از اطلاع از وضعیت دانشگاه ها تا انتخاب رشته واقعی در کنکور

نکات مهم هنگام انتخاب منطقه؛

2412 215 فقط خبر

اکنون که نتایج اولیه امتحانات تکمیلی منتشر شده است، بسیاری از داوطلبان دیوانه وار در حال انتخاب رشته خود هستند.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا; اکنون که نتایج اولیه امتحانات تکمیلی منتشر شده است، بسیاری از داوطلبان دیوانه وار در حال انتخاب رشته خود هستند. برخی با معلمان خود تماس می گیرند تا بدانند چگونه می توانند انتخاب رشته های بهتری داشته باشند. درباره انتخاب رشته بیشتر بدانید. برخی به مشاوره متوسل می شوند تا با پرداخت هزینه، رشته بهتری را انتخاب کنند.

اما توجه داوطلبان به نکات و اولویت های مهم ضروری است. رشته های تحصیلی، بسته به کاربرد و میزان مطلوبیت اشتغال در بازار کار، دارای سطوح مختلف علاقه در بین متقاضیان کنکور می باشد. به عنوان مثال رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، اکثر رشته های مهندسی، حقوق، طراحی صنعتی و مترجمی زبان انگلیسی از جمله رشته های پرطرفدار در بین داوطلبان کنکور در گروه های مختلف آزمایشی هستند که برای انتخاب این رشته های پرطرفدار باید آنها را با دقت بیشتری رتبه بندی کنید و شهرهای مورد نظر خود را در نظر بگیرید.

کسب اطلاعات دقیق در مورد دانشگاه ها

علاقه متقاضیان به تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها و بحث رتبه‌بندی کیفی دانشگاه‌ها در سطح آموزش عالی برای بخش بزرگی از داوطلبان آزمون سراسری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین وزارت علوم سالانه دانشگاه‌ها را در محدوده خود رتبه‌بندی می‌کند. طبیعتاً جذب و استخدام در بازار کار در برخی حوزه‌ها و در برخی مؤسسات بستگی به دانشگاهی دارد که داوطلب شغل از آن فارغ‌التحصیل شده است. بنابراین داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که به همین دلیل و همچنین با توجه به شرایط بهتری که برخی از دانشگاه ها به متقاضیان خود ارائه می دهند، این دانشگاه ها متقاضی و داوطلب بیشتری دارند و در صورتی که متقاضیان رتبه خود را قابل قبول بدانند، کسب نمی شود. در این دانشگاه ها شانس خود را برای قبولی در رشته مورد نظر در دانشگاه دیگری امتحان کنند. چون تخصص برای داوطلب مهمتر از دانشگاه است.

  نتایج درخشان دانشجویان رشته داروسازی دانشگاه آزاد دامگان در آزمون مجتمع وزارت بهداشت

در نظر گرفتن شرایط شهری برای ادامه تحصیل

انتخاب شهر تحصیلی برای متقاضیان مهم است. در حال حاضر با توجه به قوانین گزینش محلی و شرایط و محدودیت های خوابگاه های بسیاری از دانشگاه ها، متقاضیان ترجیح می دهند در دانشگاه های معتبر شهر محل سکونت خود ادامه تحصیل دهند. از سوی دیگر، توزیع واحدهای دانشگاهی نسبت به جمعیت هر شهر یا استان یکسان نیست. بنابراین تعداد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در برخی استان‌ها و ظرفیت پذیرش آن‌ها با توجه به جمعیت و درخواست‌های داوطلبان، بیشتر از استان‌های دیگر است و برعکس، در برخی استان‌ها تقاضا برای تحصیل بیشتر از تعداد دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش آنها؛ به همین دلیل باید به شرایط این دانشگاه ها از نظر تعداد داوطلبان بومی و امثال آن توجه کرد تا در صورت انتخاب اشتباه فرصت را از دست ندهیم.

اطلاعات رشته ها و دانشگاه های جدید

برخی از متقاضیان بر اساس رتبه ای که کسب می کنند نمی توانند رشته های مورد علاقه خود را در دانشگاه های پرتقاضا وارد کنند اما برخی از دانشگاه های تازه تاسیس نیز شامل آن رشته ها می شوند که متقاضیان می توانند با توجه به آن دانشگاه ها انتخاب کنند. ، رشته های مورد علاقه خود را انتخاب کنید، این رشته ها و دانشگاه ها همگی در راهنمای انتخاب رشته آمده است.

به انتخاب رشته کامپیوتر اهمیت دهید

نکته ای که همواره به داوطلبان متذکر می شود این است که به پیشنهادات مشاوران و گزینش های رایانه ای بسنده نکنند بلکه در انتخاب رشته خود از اساتید، دانشجویان رشته های مختلف، اولیا و کارشناسان بهره ببرند. برخی از داوطلبان با تکیه بر مشاورانی که انتخاب رشته را منبع درآمد خود می دانند و با روش های اشتباه انتخاب رشته می کنند، نتایج بسیار بد و غیرمنتظره ای کسب می کنند. در حالی که یک نامزد دیگر می تواند در این شرایط با استفاده از مشاوره خوب نتیجه بسیار بهتری بگیرد. بنابراین در این زمینه باید با اطلاعات کافی برای رسیدن به بهترین نتیجه اقدام کرد.

  اخباری از مشارکت برخی نمایندگان در انتصابات - اندیشه معاصر - می شنوم

انتخاب های پرواز خوش بینانه، واقع بینانه و بدبینانه

داوطلبان باید سه موقعیت را در نظر بگیرند: خوش بینانه، واقع بینانه و بدبینانه. انتخاب رشته خوش بینانه انتخابی است که رشته یا دانشگاه مورد علاقه متقاضی با مدرک و رتبه متقاضی فاصله زیادی داشته باشد، اما توصیه می شود برخی از این انتخاب رشته ها در ابتدای فرم انتخاب رشته درج شود زیرا این گونه متقاضیان آرامش خواهند داشت.

انتخاب رشته واقع بینانه مربوط به انتخاب هایی است که با رتبه و نمره داوطلبان همخوانی داشته باشد و احتمال قبولی در آن رشته ها زیاد باشد. در این زمینه، همه احتمالات را باید در دسته انتخاب های واقع بینانه قرار داد. انتخاب های بدبینانه با رشته هایی که احتمال قبولی در آنها تقریباً صفر است نیز همراه است.همچنین پیشنهاد می شود این رشته ها در فرم انتخاب رشته درج شوند.

انتهای پیام/4040/

دیدگاهتان را بنویسید