از دانستن روانشناسی زرد تا قوانین دست و پا گیر اجرایی

از دانستن روانشناسی زرد تا قوانین دست و پا گیر اجرایی

گروه استان های خبرگزاری آنا; انجمن های علمی دانشجویی متشکل از دانشجویان فعال، با انگیزه و توانمندی است که دانشجویان علاقه مند به فعالیت های پژوهشی و علمی را متحد و متمرکز می کنند. بیشتر این ظرفیت ها به صورت بالقوه و در صورتی که دانشگاه ها بستر مناسبی را برای فعالیت انجمن ها فراهم کنند، شروع کار است. به روز رسانی این ظرفیت ها دور از دسترس نخواهد بود. لذا برای ارتقای روحیه علمی، توانمندسازی و ایجاد انگیزه در دانشجویان، دانشگاه باید انجمن های علمی دانشجویی را فعال و حمایت کند.

انجمن های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی چند سالی است که زیر نظر باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاهی در هر واحد دانشگاهی فعالیت می کنند و فعالیت های آنها هر ساله رتبه بندی و اعلام می شود.

ادامه مطلب:

آغوش باز انجمن نانوبیوتکنولوژی برای جذب کارآفرینان

تعامل مجامع علمی در رسیدگی و پیشگیری از جرایم

اعطای امتیاز ویژه به اساتید جهت بازدید از مجامع علمی

تقویت انجمن های علمی با حمایت مستمر از پژوهشگران دانشجو

خبرنگار خبرگزاری آنا در پرونده شماره 89توسعه اسکائیناینجدیدها با انجمناینسلاماین آموخت» درباره ماموریت ها، اهداف، برنامه ها، دستور کار و دستاوردهای انجمن روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان با فاطمه ظهیری، دانشجوی روانشناسی و دبیر این انجمن گفت و گو کرد.

آنا: معرفی انجمن روانشناسی اسلامی دانشگاه آزاد اصفهان.

صرفه جویی: من دانشجوی روانشناسی در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی در اصفهان هستم. در سال 1400 داوطلبانه به عنوان دبیر انجمن دانشجویان روانشناسی معرفی و انتخاب شدم و این انتخابات مصادف با اوج شیوع ویروس کرونا بود. اما با تمام محدودیت ها فعالیت انجمن را به صورت مجازی ساماندهی کردیم و وبینارهایی با موضوعات مختلف از حوزه روانشناسی برگزار کردیم.

در عین حال با استفاده از تولید محتوا در فضای مجازی جامعه علمی سعی در حفظ شور علمی و پژوهشی در ایام قرنطینه و مجازی داشت. فرمی برای عضویت مجازی تهیه شد و لینکی برای ثبت نام در اختیار دانشجویان قرار گرفت که با استقبال بسیار خوبی برای عضویت در این انجمن علمی مواجه شد و اکنون حدود 250 تا 300 فالوور خوب و پیگیر فقط از رشته روانشناسی داریم.

از آنجایی که رشته روانشناسی یکی از معدود حوزه هایی است که می توان در آن متخصص شد، آموزش در این زمینه به تنهایی کافی نیست و علاوه بر این سمینارها، آموزش و اطلاعات خارج از دانشگاه و ارتباط و تجربه خوب لازم است. انجمن علمی روانشناسی بستر مناسبی برای آموزش و پویایی است و برای دانشجویان این رشته علمی است و در این راستا علاوه بر برگزاری سمینارها، کنفرانس ها، گردهمایی ها و برنامه های مختلف و مرتبط علمی در روانشناسی با اساتید مجرب – که بیشتر آنها هستند. رایگان یا با هزینه کم و همراه با مدارک و گواهینامه های معتبر – حضور در این محیط علمی در کنار سایر دانشجویان و اساتید علاقه مند کمک شایانی به رشد و ارتقای علم و ارتباطات می کند که برای متخصص شدن و کسب تجربه ضروری است.

  کدام رنگ ها شما را جذاب تر می کند؟ + استفاده صحیح از رنگ لباس برای جذابیت بیشتر - اندیشه معاصر

آنا: الان جایگاه و وظایف انجمنایننحوه ارزیابی پژوهش در دانشگاه هااینو وجود آنها چقدر مفید استاینمیدونی

صرفه جویی: انجمن های علمی هنوز آن طور که باید جایگاه خود را در دانشگاه ها پیدا نکرده اند و به آن ارزش لازم داده نمی شود، در حالی که فعالیت های علمی و پژوهشی در انجمن علمی باعث رشد دانشجویان و دانشگاه می شود. اما در یک سال به عنوان دبیر انجمن متوجه شدم که انجمن ها توسط دانشگاه ها و بسیاری از کارکنان جدی گرفته نمی شود.

آنا: حمایت دانشگاه از انجمناینچگونه می توان مهارت های علمی دانش آموزان را ارزیابی کرداینو مسائل و چالش هاایندر مورد حرفه خود چه می دانید؟

صرفه جویی: بسیاری از اوقات ما با اشتیاق به فعالیت ها و برنامه ها فکر می کنیم. اما مسئولانی که امضا و تاییدشان در گرو اجرای این فعالیت هاست، آنقدر کار را به تعویق انداخته و بی اعتنایی کرده اند که از اجرای این فعالیت ناامید شده و احساس می کنیم دیگر شور و اشتیاق برای انجام کارهای پژوهشی و علمی وجود ندارد.

این ضربه ها و فیلترهای بی مورد، سرعت و انرژی عوامل اجرایی انجمن ها را می گیرد. اگر هماهنگی و همکاری متقابل و حمایت دانشگاه از انجمن ها قوی باشد و انجمن ها جدی گرفته شود، قطعا تحول و تعامل بی نظیری به وجود خواهد آمد که نتایج آن با افزایش حجم به چشم دانشجویان و دانشگاه خواهد رسید. سطح رشد علمی با این حال، کارکنانی هستند که فعالیت های دانشجویی و علمی را تشویق، حمایت و ارزش قائل هستند.

بسیاری از چالش هایی که در حوزه مدیریت جامعه وجود دارد به قوانین بیش از حد دست و پا گیر برای انجام حتی کوچکترین فعالیت ها مربوط می شود. اگر دوباره این قوانین بازنگری شود و دغدغه های معلمان و مشکلات آنها در جریان فعالیت شنیده شود و بررسی شود، قطعا نتیجه بهتری حاصل خواهد شد. ه

عدم تمایل بسیاری از کارکنان به انجام فعالیت یکی دیگر از چالش های انجمن ها است و انجمن و دبیر آن به دلیل دیدگاه های آنها انجمن های علمی را آن طور که باید به عنوان نهادی تاثیرگذار در دانشگاه نمی شناسند و قدردانی نمی کنند. اما بسیاری از مسئولان مساعدت لازم را انجام ندادند و بسیاری از چالش های این انجمن در همین حوزه بود. اما یکی از نکات مثبت انجمن روانشناسی شعبه اصفهان، همکاری پیام نجفی، رئیس این دانشگاه است که در کنار ایشان بود و در بسیاری از مشکلات انجمن را حمایت و تشویق می کرد.

  با صرفه جویی در تیراژ خودرو مشکلات محصولات سایپا به حداقل می رسد

آنا: انجمناینچگونه دانش علمی را تقویت کنیم تا به موفقیت در پیشرفت علم دست یابیم؟

صرفه جویی: اگر موانع اداری کمی آسان شود و همکاری با انجمن ها افزایش یابد، این انجمن ها تاثیرات منحصر به فردی در پیشرفت علم و دستاوردهای متفاوت در هر زمینه خواهند داشت.

آنا: آیا شما جزو جامعه علمی هستید؟اینشما بیش از دو سال از کرونا توانسته اید محصولی تولید کنید یا فعالیتی را انجام دهیداینموارد دیگری نیز وجود دارداینشما هستید

صرفه جویی: در زمان دبیرخانه انجمن به دلیل وجود بیماری کرونا و عدم حضور دانشجویان و عدم حضور دانشگاه برنامه های خوبی برگزار کردیم.

در ابتدای شروع به کار انجمن وبینار ویژه روانشناسی زرد برگزار شد. با توجه به اینکه در حوزه فکری جامعه عمومی، با شروع اطلاعات نادرست مرتبط با مشکلات روانی، عدم معرفی بسیاری از افراد به عنوان روانشناس در فضاهای مجازی و اظهارنظرهای غیرعلمی و نادرست، تصویری از این حوزه به عنوان یک علم در چشم بسیاری از اذهان آسیب دیده و زیر سوال رفته است. به همین منظور در این وبینار توسط علیرضا ترکان، مشاور دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو سازمان نظام پزشکی اصفهان، با موضوع روانشناسی زرد دانش و تمایز آن از روانشناسی علمی، دانش مشاور زرد و روانشناس از روانشناس دانشگاهی و علمی و بررسی مسائل علمی در روانشناسی و مسائل غیر علمی در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وبینار روانشناسی علمی و شناخت ابعاد آن و پرداختن به تصمیمات روانشناس شدن علمی و وبیناری با عنوان “خودشناسی از دیدگاه روانشناسی” با حضور حامد نصیری برگزار کردیم که حدود 100 نفر حضور داشتند. بازخورد بسیار خوبی از شرکت کنندگان دریافت کرد.

مدت کوتاهی پس از کاهش ویروس کرونا، با وجود اینکه دانشگاه ها هنوز حضور نداشتند، پس از دریافت مجوز، کارگاه مصاحبه عملی با یکی از بهترین اساتید دانشگاه امیرحسین پوره با مدرک دکتری جامعه شناسی سیاسی برگزار کردیم و این کارگاه برگزار شد. حتی از رشته هایی غیر از روانشناسی نیز استقبال خوبی شده است. به دلیل شرایط بیماری و محدودیت فضا، به منظور رعایت تمامی پروتکل ها، فقط توانستیم حدود 60 نفر را ثبت نام کنیم.

  لالیگا شکست غیرمنتظره اتلتیکو مادرید مقابل مایورکا

آنا: جدیداینفعال ترینایناجتماعی، علمی، فرهنگی و موفقیتایندستاوردهای انجمن را شرح دهید.

صرفه جویی: طی اعلام حضور دانشگاه ها، جلسه ای را با پیام نجفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در اصفهان ترتیب دادم که با تعدادی از اعضای داوطلب انجمن برگزار شد. در این جلسه اعضای داوطلب انجمن به نمایندگی از دانشجویان روانشناسی; مشکلات، ابهامات، انتقادات، پیشنهادات و دغدغه های دانشجویان روانشناسی را بیان کردند.

با حضور دانشگاه جلسه ای با اعضای اصلی انجمن تشکیل شد و پیشنهادات و تصمیمات خوبی برای برنامه های آتی انجمن اتخاذ شد. برای بار دوم به صورت حضوری اعضا جذب کردیم و زمینه های فعالیت و علایق اعضا را برای تعامل دانشجو در فعالیت های آتی جویا شدیم.

مجوز صدور انجمن نیز دریافت شده و هم اکنون اعضای انجمن در حال کار بر روی آن هستند. به مناسبت روز روانشناس همایش گسترده ای را با همکاری گروه سینتز تحت عنوان آزادی خلاق برگزار کردیم و تنها در دو روز نزدیک به 250 نفر در آن ثبت نام کردند.

سمینار دیگری که توسط انجمن برگزار شد به نام سمینار آینده نگر برای دوره های تحصیلات تکمیلی روانشناسی. نحوه مطالعه و برنامه ریزی منابع مهم و ترتیب مطالعه برای آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی با تقویت عملکرد پیش پیشانی مغز که توسط آرزو خالقیان تدریس شد.

این همایش بخش های متفاوت و جالبی داشت که در بخشی از برنامه به تشریح طرح رهاسازی و ویژگی های آن پرداخت. این همایش با هدف آشکار ساختن توانایی‌هایی که افراد در باور ارتباطات مدفون کرده‌اند، برای راهی برای ترک تنهایی با رویکردی یکپارچه و همه‌جانبه برگزار شد. در قسمت دیگر تحلیلی از علیرضا ترکان داشتیم و در یک قسمت به بحث پرداختیم.

در پایان، فرید ملک احمدی، مدرس کشوری کارگاه های خلاقیت و کارآفرینی، درباره چگونگی خلاقیت در حوزه روانشناسی و کارآفرینی با استفاده از دیدگاه خلاق و تربیت ذهن خلاق صحبت می کند. با هماهنگی دانشگاه برنامه قدردانی از اساتید را برای گرامیداشت روز معلم برگزار کردیم و با همکاری دانشگاه و انجمن علمی بازدید یک روزه از نمایشگاه کتاب تهران انجام شد.

روانشناسی آنهمان فعالیت های موثر بسیاری را برنامه ریزی کرده است که برخی از آنها در دست اجراست که از جمله آنها می توان به کارگاه آموزشی برای یادگیری گرایش های اصلی و کنکور اصلی روانشناسی و سوالات و شبهات دانش آموزان در این زمینه اشاره کرد.

انتهای پیام/4121/

دیدگاهتان را بنویسید