استقراض دولت از NFR صفر بود

30664 748 فقط خبر

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: منابع درآمدی حاصل از استفاده از صندوق توسعه ملی در چهار ماهه نخست سال گذشته در دولت روحانی ۶ میلیارد و ۳۳۷ میلیون تومان بوده که در چهار ماهه امسال به صفر رسیده است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: تورم یکی از مشکلات ساختاری و ریشه ای اقتصاد کشور است که دولت سیزدهم برای حل آن برنامه مشخص و عملیاتی دارد. یکی از مهم ترین عوامل تورم مربوط به ساختار بودجه کشور است. با روی کار آمدن دولت سیزدهم با کسری بودجه 480 هزار میلیارد تومانی مواجه شد. به عبارت دیگر، در دولت قبل، بخش قابل توجهی از عدم تعادل بودجه با روش‌های تورمی مبتنی بر استقراض بانک مرکزی و چاپ پول جبران می‌شد.

نتیجه این روند عبور از سقف نقدینگی 4000000 میلیارد تومان و رکورد تاریخی تورم بالای 50 درصد بود. تنها در پنج سال گذشته دولت قبل، عملاً 54 هزار میلیارد تومان از حقوق بانک مرکزی صرف هزینه های جاری شده است; رقمی که با احتساب گذر ضریب رشد پولی هشت درصدی، تنها از این محل بیش از 430 هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه شد.

به عبارت دیگر، دولت قبل با افزایش مخارج در مقابل درآمدهای نوسان، به تورم در اقتصاد دامن زد. از سوی دیگر توزیع نادرست یارانه کالاهای اساسی منجر به تشکیل بیش از 1250 پرونده فساد مالی شده است. به عبارت دیگر ارز رانتی ارزان به افرادی داده می شد که یا کالا وارد نمی کردند و یا به قیمت گرانی در بازار می فروختند. در نتیجه کالاهای اساسی نیز به اندازه سایر کالاهایی که ارز 4200 تومانی دریافت نکردند افزایش یافت.

  اولین هدیه همراه برای اولین پیروزی ایران در جام جهانی 2022 قطر.

از سوی دیگر دولت قبل از روش های تورمی برای تامین ارز 4200 تومانی استفاده کرد و در نتیجه خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی که یکی از عوامل موثر بر تورم است، طی دوره قبل بیش از سه برابر افزایش یافت. دولت. از یک طرف با افزایش پایه پولی سفره مردم خالی شد و از طرف دیگر ارز به جای سفره مردم به جیب برخی جریانات سیاسی و یقه سفیدها رفت که اکنون از این موضوع ناراحت هستند. عملکرد اقتصادی دولت 13. یکی دیگر از مولفه های موثر بر تورم بدهی بانک ها به بانک مرکزی است. یعنی بانک هایی که اضافه برداشت بانک مرکزی دارند در واقع منجر به افزایش نقدینگی می شوند. بدهی بانک ها به بانک مرکزی در دولت قبل بیش از 4 برابر شد.

دولت سیزدهم برای کنترل تورم و البته عادلانه شدن یارانه ها اقدامات اساسی انجام داد تا ریشه فساد ریشه کن شود و همه مردم از یارانه ها بهره مند شوند. این تصمیم منجر به افزایش سه برابری قیمت های جهانی و افزایش تورم شد، کسانی که بدون توجه به تورم شدید در اقتصادهای بزرگ جهان به دنبال برداشت های جناحی سیاسی هستند در اشتباه هستند. زیرا با اقدامات دولت برای بهبود تراز بودجه؛ کنترل اضافه برداشت بانکی، کنترل نقدینگی و نرخ تورم دوباره در روند نزولی قرار دارند.

برای تحلیل وضعیت کلی قیمت و تورم در اقتصاد باید به تغییرات قیمتی تمامی اقلام اعم از خوراکی و غیرخوراکی توجه کرد و تنها تمرکز بر تغییرات قیمت اقلام محدود کالاها می تواند گمراه کننده باشد. در این راستا، تورم کل در مردادماه با کاهش 1.8 درصدی نسبت به ماه قبل به 52.2 درصد رسید و تورم ماهانه با 2.6 درصد کاهش به 2 درصد رسید.

  اعلام دیدارهای مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا

این در حالی است که تورم سالانه به 41.5 درصد رسیده است. اگر بخواهیم بررسی دقیق تری داشته باشیم، در گروه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات، تورم نقطه ای با 5.6 ​​درصد کاهش به 80.4 درصد رسید و تورم نقطه ای در گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات بدون تغییر باقی ماند. ماه قبل و 36.9 بود. یکی از موضوعاتی که باعث کاهش نرخ تورم شد، انضباط مالی دولت است، البته تراز بودجه در چهار ماهه نخست سال 80 درصد بهبود یافته است.

بررسی گزارش اجرای بودجه چهار ماهه امسال نشان می‌دهد درآمدها نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳ درصد رشد داشته است. با تلاش کارکنان حوزه نفت در چهار ماهه نخست سال منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده های نفتی 481 درصد افزایش یافت.

در راستای سامان‌دهی دولت و فروش دارایی‌های مازاد، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۴۷۰ درصد و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول ۱۰۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت. استفاده از وجوه خزانه و ظرفیت ماده 125 در این مدت بیش از 36 درصد کاهش داشته است، از سوی دیگر منابع درآمدی حاصل از استفاده از صندوق توسعه ملی در چهار ماهه نخست سال گذشته 6 میلیارد و 337 میلیون تومان بوده است. که رقم 4 ماهه است امسال برای اولین بار به صفر رسید.

اما منابع انتشار اوراق خزانه اسلامی با تکیه بر درآمد پایدار در این مدت 83 درصد کاهش یافت. یعنی در چهار ماهه اول سال دولت حدود 50 هزار میلیارد تومان اصل و سود اوراق قبلی را تسویه کرد و کمتر از نیمی از این تعداد اوراق جدید منتشر شد.

  کلیباف: دولت سازوکاری برای آزادسازی قبوض ارزان قیمت و بیمه - تفکر مدرن فراهم کند

اجرای بودجه، کاهش قیمت‌های جهانی و برنامه منظم کنترل نقدینگی دولت از یک سو حاکی از ادامه روند نزولی تورم است. از این رو مشغله های سیاسی به مشکلات اقتصادی جز به خطر انداختن منافع کشور نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت. منابع به دست آمده از انتشار اسناد جدید به ساخت و تکمیل فضاهای آموزشی، آموزشی و ورزشی، بازسازی و تجهیز فضاهای فیزیکی فرسوده دانشگاه های وزارت علوم و جهاد دانشگاهی، ساخت و ساز اختصاص دارد. و تکمیل اشیاء نیمه تمام، کنترل و تامین آب در کشور و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید