اصلاح سبک زندگی پیش نیاز هر برنامه اصلاحات اقتصادی است

1081740 فقط خبر

محسن زاینده رودی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا، با اشاره به موضوع بسیار مهم اقتصاد رفتاری و سبک زندگی، گفت: بدون شک موضوع سبک زندگی یکی از موضوعات مهم در علوم انسانی است. اما تمرکز تحقیقات اقتصاد رفتاری بر روی متغیرهای غیر پولی و تمرکز بر زندگی واقعی و استفاده از ابزارهای روانشناختی برای پیشگیری از رفتارهای نادرست باعث شده است که تحقیقات اقتصادی رفتاری تاثیر بیشتری در بهبود سبک زندگی داشته باشد.

وی افزود: شاید بتوان ابعاد مختلفی را برای بهبود سبک زندگی در نظر گرفت. اما موضوعی که هیچ محققی در این زمینه تردیدی در آن ندارد و کلید واژه اصلی تغییر سبک زندگی است، مدیریت صحیح و هوشمندانه منابع است.

سبک زندگی یک مشکل کاملا لجستیکی است که در هر شرایطی قابل برنامه ریزی و اصلاح است.

نویسنده کتاب «اقتصاد رفتاری، نیازها و کاربردها در اقتصاد ایران» افزود: سبک زندگی یک معضل کاملاً لجستیکی است که در هر شرایطی قابل برنامه ریزی و تنظیم است. اما اینکه تغییرات در ساختار اقتصادی و بهبود ساختار اقتصادی شرایط اصلاح سبک زندگی را سخت یا آسان می کند، سوالی است که باید بیشتر بر آن تاکید کنیم.

زاینده رودی تصریح کرد: قطعا در شرایط خاص جامعه ما و پس از ایجاد اصلاحات اقتصادی که مدام مورد تاکید دولت هاست، باید به این نکته مهم توجه کرد که در مرحله اول شرایط را برای مقابله با توسعه اقتصادی و مردم فراهم کنیم. راه حل این پایداری بر تغییرات سبک زندگی و ایجاد انعطاف‌پذیری و روش‌های کاهش هزینه و سایر مقوله‌های روان‌شناختی متمرکز است که می‌توانند به عنوان ابزاری برای تخصیص بهینه منابع مورد استفاده قرار گیرند.

  آقای رئیس جمهور تهدید به جنگ کرد

دانشیار پایه بیست و هشتم دانشگاه آزاد کرمان گفت: امروزه توجه به حوزه های روانشناسی (و تأثیرگذاری بر ذهن و روان افراد) و استفاده از آن در تخصیص بهینه منابع یکی از مهمترین شاخص های تغییر در راه است. از زندگی و یکی از مهمترین و اساسی ترین مفاهیم اقتصاد رفتاری است.

وی با تاکید بر استفاده از آخرین تحولات اقتصاد رفتاری و کاربردهای سبک زندگی، گفت: توجه به روش های گذشته در مدیریت منابع و ایجاد آرامش و اطمینان در مدیریت زندگی نکته ای است که امروزه محققین به آن نظم و انضباط (مانند فراموشی هزینه های هدر رفته) را در پیش گرفته اند. یا در نظر گرفتن منافع ملک به جای منافع مبادله و ده ها مورد دیگر) و در بسیاری از کشورها این آموزه ها و اعمال ریشه در فرهنگ و اعتقادات ما دارد. و می توان آنها را با اصول روانشناسی مطالعه کرد و برای بهبود سبک زندگی آنها استفاده کرد. متاسفانه ما با این حقایق مهم و تاثیرگذار زندگی فاصله داریم.

این استاد اقتصاد رفتاری با بیان اهمیت سبک زندگی (بیانیه در گام دوم و شعارهای سالانه و دستاوردهای تحقیقات میدانی و تحقیقات در این زمینه) و مهم ترین مسائل سبک زندگی در جامعه مدرن و لزوم اجرای توصیه های اقتصاددانان رفتاری را بیان کرد. در این رابطه؛ چندین اصل مهم از جمله استدلال ذهنی و نظریه ارزش را تحلیل می کند که می تواند در زندگی امروز ما و در این دنیای بسیار پیچیده و اسرارآمیز برای آرامش واقعی و حداکثر رضایت استفاده شود.

  وزیر امور خارجه آلمان: ما طالبان را با سیاست های کنونی شان به رسمیت نمی شناسیم

تمرکز بر زندگی هوشمند در دستور کار اصلاحات اقتصادی برجسته شده است

مدیر اقتصاد دانشگاه کرمان آزاد بر اهمیت زندگی هوشمند که مهمترین دستاورد تحقیقات اقتصادی رفتاری و اصلاح سبک زندگی با تعدیل انتظارات و مدیریت ترجیحات، تمرکز بر روابط اجتماعی و روش های کاهش هزینه است، تاکید می کند. و توجه به اوقات فراغت در برنامه اصلاحات اقتصادی ذکر شده است.

انتهای پیام/4103/

دیدگاهتان را بنویسید