از سنگ نمک استفاده کنیم یا نمک تصفیه شده؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، غذاهای دریایی مانند ماهی و میگوی آب شور سرشار از منابع ید هستند. همچنین میزان ید موجود در شیر، لبنیات و تخم مرغ بسته به میزان ید موجود در خاکی که حیوان در آن پرورش داده می شود، متفاوت است. از آنجایی که خاک بسیاری از نقاط جهان از جمله ایران ید کافی ندارد و سرانه مصرف غذاهای دریایی در ایران کم است، استفاده از نمک یددار برای پیشگیری و کنترل اختلالات ناشی از کمبود ید ضروری است.

عوارض کمبود ید

کمبود ید در سنین مختلف عوارض مختلفی دارد. اختلالات مرتبط با کمبود ید شامل گواتر، عقب ماندگی جسمی و ذهنی، اختلالات عصبی و روانی، مرده زایی، تنبلی چشم، ناشنوایی و لنگش، سقط جنین و ناهنجاری های مادرزادی و کاهش ضریب هوشی در کودکان است.

سنگ نمک یا نمک تصفیه شده؟

در اکثر جوامع روزانه مقدار معینی نمک مصرف می شود تا خانواده به راحتی با مصرف آن ید لازم را به دست آورد. از طرفی افزودن ید به نمک هیچ تاثیری بر بو و مزه آن ندارد و تاثیر منفی بر مصرف کننده ندارد.

همچنین در طی فرآیند تصفیه، ناخالصی های محلول و نامحلول نمک و فلزات سنگین از آن خارج می شود. نمک های تصفیه نشده، علاوه بر کمبود ید، دارای ناخالصی های نامحلول مانند ماسه، شن، گچ و ناخالصی های محلول از جمله عناصر سمی سرب، کادمیوم و آرسنیک هستند که در دراز مدت می توانند باعث بیماری های کلیوی، گوارشی، مسمومیت ها، کم. فشار خون و حتی خرچنگ، بنابراین هنگام خرید باید به برچسب “نمک یددار تصفیه شده” روی بسته بندی توجه کنید.

  دلیل خوشحالی هواداران پرسپولیس حضور یک بازیکن استقلالی در زمین بود! - اندیشه معاصر

نحوه نگهداری نمک یددار تصفیه شده

نمک یددار تصفیه شده باید دور از نور، رطوبت و در درب های بسته از پلاستیک، چوب، سرامیک و شیشه تیره نگهداری شود. همچنین توجه به توصیه های زیر در خصوص مصرف نمک یددار تصفیه شده ضروری است:

نیاز روزانه به نمک برای هر فرد بالغ سه تا پنج گرم است.

برای حفظ بیشترین مقدار ید در نمک، بهتر است در پایان زمان پخت نمک اضافه کنید.

برای جلوگیری از مصرف زیاد نمک، نمک را سر سفره نبرید.

از غذاهای آماده، کنسرو، آجیل شور، ساندویچ، چیپس، سوسیس و کالباس خودداری کنید.

محسن کیالی کارشناس بخش بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهدای انقلاب

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1254219

دیدگاهتان را بنویسید