افتتاحیه کتاب داستان ها و اشعار پزشکی / شاعران بهنام فارسی و تمام شعرهای پزشکی که سروده اند!

1073116 فقط خبر

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگی آنا، نشست حکمت بنیان طب در ادبیات فارسی ظهر امروز در مصلی تهران برگزار شد. در این مراسم حسن امینلو پزشک و نویسنده گرامیداشت روز بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی با ارائه گزارشی از کتاب داستان ها و اشعار پزشکی که آماده چاپ است، گفت: با حضور دکتر علی اکبر ولایتی من به عنوان استاد شرکت می کنم و در این کتاب از آثار دانشمندان مختلف مانند قانون ابن سینا استفاده کرده ام. البته این کتاب تخصص پزشکی نیست، بلکه داستان کتاب هایی است که نیاکان ما به یادگار گذاشته اند و من آنها را جمع آوری کرده ام.

وی افزود: محتوای این کتاب موضوعی میان رشته ای در علوم انسانی و پزشکی است. بنابراین، مخاطبان او ممکن است به هر دو زمینه علاقه مند شوند. این کتاب همچنین حاوی حکایات و لطیفه هایی است که اغلب استفاده می شود. این کتاب شامل 20 عنوان است که دارای 16 فصل مربوط به حکایات و اشعار است و بقیه فرهنگ لغت فهرست افراد، منابع، مآخذ و عکس است.

نویسنده کتاب «قصص و اشعار طبی» افزود: فصل اول این کتاب پزشکی در قرآن با 4 عنوان خلقت انسان با بیان قرآن، آیاتی از قرآن کریم برای روان. سلامتی، آیاتی برای شفا در قرآن و آیاتی برای غذای خوب. در این کتاب نیز 50 آیه از قرآن را با توضیحات مختصر آورده ام. فصل دوم اثر چهار مقاله منثور سمرقندی است که شامل چهارده حکایت است.

وی با اشاره به نمودار نظریه طب الحکمه، اساس این نظریه را سه قسمت خواند که عبارتند از: رفیق خلک: خوش اخلاق، مهربان و دلسوز، نیکوکار: دارای روح بزرگ، سخاوتمند و سخاوتمند. و جد الحدس: دارای شخصیتی بلند و سریع است. فردی که در حوزه پزشکی فعالیت می کند و به دلیل مشکلات مالی و قانونی به این عرصه می آید نمی تواند حکیم باشد، حکیم برای خدمت به مردم و عرضه سلامتی آنها قدم برمی دارد. شخصی که این سه ویژگی را در کارت دارد ممکن است نام یک حکیم را داشته باشد.

  اجراهایی که دیگر زنده نیستند / کنسرت و خنده برای دوستداران موسیقی پخش کنید

امینلو در ادامه سخنان خود درباره بخش ها و فصول مختلف کتاب گفت: شاهنامه 14 حکایت پزشکی برای این کتاب استفاده شده است، زیرا به نظر من می توان شاهنامه را خرد نامه نامید. بی جهت نیست که فردوسی را حکیم خطاب کنیم، زیرا او عاقل است. فصل سوم این کتاب از فصل سی و سوم کابوس نامه است. فصل چهارم طب در شاهنامه فردوسی شامل 15 حکایت و شعر پزشکی در هشت عنوان پزشکی است. فصل پنجم حکایات و اشعار طبی سنایی غزنوی شامل 3 عنوان حکایت پزشکی، اشعار خطاب به پزشکان، اشعار خطاب به بیماران، اشعار و اشعار برای بیش از 50 عنوان بیماری و شعر برای درمان بیماری ها، بیش از بیست قلم برای دارو، روش های سلامتی برای شما

وی افزود: فصل ششم; از حکایات و اشعار طبی عطار نیشابوری می توان به داستان های طبی هرمز و گلروچ در مثنوی خسرونامه، اشعار حفظ سلامتی و … اشاره کرد. فصل هفتم طب در مثنوی و دیوان شمس تبریزی است، داستان اول مثنوی طب داستان شاه کنیزک است، مولانا خالق مثنوی معنوی مهمترین کتاب عرفانی است. باب هشتم ابیات پزشکی در اشعار کاگانی شروانی است، کاگانی خود را پادشاه اقلیم می نامد. این فصل شامل مخلوط ها، فارماکولوژی مراحل بیماری، تولید مثل و غیره است. اگر کسی بخواهد شروع به خواندن دیوان خاقانی کند، باید طب سنتی بخواند، با اصطلاحات علمی آشناست. فصل نهم به خمسه نظامی گنجوی اختصاص دارد. این فصل شامل آزمایشات، مکمل های تشخیص بیماری، شیر دادن به بیمار، ارتباط ذهنی با بدن و … می باشد. حکیم نظامی بزرگترین شاعر مثنوی بزمی است.

  محسنی اجایی: ما با افرادی کار می کنیم که ناامنی ایجاد می کنند

نویسنده در خصوص قسمت های دیگر این اثر گفت: فصل دهم به آثار سعدی شیرازی اختصاص دارد که دارای بخش هایی چون میراث با طبیعت، زخم و جراحت، دارو و غذا و… است. باب یازدهم اشعار طبی در غزلیات حافظ شیرازی است که شخصی آن را زبان نامرئی می نامد. فصل دوازدهم؛ حکایاتی از کتاب بحیره آمده است. فصل سیزدهم حکایت های پزشکی از کتاب های دیگر و فصل چهاردهم اشعار طبی از شاعران دیگر است. فصل 15 نیز لطیفه ها و حکایات پزشکی است که با همکاری دو دانشجوی پزشکی گردآوری کردم و فصل 16 نیز تعریف کلیدواژه ها بر اساس کتاب های درسی طب سنتی (1) و (2) است. در اصطلاح پزشکی بیماری ها، داروها، سموم غذایی.

در پایان این نشست به حسن امینلو پزشک و نویسنده و الهام گازانکای مسئول ارتقای کیفی و اعتباربخشی بیمارستان، مسیح دانشوری و ارزیاب کشوری وزارت بهداشت با اهدای لوح از سوی دانشگاه اسلامی اعطا شد. مرکز انتشارات آزاد.

انتهای پیام/110/

دیدگاهتان را بنویسید