اقتصاد روسیه به دلیل نبود ارز 4200 روبلی در برابر تحریم ها مقاوم بود، به تحریم ها بخندید

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، چند ماه از آغاز درگیری نظامی روسیه و اوکراین می گذرد. در این مدت غرب به رهبری آمریکا اقدامات مختلفی را علیه روسیه انجام داد. یکی از اقدامات غرب علیه روسیه، اعمال تحریم های اقتصادی علیه روسیه بود. تحریم ها چه از نظر نوع و چه از نظر شدت بسیار شبیه تحریم های اعمال شده علیه ایران بود. این شباهت توجه را به واکنش اقتصاد روسیه به این تحریم ها جلب کرد.

اکنون پس از چندین ماه آشفتگی نظامی و اقتصادی، می توان ارزیابی دقیق تری از قدرت اقتصادی روسیه و تأثیر سیاست ضد تحریمی آن کشور داشت. شتاب غرب در اعمال تحریم های بانکی علیه روسیه و اظهارات امیدوارانه مقامات غربی در مورد تأثیر این تحریم ها بر اقتصاد روسیه به گونه ای بود که گویی از تأثیر عمیق این تحریم ها بر اقتصاد روسیه مطمئن بودند، مشابه آنچه رخ داد. در مورد ایران پس از تحریم‌های 2017. اما اکنون پس از گذشت چندین ماه از این تحریم‌ها، نتایج آنچنان که انتظار می‌رفت نیست.

روبل به تحریم ها می خندد

یکی از اولین تحریم های غرب علیه روسیه تحریم های بانکی و ارزی بود. با توجه به تاثیر سریع ارز و هیجانات مالی بر اقتصاد هر کشور، نرخ برابری هر دلار در برابر روبل بلافاصله واکنش نشان داد، به طوری که ارزش هر دلار از حدود 75 روبل به بیش از 130 روبل افزایش یافت. با کاهش 50 درصدی ارزش روبل در برابر دلار آمریکا در کمتر از یک ماه گذشته، بسیاری از تحلیلگران و مقامات غربی انتظار تکرار سرنوشت ایران را با کاهش قابل توجه ارزش پول ملی و یک شوک تورمی شدید ناشی از آن داشتند. منطقه به اقتصاد روسیه با این حال، این انتظارات زیاد دوام نیاورد.

  امکان شکستن رکورد بیماران عروق کرونر با آمیکرون

بانک مرکزی روسیه با اجرای یک سیاست پولی انقباضی به حامی پول ملی تبدیل شد. افزایش نرخ بهره از 9.5 درصد به 20 درصد اولین اقدام بزرگ بانک مرکزی روسیه بود. اما این پایان کار نبود. پس از مدتی روسیه اعلام کرد که مطالبات گازی این کشور باید به روبل تسویه شود. این دو اقدام بزرگ در کنار سایر اقدامات، نرخ برابری ارز در برابر روبل را به حدی تغییر داده است که در روزهای اخیر ارزش هر دلار آمریکا به کمتر از 55 روبل در بازارهای جهانی رسیده است که پایین‌ترین نرخ برابری از جولای 2015 است. (ژوئیه 2015). به زبان ساده، پس از سه ماه تحریم، پول ملی روسیه نه تنها ضعیف نشد، بلکه به قوی ترین نرخ خود در هفت سال اخیر رسید.

اقتصاد روسیه به دلیل نداشتن ارز 4200 در برابر تحریم ها مقاوم بود

تغییرات قیمت دلار آمریکا در برابر روبل روسیه طی شش ماه گذشته

تورم اسپرم خفه شد

پس از اعمال تحریم های غرب علیه روسیه، تورم در این کشور افزایش یافت. اثر تورمی تحریم‌های غرب، همانطور که در ابتدا ذکر شد، نه از نظر کمیت بود و نه از نظر دوام. نگاهی به روند تغییرات تورم ماهانه روسیه در یک سال گذشته به خوبی نشان می دهد که تاثیر تحریم های غرب بر اقتصاد روسیه موقتی بوده و در نهایت مهار خواهد شد.

اقتصاد روسیه به دلیل نداشتن ارز 4200 در برابر تحریم ها مقاوم بود

تورم ماهانه روسیه در سال گذشته

علاوه بر این، روند تورم سالانه در روسیه نیز موید رشد نه چندان بالای تورم پس از اعمال تحریم ها و سپس کاهش آن است. نمودار زیر روند تورم سالانه روسیه را در سال گذشته نشان می دهد.

  برگزاری نمایشگاه فناورانه و بازار در آموزشگاه سما سقز

اقتصاد روسیه به دلیل نداشتن ارز 4200 در برابر تحریم ها مقاوم بود

تورم 12 ماهه روسیه در سال گذشته

نکته دیگر، علاوه بر کاهش تورم سالانه در روسیه، محدود کردن اثر تورم ناشی از تحریم ها به زیر 20 درصد است. این در حالی است که همین تحریم ها باعث شد تا اقتصاد ایران تورم بسیار بیشتری را نسبت به دولت سیزدهم تجربه کند.

نکته دیگر در بحث تورم روسیه کاهش سریع انتظارات تورمی پس از افزایش آنها در ابتدای اعمال تحریم ها است. پس از اینکه انتظارات تورمی از 13.5 درصد در ابتدای تحریم به 18.3 درصد رسید، آخرین برآوردها نشان می دهد که این شاخص به 11.5 درصد کاهش یافته است.

اقتصاد روسیه به دلیل نداشتن ارز 4200 در برابر تحریم ها مقاوم بود

تورم مورد انتظار روسیه در دو سال گذشته

کاهش شاخص انتظارات تورمی به رقمی کمتر از تورم نقطه به نقطه سالانه نشانه دیگری از روند نزولی تورم در اقتصاد روسیه است. با ادامه روند مدیریت اثرات تحریم ها، به ویژه با مداخله بانک مرکزی روسیه، تورم تک رقمی در این کشور در سال آینده قابل دستیابی به نظر می رسد. رویدادی که در بحبوحه تورم بالای بی سابقه در ایالات متحده به دلیل پیامدهای جنگ در اوکراین قابل توجه خواهد بود.

یک پنالتی و دو اثر متفاوت

نگاهی به تاثیر تحریم های غرب بر اقتصاد ایران در سال 2017 و روسیه در سال جاری تفاوت عملکرد دولت وقت در ایران و دولت فعلی روسیه را به خوبی نشان می دهد. ناکامی دولت دوازدهم در انجام اصلاحات در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله مالیات، بانک، تجارت و … قبل و بعد از بازگشت تحریم های یکجانبه آمریکا، تاثیر تحریم ها را بر اقتصاد کشور دوچندان کرد. علاوه بر این، مقابله سیاسی و غیرعلمی با تحریم هایی مانند توزیع ارز 4200 تومانی که هم اکنون در جریان اجرای آن، به دلیل فوریت تصمیم گیری، تغییرات زیادی در آن ایجاد شده بود، عامل دیگری برای تقویت اثر تحریم ها بود. بر اقتصاد کشور و به ویژه معیشت مردم.

  نمایه مقاله مدرس دانشگاه آزاد اسلامی کرج در الزویر

رها كردن اقتصاد كشور و گره زدن حل همه مشكلات به نتيجه مذاكرات، در نهايت به بي‌سابقه‌ترين بحران اقتصادي بعد از انقلاب منجر شد. کسری بودجه حدود 50 درصدی، روند افزایشی قیمت ها در بازارهای مختلف، تورم های متعدد مصرف کننده و تولیدکننده، افزایش شکاف بهداشتی، قاچاق گسترده، رشد مستمر بدهی های ملی، ورشکستگی صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی تنها بخشی از بحران‌هایی است که حسن روحانی در مردادماه سال گذشته برای دولت سیزدهم موفق شد. از سوی دیگر این روسیه بود که با مدیریت علمی شوک ناشی از تحریم ها را به حداقل رساند تا نشان دهد حضور یک دولت ضعیف در کشور تحریم شده برای تاثیر شدید تحریم ها ضروری است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید