از پیشرفت تحقیقات علمی تا گسترش دانش تخصصی سنجش از دور / کشف تنها فصلنامه مشترک علوم منابع طبیعی و فضایی

گروه استان های خبرگزاری آنا; 13 سال از انتشار اولین نشریه سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی در منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر می گذرد و در این سال ها با همه مشکلاتی که برای انتشار نشریات پیش آمده، این نشریه موفق شده است. مقالات و مطالب علمی فراوانی دارد و بالاترین عنوان را به خود اختصاص داده است.عنوان نشریات داخلی به معنای اخذ مدرک علمی با نمره A در دو سال اخیر است.

به همین مناسبت خبرنگار خبرگزاری آنا با فاضل امیری، دانشیار گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر و مدیر مسئول نشریه علمی «سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی در منابع طبیعی» گفت وگو کرد.

مشروح گفت و گوی خبرنگار آنا با امیری را در زیر می خوانید:

آنا: فصلنامه «سامانه اطلاعات از راه دور و جغرافیایی در منابع طبیعی» چه زمانی و با چه هدفی منتشر شد؟

امیری: مجله علمی پژوهشی سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی در منابع طبیعی وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با همکاری انجمن مراتع ایران و با هدف گسترش و ارتقای تحقیقات، انتشار نتایج تحقیقات، افزایش آگاهی، توسعه علمی و دانش تخصصی. در حوزه علوم حسگر، سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) و کاربردهای آنها در منابع طبیعی و کمک به ایجاد همکاری علمی بین محققان این حوزه ها در داخل و خارج از کشور منتشر می شود.

از پیشرفت تحقیقات علمی تا گسترش دانش تخصصی سنجش از دور / کشف تنها فصلنامه مشترک علوم منابع طبیعی و فضایی

این مجله از سال 1388 دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشمندان کشور در زمینه سنجش از دور و کاربردهای GIS در منابع طبیعی را در قالب نسخه چاپی 7082-2676 و نسخه الکترونیکی 2676-668X و به زبان فارسی و دهه هشتاد منتشر می کند. جلسه سوم و چهارم مورخ 10.11.1390 توانستند مدرک پژوهشی را از کمیته بررسی انتشارات علمی دانشگاه دریافت کنند.

در سال 1392 با مجوز شماره 18/3/19055 بر اساس مصوبه کمیسیون انتشارات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موفق به اخذ مدرک پژوهشی و در سال 1393 با مجوز شماره 93/1306 مورخه در تاریخ 1393/01/26 توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به روش پژوهشی نشریه ادامه یافت.

مجله علمی پژوهشی سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی در منابع طبیعی در رتبه 1400 از سوی کمیسیون انتشارات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رتبه «الف» را کسب کرده است.

در ارزیابی دو سال اخیر 1399 و 1400، این مجله تنها مجله وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر بود که موفق به کسب این عنوان شد.

  بازتابی از آشتی طارمی با اسکوچیچ لایو - اندیشه معاصر

همچنین مجله سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در منابع طبیعی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با ضریب تاثیر 892/0 در ربع Q1 قرار دارد. هم اکنون این مجله در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) نمایه شده و از طریق پایگاه های علمی معتبر کشور (نورمگز، پایگاه ملی مجلات، پایگاه علمی جهاد دانشگاهی) در دسترس علاقه مندان به موضوعات پژوهشی مرتبط است.

اهداف و چشم انداز اصلی مجله سنجش از دور

آنا: اعضای فصلنامه چه نوع افراد و گروه هایی هستند؟

امیری: سردبیر و مدیر مسئول نشریه فاضل امیری دارای مدرک فوق دکتری در زمینه تصمیم گیری فضایی چند معیاره و سنجش از دور در محیط و دانشیار گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر معاون سردبیر است. ; مهدی فرح پور، دانشیار و بازنشسته موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و مدیر داخلی نشریه طیبه طباطبایی، دانشیار محیط زیست، دانشکده فنی و مهندسی، آزاد اسلامی. دانشگاه، واحد بوشهر.

اعضای هیئت تحریریه این نشریه عبارتند از: فاضل امیری، مهدی فرح پور، سید جمال الدین خواجه الدین. وی دارای دیپلم سنجش از دور در رشته منابع طبیعی و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، منصور مصداقی دارای دیپلم منابع طبیعی و استاد بازنشسته دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، دعوت شده به دانشگاه فردوسی مشهد است. سعید پیراسته دارای مدرک سنجش از دور، سیستم اطلاعات جغرافیایی، رهبر، زمین شناسی و استاد دانشگاه واترلو کانادا، سیدعلی الحسینی المدرسی در رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در زمین شناسی و استاد گروه از راه دور است. سنجش و GIS در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، عبدالرشید بن محمد شریف با مدرک ژئوماتیک و استاد سیستم اطلاعات فضایی در دانشگاه UPM مالزی و بساط واجی پردانا دارای مدرک مدلسازی و سیستم های اطلاعات جغرافیایی و استاد دانشگاه تکنولوژی سیدنی

آنا: مخاطبان شما کدام گروه هستند؟

امیری: هدف و چشم انداز اصلی مجله سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی در منابع طبیعی، ارائه برنامه ای پویا و تعاملی برای محققان، دانشگاه ها، مؤسسات آموزشی و کارشناسان است تا بتوانند دانش و آخرین تحقیقات خود را در زمینه اشاعه در حوزه منابع طبیعی به اشتراک بگذارند. سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) و کاربردهای آنها در منابع طبیعی.

  تاج های دو رقمی بایرن / تست مثبت ستاره دیگری - اندیشه معاصر

موضوعات اصلی فصلنامه کاربرد سنجش از دور و GIS در توسعه سیستم های فضایی، مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست، کشاورزی، مرتع، آبخیزداری و جنگلداری، کاربردهای تغییر اقلیم، کاربردهای خطر بلایای طبیعی، کاربرد در حفاظت از تنوع زیست شناسی و مدیریت، کاربردها در مدیریت منابع آب، توسعه و آموزش علوم زمین فضایی و زیرساخت و طبقه بندی اطلاعات مکانی.

آنا: چند شماره از فصلنامه چاپ شده یا در حال چاپ است؟

از پیشرفت تحقیقات علمی تا گسترش دانش تخصصی سنجش از دور / کشف تنها فصلنامه مشترک علوم منابع طبیعی و فضایی

امیری: 13 سال از انتشار مجله می گذرد و در این 13 سال، 47 شماره از مجله و 293 مقاله از 809 نویسنده در 47 شماره به چاپ رسیده است.

آنا: نحوه پذیرش مقاله در فصلنامه و اصول ارسال آنها چگونه است؟

امیری: میانگین زمان اولین تصمیم گیری در مورد مقالات ارسالی یک هفته از زمان ارسال توسط نویسندگان و میانگین زمان بررسی مقالات پنج هفته و نوع بررسی نیز دو سوکور است.

رعایت نکات و دستورالعمل های زیر برای جلوگیری از تاخیر در ارزیابی و انتشار به موقع مجله در هنگام ارسال مقالات ضروری است.اطلاعات لازم را می توانید در قسمت راهنمای تهیه مقاله مجله در صفحه اصلی سایت مجله به آدرس (( https://girs.bushehr.iau.ir/journal/authors.note)، در دسترس نویسندگان است. قالب تهیه مقاله با توجه به فرمت انتشار را نیز می توانید از این صفحه دانلود کنید.

مسائل پیش روی مجله سنجش از دور

آنا: چه کسانی می توانند مقاله ارسال کنند (در چه مقطعی) و چه کسانی در اولویت هستند؟ معیارهای ورود چیست؟

امیری: مقاله باید یک مطالعه و نتیجه یک مقاله پژوهشی در یکی از قالب‌های مقاله پژوهشی، گزارش موردی، مقاله مروری، یادداشت فنی، مقاله کوتاه و نامه به سردبیر (نویسندگان) باشد.

مقالات دریافتی پس از بررسی کامل و در صورت تایید اصلاحات لازم منتشر خواهند شد. خط مشی مجله انتخاب بهترین مقالات و تسریع در فرآیند ارزیابی است تا نتایج ارزیابی در اسرع وقت به نویسندگان اعلام شود. ضمنا اولویت با بررسی و چاپ مقالات پایان نامه های دانشجویی یا دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.

این فصل تنها فصل مشترک علوم منابع طبیعی و علوم زمین فضایی است که نشان دهنده نقش فناوری های روز در ارزیابی منابع طبیعی کشور در حوزه سنجش از دور و سامانه های اطلاعات جغرافیایی در توسعه سامانه های مکانی، منابع طبیعی و محیط زیست است. مدیریت، کشاورزی، چرا، آبخیزداری و جنگلداری، تغییرات آب و هوایی زمین، حفاظت و مدیریت تنوع زیستی، مدیریت منابع آب، آموزش علوم زمین فضایی و زیرساخت ها و طبقه بندی اطلاعات مکانی.

  کشتی های آمریکایی در اطراف نفتکش حامل نفت ایران صف آرایی کردند

آنا: در مورد رویداد ملی عصر امید و مسائل مربوط به نحوه عملکرد آن بگویید.

امیری: نشریه سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی در منابع طبیعی به عنوان بهترین مجله فارسی در بخش انتشارات رویداد سراسری عصر امید معرفی شد.

از پیشرفت تحقیقات علمی تا گسترش دانش تخصصی سنجش از دور / کشف تنها فصلنامه مشترک علوم منابع طبیعی و فضایی

البته هر کار علمی و پژوهشی با مشکلات عدیده ای مواجه است که در مورد انتشار نشریات علمی می توان گفت; دریافت وجه برای پوشش بخشی از هزینه های نشریه از جمله هزینه های داوری و آماده سازی و غیره. – که با توجه به میزان مصوب دانشگاه آزاد اسلامی پیشنهاد کاهش این هزینه ها برای تشویق دانشجویان – از واحدهای دانشگاهی برای انتشارات علمی برای آماده سازی زیرساخت ها و هزینه ها حمایت شود. خرید DOI، عضویت در کمیته اخلاق COPE، ​​نرم افزار تجزیه و تحلیل شباهت و …، ایجاد سیستم ارزیابی مطابق با ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نه سیستم ارزیابی موازی و ضروری است. تغییر نگرش روسای واحدهای دانشگاهی نسبت به نشریات علمی که نشریات را هزینه نمی دانند، بلکه یکی از تعهدات علمی را ارتقای سطح علمی یک واحد دانشگاهی برشمرد که تنها با این تغییر نگرش است که در حال حاضر ایجاد می شود. مشکلات حل شود

آنا: برنامه آینده فصلنامه سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی در منابع طبیعی چیست؟

امیری: با توجه به اینکه این نشریه بالاترین رتبه اعطا شده برای نشریات محلی را دریافت کرده است. رتبه علمی با درجه الف در دو سال اخیر، گام بعدی اعضای هیئت تحریریه فصلنامه از ایران، استرالیا، کانادا و مالزی است تا زمینه را برای پروفایل های بین المللی SCOUPS فراهم کنند و در این راستا نیز اقداماتی انجام شده است. در وب سایت انتشار یک لینک ارسال برای دریافت این پروفایل ها قرار داده شده است که در چند ماه آینده با نتیجه دلخواه به پایان می رسد.

انتهای پیام/4078/

دیدگاهتان را بنویسید