ارمنستان و جمهوری آذربایجان توافقنامه صلح امضا کردند

ارمنستان و جمهوری آذربایجان توافقنامه صلح امضا کردند

من گزارش میدم اعتدال به گزارش اسپوتنیک، گریگوریان گفت: ما بر روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان و همچنین موضوع قره باغ کوهستانی و جدول زمانی صلح که به معنای امضای پیمان صلح تا پایان سال است، تمرکز کردیم. و همچنین موضوع تحدید حدود».

گریگوریان در یک پخش تلویزیونی از شبکه اول ارمنستان گفت: روندهای پیرامون پیمان صلح و تحدید حدود مرزها به هم مرتبط هستند زیرا ارمنستان می ترسد که آذربایجان پس از امضای پیمان صلح از مرزهای نامحدود برای حمله به جمهوری ارمنستان استفاده کند.

گریگوریان با اشاره به اینکه ارمنستان، گرجستان و آذربایجان در سال 1929 تعیین مرز را به پایان رساندند، افزود: طرفین باید این قرارداد را به عنوان مبنای مرز ارمنستان و آذربایجان بپذیرند و 29.8 هزار کیلومتر مربع از خاک ارمنستان را تضمین کنند.

وزیر امور خارجه ارمنستان درباره مسئله قره باغ گفت که باکو در حال بررسی ایجاد یک مکانیسم بین المللی برای «قره باغ کوهستانی و آذربایجان برای بحث در مورد حقوق و امنیت ارامنه در قره باغ کوهستانی» است.

گریگوریان گفت: امیدواریم بتوانیم این سازوکار را فراهم کنیم.

خصومت ها در ساعات اولیه 13 سپتامبر در مرز ارمنستان و آذربایجان در منطقه ای غیر مرتبط با منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی آغاز شد. آذربایجان گفت که این حمله را در پاسخ به اقدامات “تحریک آمیز” ارمنستان انجام داده است. دو طرف روز بعد بر سر آتش بس توافق کردند. الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان هفته گذشته پس از دیدار با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در حاشیه اجلاس جامعه سیاسی اروپا در پراگ گفت که توافق صلح بین باکو و ایروان ممکن است تا پایان سال 2022 به دست آید.

  صهیونیست ها هنگام پخش زنده به خبرنگار فرانس 24 حمله کردند

دیدگاهتان را بنویسید