اصلاح نژاد و افزایش بهره وری در پرورش شترمرغ با حمایت دانشگاهیان

این فعال اقتصادی در گفتگو با آنا مطرح کرد؛

16237 248 فقط خبر

این کارآفرین و فعال اقتصادی تاکید کرد: اگر مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی از پرورش و افزایش بهره وری در پرورش شترمرغ که مستلزم واردات گونه های بهتر است حمایت کند، حمایت نهادهای دانش بنیان نیز نیاز است.

محمدرضا جمشیدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در اقلیدس، درباره بهره برداری از اولین مزرعه تولید و پرورش شترمرغ در شمال استان فارس (روستای چنار) در زمینی به مساحت 13 هزار متر مربع از سال 1388 تا کنون گفت: گفت: ابتدای ایجاد مزرعه پنج نفر به صورت مستقیم و پنج نفر به صورت غیر مستقیم در این مجموعه مشغول به کار هستند.

دانشجوی دکتری مکانیک گروه انرژی های تجدیدپذیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اقلیدس به تشریح فعالیت های مزرعه پرورش خود پرداخت و اظهار داشت: با توجه به امید به زندگی انسان، مسائل زیست محیطی، حفظ منابع طبیعی و حفاظت از آب های زیرزمینی، روی آوردن به تولید شترمرغ و … صنعت پرورش در جهان مهم است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیتی که برای سلامتی انسان قائل است و اینکه گوشت شترمرغ دارای کمترین چربی و کلسترول است، این محصول جایگزین اقتصادی مناسبی برای سایر پروتئین های موجود است و محصولات مزرعه ما به صورت عمده به کشتارگاه های صنعتی به فروش می رسد. اروپا کشور.

جمشیدی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به ارتباط دانشگاه و صنعت از توان علمی دانشگاهیان در صنعت پرورش خود بهره برده اید یا خیر؟ وی گفت: به دلیل نوپا بودن صنعت پرورش شترمرغ، در حوزه تحقیقات اولیه، اساتیدی که در کشورهای بومی شترمرغ انجام داده بودند، توسط مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی بهره برداری شدند.

  گام دوم اتاق فکر انقلاب، دستی باز برای حل مشکل در جامعه بود

این کارآفرین و فعال اقتصادی به مشکلات موجود در مسیر تولید و صنعت اشاره کرد و افزود: با توجه به تحریم ها و گرانی مواد اولیه دامی و مکمل ها – که بیشتر وارداتی است – همین مشکلات دلیل بر عدم تعادل بین قیمت تمام شده محصول شترمرغ و عرضه آن در بازار که در صورت عدم وجود راهکار در این زمینه منجر به رکود در صنعت تولید و پرورش شترمرغ خواهد شد.

اصلاح نژاد و افزایش بهره وری در پرورش شترمرغ با حمایت دانشگاهیان

در پاسخ به این سوال که صاحبان صنایع و تولیدکنندگان چه انتظاراتی از دولتمردان و مسئولان مرتبط در بخش صنعت و تولید دارند؟ وی راه اندازی تسهیلات ارزان قیمت و ایجاد بستر مناسب برای صادرات و کمک به راه اندازی صنایع مرتبط در صنعت تولید و پرورش شترمرغ را موجب رشد و شکوفایی آن عنوان کرد.

جمشیدی تاکید کرد: اگر مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی از اصلاح نژاد و افزایش بهره وری در صنعت پرورش شترمرغ که مستلزم واردات گونه های برتر به کشور است حمایت کند، این مهم نیازمند حمایت نهادهای دانش بنیان نیز است.

یک دانشجوی دکتری مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد اقلیدس گفت: 80 درصد مواد اولیه مورد نیاز در تولید و پرورش شترمرغ از جمله ذرت، سویا، جو، میکروب، دارو، مکمل های معدنی و ویتامین ها وارداتی است.

وی در پاسخ به این سوال که نقش بخش خصوصی را در توسعه شرکت های تولیدی چگونه ارزیابی می کنید؟ وی به آنا گفت: حمایت دولت برای تسهیل و کاهش مسائل نظارتی در زمینه عرضه و تقاضا به رشد صنعت تولید و پرورش شترمرغ کمک می کند. با به روز رسانی دانش مربوط به این صنعت و ایجاد زمینه رقابت با محصولات مشابه خارجی و کاهش هزینه ها، محصولات در دسترس عموم قرار می گیرد.

  ژنرال آلمانی: اوکراین هیچ شانسی برای موفقیت مقابل روسیه ندارد

انتهای پیام/4078/

دیدگاهتان را بنویسید