استفاده از راه حل های فن آوری نادیده گرفته شده برای رونق کشاورزی

1087451 فقط خبر

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا؛ کشورها برای داشتن صنعت کشاورزی پیشرفته از راهکارها و فناوری‌های جدیدی استفاده می‌کنند که برخی از آنها هنوز در ایران مغفول مانده است.

این فناوری ها در بخش های مختلف کشاورزی کاربرد دارند و می توانند به توسعه این صنعت سرعت بخشند. بازارهای آنلاین، تجهیزات مدرن و مدرن، راه حل های مدرن، آموزش ها، سرمایه گذاری های هدفمند و غیره. از جمله شاخص هایی هستند که به این امر کمک می کنند.

ایران همچنین دارای شرکت های دانش بنیان و خلاقی است که وارد عرصه کشاورزی شده اند. اما هنوز از نظر تعداد و فناوری های کاربردی در این زمینه عقب هستیم و به همین دلیل هنوز صنعت کشاورزی در ایران به شکل مناسب و قابل قبولی توسعه نیافته و به روش های سنتی مدیریت می شود.

اما جهان از فناوری هایی استفاده می کند که به توسعه این صنعت کمک کرده است. به عنوان مثال، در زمینه راه حل های مختلف در کشاورزی مدرن، می توان «فرصتی برای جستجو، مقایسه و استخدام موقت کارگران فصلی کشاورزی برای انجام فعالیت های کشاورزی و دامداری از طریق بسترهای آنلاین ایجاد کرد»، «کاهش نیاز به نیروی کار توسط انجام فعالیت هایی مانند چیدن میوه، آبیاری، کود دهی و غیره. استفاده از فناوری‌های روباتیک و افزایش بهره‌وری در هر متر مربع زمین با استفاده از سیستم‌های کشت عمودی در محیط‌های شهری.

یکی از حوزه هایی که در دنیا به کمک فناوری متحول شده است، حوزه تجهیزات کشاورزی است. کشورها برای هوشمندتر کردن و بهره وری بیشتر این تجهیزات به «روش گیاهان در شرایط کاملاً کنترل شده با توجه به نیاز هر گیاه با استفاده از سیستم های پیشرفته کشت» روی آورده اند. همچنین «پیش‌بینی شرایط آب‌وهوایی از طریق تحلیل داده‌های تاریخی و یادگیری ماشینی و اطلاع کشاورزان از رویدادهای آب‌وهوا» یکی دیگر از فناوری‌های کاربردی در این زمینه است.

  منچسترسیتی بازیکن برجسته اسپانیایی می خواهد

کشاورزان با «تعیین دقیق مقدار آب و مواد مغذی مورد نیاز هر گیاه با استفاده از حسگرها»، «بهینه سازی میزان آبیاری و کوددهی با استفاده از روباتیک و اینترنت اشیا»، «تبدیل تراکتورهای سنتی به تراکتورهای خودران با استفاده از فناوری G، «PS» و اینترنت اشیا» و «اجرای خودکار بسیاری از فعالیت‌های کشاورزی مانند تنظیم شرایط محیطی، آبیاری و کوددهی در سیستم‌های رشد مدرن و در محیط‌های بسته» به توسعه این رشته سرعت بخشید.

یکی دیگر از راهکارهای فناوری کشاورزان و مدیران این صنعت برای هوشمندسازی صنعت کشاورزی؛ این ایجاد بازارهای آنلاین است که با «ایجاد مزارع کشت (گلخانه ای و غیرگلخانه ای) در مجاورت فروشگاه ها و مراکز توزیع به منظور حفظ تازگی محصولات، «سکوهای فروش محصولات کشاورزی خانگی»، «سکوهای آنلاین خرید و فروش تجهیزات کارکرده و دست دوم» و «سکوی آنلاین اجاره ادوات کشاورزی» اجرا شده است.

“سیستم های ثبت خودکار وضعیت محصولات و فعالیت های جاری و نمایش این اطلاعات به صورت بلادرنگ در قالب داشبورد”، “پیش بینی میزان برداشت محصولات کشاورزی با استفاده از تصاویر هوایی و پردازش و تحلیل آنها” و “ترویج، آموزش”. و تهیه تجهیزات لازم برای کشت پراکنده محصولات کشاورزی در منازل و یا در محل مصرف راهکارهایی است که به بهبود صنعت کشاورزی کمک می کند.

در حال حاضر مهمترین چالش های پیش روی صنعت کشاورزی جهان عبارتند از: «تولید بذر، کود و سموم دفع آفات از طریق فناوری های پیشرفته برای دستیابی به محصول سالم تر و کشاورزی پایدار»، «از بین رفتن حجم زیادی از محصولات و کاهش بهره وری به دلیل فقدان اطلاعات در مورد وضعیت و نیازهای هر محصول، «وجود واسطه های متعدد و عدم دسترسی مستقیم به تأمین کنندگان، کاربران اصلی و توسعه بازار»، «پیچیدگی مدیریت یکپارچه و کارآمد فعالیت های کشاورزی»، «ضایعات کلان» میزان منابع ارزشمندی مانند آب، کودها و سموم دفع آفات در استفاده از روش‌های سنتی آبیاری و کوددهی، «محدودیت منابع و زمین برای تأمین نیازهای تغذیه‌ای جمعیت رو به رشد و اثرات مخرب زیست‌محیطی فعالیت‌های گسترده کشاورزی و دامداری» و هزینه بسیاری از تسهیلات جدید کشاورزی و عدم سودآوری به عنوان مثال و تحویل آنها به کشاورزان کوچک

  گریه کتایون ریاحی برای اشک های تاثیرگذار هویش کتایون - تفکر مدرن

چالش هایی که تنها با استفاده از تجهیزات پیشرفته و فناوری های پیشرفته قابل حل است و در ایران شرکت های دانش بنیان و خلاق می توانند پاسخگوی این نیازها و چالش ها باشند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید