اطلس خطر چهارمحال و بختیاری تهیه شود

2579 251 فقط خبر

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، احمد وحیدی شامگاه شنبه در یازدهمین ستاد پیشگیری، هماهنگی و مقابله با عملیات مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: مسئولان موفق به مدیریت سیل اخیر در این استان شده اند.

وی با اشاره به حجم زیاد بارندگی های اخیر در کشور و چهارمحال و بختیاری افزود: با اقدامات و تلاش به موقع کمترین خسارت به جان و مال مردم و گردشگران این استان به ویژه روستای برده بن وارد شد. شهر

وحیدی به خسارات وارده به ساکنان چهارمحال و بختیاری در اثر سیل اخیر اشاره و تصریح کرد: مردم با عزت و بزرگواری نسبت به ارائه مطالبات خود و قدردانی از مسئولان اقدام کردند.

وی یادآور شد: تامین آب مورد نیاز زمین های زیر کشت که پس از سیل با مشکل آب مواجه هستند ضروری است و از نابودی محصولات کشاورزان جلوگیری شود.

وزیر کشور گفت: تامین لوله و تامین آب آشامیدنی سالم برای مردم مناطق مختلف سیل زده باید تسریع شود و وزیر نیرو در تسریع در اجرای این امر کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به تخریب واحدهای مسکونی در مناطق سیل زده چهارمحال و بختیاری گفت: تسریع در اسکان این خانوارها باید در اولویت پیگیری و اجرایی شود.

وحیدی با تاکید بر ورود گل و لای به زمین های کشاورزی و خشک شدن برخی منابع آبی و چشمه ها خاطرنشان کرد: این مشکلات باید به سرعت و در اولویت حل شود.

وی تسریع در روند اجرای بازسازی کامل راه های اصلی و روستایی چهارمحال و بختیاری در مناطق سیل زده را ضروری دانست و افزود: بسیج و گروه های جهادی در این زمینه نقش موثر و کارآمدی دارند.

  تشکیل 18 کارگروه تخصصی انتقال به تولید دانش بنیان

وزیر کشور تصریح کرد: ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره)، کمیته مددکاری امام خمینی (ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای تسریع در روند خرید دام و تامین مصالح ساختمانی و ساخت و تعمیر آسیب دیدگان واحدهای مسکونی در سیل اخیر با کمک گروه های جهادی در حال فعالیت هستند.

وی یادآور شد: تجهیزات سبک و سنگین موجود در مناطق سیل زده کشور و چهارمحال و بختیاری باید برای ساماندهی راه ها و بازگشایی پل ها و راه ها با سرعت بیشتر در حد توان مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد.

وحیدی تصریح کرد: اقدامات برای تخلیه، پاکسازی و جبران خسارات وارده به کشاورزی، باغات و شیلات چهارمحال و بختیاری در سیل اخیر در حال انجام است.

وی با اشاره به لزوم اجرای طرح های آبخیزداری در کشور گفت: 90 میلیون هکتار آبخیزداری در کشور مورد نیاز بود که اکنون 18 میلیون هکتار آن در دستور کار است که بخشی از آن با هدف کنترل آب و خاک است. منابع چهارمحال و بختیاری

وزیر کشور تاکید کرد: وزارت نیرو و سازمان مدیریت بحران باید اقدامات لازم را در اولویت و به سرعت نسبت به لایروبی رودخانه ها، جلوگیری از تغییر مسیر رودخانه ها و دیوارکشی در اطراف آنها انجام دهند.

وی افزود: برای حفظ شبکه های آب، رودخانه ها و مسیل ها و جلوگیری از آسیب های احتمالی در این حوزه باید برنامه های علمی اندیشیده شود.

وحیدی به کمبود ماشین آلات در نقاط مختلف کشور و چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و تصریح کرد: سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور باید نسبت به تامین ماشین آلات تخصصی و مدرن مورد نیاز استان اقدام کند.

  جنجالی ترین اخراج تاریخ؛ کارت قرمز در 20 ثانیه! + فیلم - اندیشه معاصر

وی یادآور شد: زمزمه هایی مبنی بر عدم اجرای طرح های حوضه آبریز چهارمحال و بختیاری از سال 1394 به گوش می رسد که باید با وزارت نیرو مطرح و موضوع حل شود.

وزیر کشور با اشاره به نبود بیمه در بسیاری از باغ‌ها، مزارع پرورش ماهی، زمین‌های کشاورزی و سایر مناطق گفت: اصل بیمه کمک‌های مؤثری به آسیب‌دیدگان در مواقع بحران می‌کند.

وی گفت: واحدهای مسکونی آسیب دیده چهارمحال و بختیاری در سیل اخیر سالم نیستند و باید هر چه سریعتر با استفاده از وام، کمک بلاعوض و اعتبارات بانکی بازسازی و مقاوم سازی شوند.

وحیدی تاکید کرد: ساختمان های واقع در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها باید در اسرع وقت حذف و پاکسازی شوند تا از تغییر مسیر رودخانه جلوگیری شود.

وی با اشاره به جبران خسارات وارده در قالب اعتبارات و تسهیلات بلاعوض، افزود: خسارات پیش بینی نشده و احتمالی در چهارمحال و بختیاری شناسایی و در دستور کار قرار گیرد تا از بروز حوادث جلوگیری شود.

وزیر کشور گفت: دشمن در هر حادثه ای به دنبال ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران بود اما با حضور همه مسئولان، مردم و گروه های جهادی در صحنه به خوبی مدیریت شد.

وی یادآور شد: رسانه ها با اطلاع رسانی به موقع و به موقع در کاهش خسارات و مدیریت سیل اخیر چهارمحال و بختیاری نقش آفرینی کردند.

واحدی گفت: از زحمات همه مسئولان، مردم، گروه های جهادی و ائمه جمعه و جماعات برای حضور در کنار سیل زدگان قدردانی می کنم.

وی گفت: دولت برای رفع مشکلات کنونی تلاش و منابع مورد نیاز را برای جبران خسارات ناشی از سیل اخیر فراهم می کند.

  شهردار کوم: سامانه نظارت شهری 137 و همراه واقعی شهروندان کوم/ افزایش 49 درصدی تماس شهروندان کوم نشان از اعتماد به مسئولان شهری دارد.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید