استقبال بایدن، هوشیاری حزب الله و ناامیدی نتانیاهو

41726 381 فقط خبر

به گزارش گروه منطقه و جهان خبرگزاری آنا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با همتای نروژی خود، توافق جدید رژیم صهیونیستی و لبنان در خصوص مرزهای دریایی را گامی رو به جلو در راستای تضمین رونق، امنیت و توسعه دو کشور دانست. کشورها .

از سوی دیگر، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، این توافق را یک دستاورد تاریخی دانست و گفت: انرژی به ویژه در مدیترانه شرقی باید به ابزار همکاری، ثبات، امنیت و رفاه تبدیل شود نه منبع درگیری. منابع انرژی جدید و حیاتی برای جهان فراهم شده است.

بایدن در ادامه این بیانیه افزود: این توافق از امنیت و منافع اقتصادی اسرائیل که برای پیشبرد تعاملات منطقه ای ضروری است محافظت می کند و فضا را برای لبنان فراهم می کند تا از منابع انرژی خود بهره برداری کند.

رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که روز سه شنبه در گفت وگوهای جداگانه با یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل و میشل عون، رئیس جمهور لبنان، دستیابی به این توافق را به آنها تبریک گفت.

اهمیت میدان کاریش و قانا.

در همین راستا وب سایت «آکسیوس» می نویسد: امضای این قرارداد منجر به آغاز بهره برداری از منابع گاز طبیعی در منطقه مورد مناقشه 854 کیلومتر مربعی با ذخایر میلیاردها دلاری در شرق مدیترانه شد و کاهش خطر درگیری

این قرارداد شامل بخشی از میدان گازی کاریش و بخشی از کانا، یک میدان گازی بالقوه است. رژیم صهیونیستی هم اکنون در حال استخراج گاز طبیعی از میادین اطراف است.

از سوی دیگر، تولید گاز از میدان کاریش – که نسبتاً اندک است – بخشی از برنامه صادرات گاز رژیم صهیونیستی به اتحادیه اروپا است که پس از جنگ در اوکراین به دنبال منابع جایگزین گاز روسیه است. اسرائیل می خواهد حدود 10 درصد گازی را که روسیه قبل از حمله به اوکراین عرضه کرده بود، تامین کند.

  مشاوره سئو چیست؟

در همین حال، لبنان – که به دلیل کمبود برق و یک بحران اقتصادی در وضعیت وخیمی قرار دارد – امیدوار است که گاز زیادی در میدان قانا پیدا کند. گفته می شود شرکت «توتال انرژی» پس از اعلام رسمی این توافق، عملیات اکتشافی را آغاز خواهد کرد.

مذاکرات غیرمستقیم بین بیروت و تل آویو در اکتبر 2020 با نظارت سازمان ملل متحد و با هدف تعیین مرزهای دریایی بین دو کشور با برگزاری پنج جلسه که آخرین آن در ماه می 2021 بود آغاز شد.

مذاکراتی که در مرحله فعلی در حال انجام است و منجر به تصویب پیش نویس توافق شده است، با میانجیگری آمریکا در حال انجام است.

موضع حزب الله در لبنان

دیروز سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز با اشاره به موضوع مرزبندی دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی گفت: ساعات سرنوشت سازی فرا رسیده است.

وی افزود: ما به عنوان لبنانی انتظار داریم که رئیس جمهور لبنان و دشمن صهیونیستی در قبال این مذاکرات موضع رسمی داشته باشند و زمانی که هیئت ها به راس النکوره رفتند و توافقنامه را امضا کردند، می توان گفت که توافق حاصل شده است.

دبیرکل حزب الله با اشاره به اظهارات متناقض مقامات رژیم صهیونیستی در هفته های اخیر گفت: در کابینه کنونی رژیم صهیونیستی نیز اختلافاتی وجود دارد. ما باید مراقب باشیم.

وی افزود: اتفاقی که در چند روز گذشته رخ داده، مذاکرات سختی بوده است. ما از ابتدا اعلام کرده ایم که در کنار دولت لبنان خواهیم بود. این توافق باید الزامات و خواسته های دولت لبنان را برآورده کند و در این مورد ما مشکلی با این موضوع نداریم. ما باید هوشیار باشیم. آنچه برای ما مهم است دفاع از دولت در مطالبات مردم لبنان است.

  واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اتهامات آمریکا علیه ایران

نصرالله افزود: برخی رسانه های اسرائیلی و عربی این ادعا را تبلیغ می کنند که حزب الله می خواهد این توافق را از بین ببرد در حالی که حزب الله از ابتدای این پرونده رفتار مناسبی داشته است.

دبیرکل حزب الله لبنان در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: وقتی فلسطین آزاد شود، در مورد مرزهای دریایی با آن اختلافی نخواهیم داشت. دریای ما تا غزه امتداد دارد.

وی افزود: حزب الله نیازی به رزمایش و این جور چیزها ندارد و فرستادن پهپاد برای کارشان به این دلیل بود که می خواستند دشمن بداند که مقاومت به گفته آنها عمل می کند.

نصرالله افزود: اسرائیل باید بفهمد که ما جدی هستیم. پس از رهاسازی پهپادها دیگر نیازی به ارسال آنها نبود. مجاهدین مقاومت در ماه های اخیر تلاش کرده اند تا به اندازه چندین سال آمادگی خود را حفظ کنند.

دبیرکل حزب الله همچنین گفت: نفت و گاز امید مردم لبنان برای برون رفت از بحران اقتصادی است.

وی در پایان گفت: دشمن اسرائیلی بیش از لبنانی ها از جنگ می ترسد، اما آنچه برای مقاومت مهم است، استخراج نفت و گاز از میادین لبنان است.

ناامیدی نتانیاهو در آستانه انتخابات نوامبر

در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی، یایر لاپید، نخست وزیر کنونی این رژیم را به تسلیم شدن در برابر حزب الله لبنان متهم کرد.

وی که خواهان بازگشت به قدرت است، در ویدئویی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، گفت: شهروندان اسرائیلی، من یک گفتگوی بسیار غم انگیز با شما دارم، لاپید در برابر تهدیدات نصرالله کاملاً عقب نشینی کرده است.

  نامه رئیس جمهور به رئیس مجلس برای اصلاح بودجه 1401 - اندیشه معاصر

وی افزود: نصرالله لاپید را تهدید کرد که اگر قبل از امضای قرارداد گازی با لبنان از میدان آن بهره برداری کنیم، به اسرائیل حمله خواهد کرد.

نتانیاهو همچنین گفت: لاپید وحشت کرد و تولید گاز از میدان گازی خود را متوقف کرد و اکنون می خواهد یک میدان گازی میلیارد دلاری به لبنان بدهد بدون هیچ نظارتی از طرف ما، میلیاردها دلار که در خدمت حزب الله خواهد بود تا هزاران موشک را فتح کند، تجهیزاتی که شهرهای اسرائیل را هدف گرفته است.

وی ادامه داد: با کمک شما، در اول نوامبر، لیکود تحت رهبری من، دولت ضعیف و خطرناک لاپید را با یک دولت دست راستی باثبات برای چهار سال آینده جایگزین خواهد کرد. دولتی که امنیت و عزت ملی اسرائیل را بازگرداند.

عاموس یدلین، فرمانده سابق اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی نیز روز دوشنبه گفت: این رژیم با تعیین مرزها برای جلوگیری از خطر تشدید تنش، امتیازاتی به نفع لبنان داده است.

رژيم صهيونيستي در اول نوامبر انتخاباتي را برگزار خواهد كرد كه مي تواند توافق را به تعويق بياندازد مگر اينكه پيش از آن نهايي شود.

این پنجمین بار در 4 سال گذشته است که رژیم صهیونیستی شاهد برگزاری انتخابات سراسری است.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید