزشمند برای چنین شخصیت بزرگی خلق شده است اما متأسفانه برای این امام بزرگوار کار بزرگی انجام نداده ایم. امیدوارم با کمک آقا امام حسین علیه السلام وصیت نامه ای در این زمینه تنظیم شود».

  شرایط سحر قریشی برای ازدواج با تتلو - اندیشه معاصر

«جغرافیای کربلای یک داستان» را در ۲۱ روز ساختیم

داریوش یاری کارگردان فیلم کربلای قصه تاریخ نیز درباره ساخت این فیلم گفت: خدا رحمت کرد و حسین بن علی (ع) به او نظر داد تا بتوانیم فیلم را اصولی و حرفه ای بسازیم. راه . تمام جزئیات کار در قالب فیلمنامه جلوی دوربین رفت و لطف خود امام حسین بود که این فیلم را کاملا اصولی و حرفه ای کرد.

وی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: فیلم کربلا، جغرافیای یک داستان با اقتصاد مقاومتی ساخته شد و سعی کردیم در مسیر ساخت این فیلم به بیراهه نرویم. 375 پلان در این فیلم وجود دارد که به طور کامل طراحی شده اند. درباره ساخت این فیلم با بازیگران صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که چگونه این فیلم را بسازیم تا علاوه بر ادای احترام به حضرت ابوعبد، از نظر هنر و پیام مستند در سطح بالایی قرار گیرد. الله (ع).

یاری درباره نحوه به تصویر کشیدن وقایع و شخصیت های کربلا گفت: برای نشان دادن قهرمانان کربلا و رشادت های آنها به سراغ مفاهیم رفتیم و از نمادهایی برای به تصویر کشیدن خدایان استفاده کردیم. مفهوم حضرت عباس در ذهن من آب و مشک و وفای به عهد بود، از این رو با عناصری که طراحی شد سعی کردیم اشارات معقولی به حضرت عباس داشته باشیم.

این کارگردان با بیان اینکه انجام این نوع صحنه ها زمان بر است افزود: با این حال با توجه به نقشه راهی که از ابتدا برای این فیلم داشتیم توانستیم این فیلم را در کمترین زمان ممکن به پایان برسانیم. ما تنها در 21 روز به پایان راه رسیدیم. خدا را شاکرم که فرصت ساخت فیلم «جغرافیای کربلای یک قصه» را به ما داد و امیدوارم با جدیت بیشتری نسبت به گذشته به وعده های خود پایبند باشیم و بتوانیم بیشتر از گذشته در مورد واقعه کربلا فیلم بسازیم. گذشته

  زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 ریشتر در هرمزگان

ما هنوز حق امتیاز محتوا را پرداخت نکرده ایم

با اشاره به اینکه در روزها و ماه های اخیر مشغول ساخت فیلمی بودم که با شهید زرینی که با 300 هزار شلیک بهترین تک تیرانداز جهان است، برخورد کردم و اذعان داشت: آمریکایی ها یک تک تیرانداز دارند که 175 نفر را هدف قرار داده است، بیش از که نیمی از آنها غیرنظامی هستند.بیشتر این افراد زن و کودک هستند. 7 فیلم هالیوودی توسط این تک تیرانداز ساخته شده است اما ما برای اسطوره و امامی چون حسین بن علی (ع) چه کرده ایم؟

وی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه شخصاً از امام حسین (ع) خجالت می‌کشم، گفت: واقعاً نمی‌دانم در پل صراط چه جوابی به آقا امام حسین بدهم. امیدوارم دست به دست هم دهیم و به هم کمک کنیم تا بتوانیم در خدمت آقا اباعبدالله باشیم و فیلم ها و سریال هایی بسازیم که حق مطلب امام سوم شیعیان را رعایت کند.

تقدیر از عوامل فیلم جغرافیای کربلای یک داستان با حضور سید مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، علی بهادری جهرمی سخنگوی و دبیر هیات دولت و کوروش زارعی دبیر جشنواره تئاتر فجر در پایان پنجمین شب از مراسم «سینماتکیه» در تالار عباس کیارستمی. بنیاد سینمایی فارابی بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید