ارج نهادن به چهره ماندگار خوشنویسی در تمرین اسم لیلی

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، مستند «مشق نام لیلی» بزرگداشت غلامحسین امیرهانی چهره ماندگار خوشنویسی و رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران به کارگردانی مریم طالبی انارکی پخش می شود. پخش یکشنبه 5 تیرماه ساعت 21:00 از شبکه مستند سیما.

این مستند دهمین فیلم از مجموعه «چنان سارو» است که به سفارش شبکه مستند سیما و تهیه کنندگی مصطفی رزاق کریمی از آن شبکه تلویزیونی ساخته شده است.

طالبی انارکی با اشاره به اهمیت شناخت بزرگان هنر و فرهنگ گفت: وقتی صحبت از مشاهیر و صاحبان سبک در تاریخ هنر می شود، معمولاً باید آنها را از طریق کتاب های تاریخی بشناسیم. به ندرت پیش می آید که این فرصت را پیدا کنیم که آنها را از نزدیک ملاقات کنیم. غلامحسین امیرخانی یکی از نادر مردانی است که خوشبختانه در روزگار ما نفس می کشد که حضورش را باید به دقت درک کرد.

وی با اشاره به شخصیت این استاد برجسته خوشنویسی ایرانی افزود: منش، رفتار و عمق تفکر استاد امیرخانی منحصر به فرد است و البته رویکرد اخلاقی و هنری خاصی دارد که در مستند «تمرین نام» محک زده شده است. لیلی» در قالب گفت‌وگو با خود استاد، شاگردان و بستگانشان باید هزینه آن را پرداخت کرد.

کارگردان مستند مشق نام لیلی در ادامه گفت: در این فیلم حالات، افکار و رفتار استاد امیرخانی توسط چهره‌هایی چون حسن بلهری، رئیس گروه مطالعات پیشرفته هنر دانشگاه تهران و رئیس دانشگاه روایت می‌شود. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، یدالله کابلی، عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان. ایران، میتبی سبزه استاد برجسته خوشنویسی و از شاگردان استاد امیرخانی، کیوان ساکت، نوازنده مشهور و تار و تار است. نوازنده سه تار، علی شیرازی، عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، امیر احمد فلسفی و میتبی ملک زاده، استادان خوشنویسی و خوشنویسی، سوگل مشایخی، صاحب نظر و شارح مثنوی معنوی، و حسین رضوی فرد، استاد مطالعات هنر و خوشنویسی، به تصویر کشیده شده است.

  تامین تجهیزات قرض الحسنه اشتغال زایی در دستور کار قرار گرفت - اندیشه معاصر

طالبی انارکی بیان می کند: استاد امیرخانی در سال 1318 در طالقان به دنیا آمد و بعدها به عنوان خوشنویس نوین ایرانی به شهرت رسید. سبک خاص او در خط نستعلیق مورد پسند بسیاری از استادان خوشنویسی قرار گرفت و در نتیجه بهترین استاد خوشنویسی نستعلیق در ایران به شمار می رود زیرا در نگارش این خط ریز و درشت مهارتی مثال زدنی و فوق العاده دارد. استاد کامل هنر خوشنویسی ایران در سال ۱۳۷۸ درجه اول فرهنگ و هنر را دریافت کرد و در سال ۱۳۸۱ به عنوان برگزیده همایش افراد ماندگار معرفی شد. علاوه بر این در سال 2008 برای دومین بار نشان درجه یک فرهنگ و هنر و در سال 2016 مدال ادبیات و هنر فرانسه را نیز از آن خود کرد.

ارج نهادن به چهره ماندگار خوشنویسی در تمرین اسم لیلی

تکرار مستند «مشک نام لیلی» دوشنبه 6 تیر ساعت 10 صبح، پنجشنبه 9 تیر ساعت 19:30 و جمعه 9 تیر ساعت 12 از شبکه مستند سیما پخش می شود.

بازیگران این مستند عبارتند از: نویسنده و کارگردان; مریم طالبی انارکی، مدیر پروژه; سعید وزیری، فیلمبردار; امیرشیرزایی، سردبیر; امین الهی نویسنده متن سخنرانی; مجتبی سبزه، مدرس گفتار به متن; کرامت یزدانی نوازنده سه تار; کیوان ساکت است. و مشاور رسانه ای؛ صدرا صدوکی

انتهای پیام/110/

دیدگاهتان را بنویسید