اصرار ما بر حکم الهی حجاب به معنای نادیده گرفتن سایر رذایل از جمله مفاسد اقتصادی نیست.

1086292 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، آیت الله سید احمد خاتمی خطیب جمعه تهران در نماز سیاسی این هفته گفت: جلادان رضاخان بعد از نماز صبح مسجد گوهرشاد را بستند و شب به روز مردم را مورد آزار و اذیت و کشتار قرار دادند. درود بر شهدای حجاب، کسانی که عمر خود را صرف نشر این حکم قرآن کردند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه 10 نکته مهم و مختصر در رابطه با فتح (27 تیر) که در محل اقامه نماز امام خمینی (ره) برگزار شد وجود دارد، با بیان اینکه بنا به فرمایش امیرالمومنین علی (ع) ) تقوای الهی سرلوحه همه احکام است فرمود: باید خود را در محضر ذات اقدس الهی ببینیم و حریم حضرتش را حفظ کنیم.

وی تصریح کرد: در دهه اول ذی الحجه به ذکر خدا سفارش بسیار شد. روز عرفه را روز دعا می نامند و بعد از ماه رمضان لحظه های بزرگی مانند شام روز عرفه نداریم.

آیت الله خاتمی ادامه داد: راه تقوا از طریق کنترل زبان است. باید مواظب باشیم سخنان گناه آلود به زبان نیاوریم و آن را با تهمت و تهمت و توهین و دروغ آلوده نکنیم. باید مواظب زبان باشیم تا به گوهر خداپرستی برسیم.

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: امروز پیش از اقامه نماز از سوی مقام معظم رهبری به نمازگزاران بیت الله الحرام پیامی صادر شد که این پیام گرانقدر در فرصتی مناسب مورد تحلیل دقیق قرار گیرد. خلاصه اینکه در این پیام دو چیز از ارکان حج شمرده شده است، یکی ذکر و معنویت و دیگری وحدت مسلمانان.

وی بیان کرد: رهبری فرمودند این دو مورد می تواند جامعه اسلامی را به سربلندی برساند. دشمنان نیز به دنبال ضربه زدن به این چیزها هستند. می خواهند ذکر، معنویت و توجه به خدا را کم کنند و وحدت مسلمانان را کم کنند.

آیت الله خاتمی با اشاره به 30 تیرماه، روزی که ماموران رضاخان به مسجد گوهرشاد رفتند و معترضان به دستور رفع حجاب، تصریح کرد: اولین نکته این است که فلسفه حجاب احترام شخصی به زن است. زن سنگ قیمتی است که حجاب و عفافش می تواند در سعادت او نقش داشته باشد. امام می فرمایند اسلام می خواهد شخصیت زن را حفظ کند و از او فردی جدی و کارآمد بسازد. امام در جای دیگر هم می فرمایند که زن ها فکر نکنند که باید با سر بیرون بروند.

  جزئیات کشته شدن ده ها جنین در مشهد/ دکتر میلیاردر قاتل سریالی جنین ها بود - اندیشه معاصر

گفت: درود خدا بر امام راحل که کلامش امام کلام است. اصرار ما بر دستور الهی حجاب به معنای غفلت از سایر رذایل مانند مفاسد اقتصادی نیست. صحبت از حجاب شد، عده ای می گویند به جای حجاب باید با مفاسد اقتصادی برخورد کرد، بس که داریم. کسانی که خطبه ها را نشسته اند می دانند که خطبه های جمعه از جمله مواردی است که بیشترین اعتراض و اعتراض به مفاسد اقتصادی را مطرح می کند.

آیت الله خاتمی با تاکید بر اینکه قوه قضائیه نیز به وظایف خود به خوبی عمل کرده است، گفت: دزدی گناه است، اختلاس گناه است، بی حجابی هم گناه است و اتفاقا بسیاری از بی حجابان همان دزدان هستند. خانواده ها.

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: کم اهمیت جلوه دادن گناه بی حجابی خود گناه است. نکته بعدی این است که حجاب در بیش از ده آیه قرآن و دهها روایت ذکر شده است. نمی شود کسی قرآن را قبول کند ولی حجاب را نپذیرد چون تصمیم قطعی قرآن است.

وی تصریح کرد: نکته دیگر این است که از مرجع تقلید پرسیدند حکم غفلت کنندگان از حجاب چیست؟ اکثر مراجع پاسخ داده اند که یکی از ضروریات دین است و بی توجهی به حجاب و رعایت نکردن آن را گناه می دانند. نکته بعدی این است که فطرت زنان ایرانی حجاب و پوشش است. سابقه حجاب در این کشور به دو نفر برمی گردد، اولی کاراول عین بهائی بود که با بی حجابی مردم را به بهائیت دعوت کرد و دومی رضاخان کلدار بود که به او ظرافت ها را آموختند و آمدند. در سفری ده روزه به ترکیه در سال 1313 از ضد دین خارج شد

آیت الله خاتمی ادامه داد: اولین چیزی که به رضا پهلوی آموختند این بود که برای پیشرفت باید حجاب برداشته شود، او هم به عنوان نوکر بیگانگان به کشور آمد و به دستور آنها عمل کرد و فاجعه گوهرشاد را رقم زد. این داستان حجاب در این کشور است. اما تاریخ حجاب قرآن و حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است.

