ارشادی: رویکرد سیاسی به پرونده سلاح های شیمیایی سوریه ناامید کننده است

1067131 فقط خبر

زهرا ارشادی، سفیر و معاون نماینده ایران در سازمان ملل متحد، روز جمعه (29 آوریل) در شورای امنیت درباره سوریه گفت: «ایران یکی از قربانیان اصلی سلاح های شیمیایی، استفاده از سلاح های شیمیایی است.» در هر مکان، توسط هر کسی. و تحت هر شرایطی

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: سوریه برای انجام تعهدات خود در چارچوب کنوانسیون تلاش های واقعی انجام داده و آمادگی خود را برای همکاری با دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح های شیمیایی نشان داده است.

وی افزود: با این حال، ناامیدکننده است که برخی از کشورهای عضو، پرونده تسلیحات شیمیایی در سوریه را سیاسی کرده اند و مانع از تایید پایبندی سوریه به تعهداتش توسط سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) شده اند که می تواند منجر به گفت و گوهای سازنده شود. همکاری با سوریه “بودن.

معاون نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفت: ایران از سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) و رویکرد سوریه در مذاکرات سطح بالا حمایت می کند و امیدوار است این ابتکار نتایج مثبتی به همراه داشته باشد. وی با اشاره به بیست و پنجمین سالگرد کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، بار دیگر بر درخواست کشورمان برای اجرای کامل، مؤثر، غیرسیاسی و بدون تبعیض این کنوانسیون و همچنین حفظ اقتدار سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) تاکید کرد. اعتبار کنوانسیون و نیز اقتدار سازمان را به خطر می اندازد.

ارشادی تاکید کرد: هرگونه تحقیق در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی باید بی طرفانه، حرفه ای، معتبر و عینی باشد تا حقایق را اثبات کند و بر اساس شواهد نتیجه گیری کند و باید به طور جدی مفاد و رویه های مندرج در قوانین کنوانسیون را رعایت کند. هیچ انحرافی از کنوانسیون نباید مجاز باشد.

  اوکراین توافق صلح موقت با روسیه را رد کرد/ کرملین: سخنان بایدن نابخشودنی است - اندیشه معاصر

سفیر و معاون نماینده ایران در سازمان ملل در ادامه از ارائه صدمین گزارش ماهانه سوریه به سازمان منع تسلیحات شیمیایی در تاریخ 16 مارس 2022 درباره فعالیت‌های مرتبط با انهدام سلاح‌های شیمیایی و تأسیسات تولید آن در این کشور استقبال کردند.

وی همچنین کاهش تعداد جلسات شورای تسلیحات شیمیایی سوریه را به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرد و گفت: این امر می‌تواند اثربخشی این شورا را بهبود بخشد و فضای مثبتی برای گفت‌وگوی سازنده بین سوریه و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ایجاد کند.

انتهای پیام/102/

دیدگاهتان را بنویسید