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: پیام من به مردم بی حجاب این است که چه کسانی را دوست دارند؟ آیا داستان رضاخان بی دین و یک مرد بهایی را دوست دارند یا داستان قرآن کریم و حضرت فاطمه را؟

  افزایش مجروحان انفجار در قدس اشغالی

وی بیان کرد: مورد بعدی این است که امروز بحث حجاب از یک موضوع جزئی به یک مسئله اصلی تبدیل شده است. هر حکومتی که بخواهد لجاجت خود را نسبت به اسلام نشان دهد، با حجاب و حجاب مسلمانان دشمنی دارد و هر دولتی که بخواهد دوستی خود را با اسلام نشان دهد، برای حجاب ارزش قائل است. بنابراین حجاب یک مشکل فردی نیست، بلکه مشکل اصلی در جهان اسلام است.

خاتمی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1383 مصوبه بسیار خوبی داشت که بیش از 300 عضو دارد و برای 32 نهاد در نظر گرفته شده است. رئیس جمهور اخیرا این مصوبه را ابلاغ کرد، اجرای این مصوبه تاثیر خوبی در گسترش حجاب خواهد داشت.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: مبارزه با بدحجابی باید کاملاً قانونی باشد، مبارزه با عدم حجاب خودسرانه و غیرقانونی نوعی شرور محسوب می شود زیرا موجب هرج و مرج می شود. اقدامات خودسرانه برای برخورد با بی حجابی خلاف شرع و صد در صد خلاف حجاب است.

وی تصریح کرد: ممکن است این هرج و مرج توسط خود محجبه ها دامن بزند، باید مراقب بود. اقدامات نادرست و خودسرانه این گونه افراد برای مقابله با حجاب فرصت شایسته این معضل را از بین برد. کار خودسرانه در نظام جمهوری اسلامی ممنوع و مغایر با شرع است.

خاتمی گفت: اینکه حجاب را قانون واجب بدانیم اشتباه است. در همه جای دنیا قوانینی وجود دارد و مردم به قانون احترام می گذارند و با گسترش اجبار آن را از بین نمی برند. هیچ کس توقف در چراغ قرمز را توقف اجباری نمی داند. قانونی است که باید برای نظم جامعه وضع شود. معنای کلمه حجاب برای از بین بردن آن واجب است، حجاب یک حکم شرعی است.

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: گناهکاران سه دسته اند که بی حجاب هستند. اولاً کسانی که خودشان حجاب ندارند، زیرا این حمله به امنیت روانی جامعه و خیانت به مردم است. دوم، نهادها و کسانی که زمینه چنین گناهی را فراهم می کنند و سوم، کسانی که حجاب را ترویج می کنند. اینکه این گناه کبیره را کار زیبا نامیدن، موافقت با آن گناه است. هرکس به حجاب تشویق کند در این گناه شریک است.

  آخرین روز آزادی دو ستاره از استقلال + عکس - تفکر مدرن

وی با اشاره به 27 تیرماه سالگرد کودتای نافرجام آمریکایی در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان، تصریح کرد: در این کودتا با همه مستکبران جهان توافق شد تا دولت کودتا روی کار بیاید. اما به فضل الهی همه کودتاچیان تنها یک ربع قبل از شروع کودتا دستگیر شدند. لطف خدا با انقلاب بوده و خواهد بود. اگر شأن بندگی را ادا کنیم خدا خدای سال های اول انقلاب است.

آیت الله خاتمی تاکید کرد: تهمت گناه کبیره ای است که ایمان را از بین می برد همانطور که نمک در آب حل می شود. وقتی تهمت زدن به مؤمن گناه است، آیا تهمت زدن به نظام گناه نیست؟ تهمت زدن به ارتشی که گروهی از نوکران شبانه روز در آن کار می کنند قطعا گناه است، اینکه در این حکومت زبان باز کند و منافع کشور و ملت کشور دیگری را بفروشد تهمت و خیانت است. تهمت زدن به انسان گناه است، آیا تهمت زدن به گروهی از بندگان گناه نیست؟

خاتمی تصریح کرد: فضای مجازی و آزادی وجود دارد، نقد کنید. اما افترا به مقامات جمهوری اسلامی ایران از عناصر جرم محسوب می شود و دادستان مسئول رسیدگی به این گونه موارد است. البته جایی که دادستان وارد شد عملکرد خوبی داشت.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: ما نمی گوییم دهانمان را ببندیم، اما نباید با تهمت زدن به یک فرد مقصر شویم و نظام ممنوع است. انتظار می رود در فضای مجازی نیز مولفه های جرم مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله خاتمی با گرامیداشت و تجلیل از قربان بایرام به عنوان محاکمه بزرگ حضرت ابراهیم (ع) گفت: در شرایط امروز تامین گوشت یک خانواده فقیر با گوشت قربانیان مشکلی ندارد.

وی با اشاره به آغاز دهه ولایت و امامت گفت: این فرصت خوبی است تا به این مفهوم طولانی معنا ببخشیم. امامت و ولايت هم اصل دين است و هم رأس امور. جا دارد جایگاه ولایت فقیه در این دهه که در واقع قطره ای از دریای ولایت اهل بیت است، تبیین شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید