ارتقای سطح و اختصاص ردیف بودجه مستقل برای موسسه استنادی علمی ضروری است

رئیس موسسه استناد و پایش علمی علم و فناوری؛

42218 330 فقط خبر

رئیس موسسه استنادی علمی و پایش علم و فناوری در نشست با نمایندگان شورای اسلامی، با ارائه گزارشی از عملکرد این پژوهشکده، پیشنهاداتی از جمله ارتقای سطح این موسسه در دستگاه های اجرایی کشور ارائه کرد. و بودجه مستقل برای آن جمع آوری شود.

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، رئیس و اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری شورای اسلامی، نمایندگان استان های شیراز و فارس در شورای اسلامی و جمعی از رؤسا و معاونان دانشگاه ها استان فارس روز چهارشنبه از این موسسه بازدید کرد.

خدمات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علمی و فناوری و پایگاه مرجع علمی جهان اسلام

رئیس موسسه استناد و پایش علم و فناوری ضمن ارائه تاریخچه ایجاد، فعالیت و عملکرد مرکز منطقه ای اطلاعات علمی و فنی هم پایگاه مرجع علوم جهان اسلام (که به مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری تغییر نام داد) اظهار داشت: از جمله خدمات مهم مرکز منطقه از بدو تأسیس در سال 1370، تولید پایگاه های مختلف علمی، ایجاد شعبه های اطلاعاتی در کشور برای ارائه به کاربران علمی است. اسناد، چاپ و انتشار گزارش‌های علمی پژوهشی فارسی و غیرفارسی، مجلات و کتاب‌ها، ایجاد سامانه تبادل الکترونیکی اطلاعات بین محققان ایرانی و منطقه‌ای و حمایت از پژوهش‌های علمی و فناوری داخلی و منطقه‌ای.

سید احمد فاضل زاده وی افزود: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علم و فناوری امکان دسترسی به بیش از هشت میلیون سند به زبان ها و طیف های موضوعی مختلف را در اختیار مربیان و پژوهشگران قرار می دهد.

  نتایج قرعه کشی ایران خودرو امروز 2 بهمن 1400 + جزئیات - اندیشه معاصر

وی گفت: مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری از بدو تأسیس در سال 1386، از طریق تدوین گزارش های علمی و تهیه استانداردهای لازم برای انتشارات علمی، تحلیل استناد به عملکرد پژوهشی مؤلفه هایی مانند دانشگاه ها، پژوهشی سازمان ها و مؤسسات، محققان و پژوهشگران، نشریات علمی و موضوعاتی در ایران و سایر کشورهای اسلامی را پوشش می دهد.

رئیس پژوهشگاه علم و فناوری استناد و پایش برخی سامانه‌ها و محصولات مهم علمی پژوهشگاه از جمله سامانه ایده‌ها و نیازهای «نان»، پرتال آشنایی نخبگان و آینده‌سازان (دانا)، نمایه‌سازی نشریات علمی کشورهای اسلامی، بررسی، تحلیل و رتبه بندی نشریات، شناسایی محققان و نویسندگان برجسته، تولید شناسه بین المللی دیجیتال اشیاء (DOR)، سامانه گردهمایی ها و کنفرانس های ملی و بین المللی ایران، ارائه گزارشی از جایگاه علمی ایران و دانشگاه‌های کشور در سطح بین‌المللی، با استخراج و اصلاح فهرست پژوهشگران پراستناد از یک درصد برتر ایران، رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران، کشورهای اسلامی، دانشگاه‌های جهان و دانشگاه‌های D-8 را معرفی می‌کنند.

وی درباره نظام نان توضیح داد: این سامانه سه هدف اصلی را دنبال می کند. جهت تأمین بخشی از ظرفیت پژوهشی کشور به نیازها، ایجاد عدالت در دسترسی به اولویت های پژوهشی و فناوری کشور و توجه و حمایت از پژوهش های کاربردی برای رفع نیازهای کشور.

رتبه بندی گروه هشت که به درخواست گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه (دی هشت) انجام می شود، شامل 463 دانشگاه است که از این تعداد، دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران در بین پنج دانشگاه برتر قرار دارند. در این رتبه بندی

لزوم ارتقای سطح و کنار گذاشتن ردیف بودجه مستقل برای موسسه استنادی علمی

تلاش برای ارتقای سطح استناد و نظارت علم و فناوری موسسه

  خبر خوب برای مربیان / مربیان میزبان می شوند - اندیشه معاصر

فاضل زاده گفت: در راستای تدوین و بررسی برنامه توسعه علم، فناوری و نوآوری استان فارس و با همکاری دانشگاه ها، موسسات علم و فناوری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، موسسه مرجع و پایش علم و فناوری مسئول تشکیل دبیرخانه، تدوین نظارت و برنامه توسعه علم، فناوری و نوآوری استان فارس مورد ارزیابی قرار می گیرد.

وی پیشنهاداتی از جمله عملیاتی شدن ارتقای سطح این نهاد از سطح سوم به سطح اول دستگاه های اجرایی کشور، ایجاد ردیف بودجه مستقل برای اعضای کمیته آموزش، تحقیقات علمی و فناوری ارائه کرد. این موسسه و حمایت های ویژه مالی و معنوی کمیته آموزش شامل تحقیقات و فناوری بود.

در ادامه مطلب علیرضا منادی صفیدان رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری شورای اسلامی گفت: با پیگیری های لازم تلاش می شود تا این نهاد به سطح اول در بین دستگاه های اجرایی ارتقا یابد.

علیرضا پاکفیتراتنماینده شیراز در شورای اسلامی نیز گفت: بی توجهی به موسسه پایش علم و فناوری باعث می شود سایر کشورهای اسلامی و منطقه آن را به کشور خود منتقل کنند. ما باید تلاش کنیم این نهاد را در کشور نگه داریم و برای ارتقای جایگاه آن تلاش کنیم.

جعفر قدری نماینده مردم شیراز در شورای اسلامی بیان کرد: موسسه استنادی و پایش علمی علم و فناوری تنها متعلق به شیراز و ایران نیست، متعلق به جهان اسلام است. ما باید تلاش کنیم این نهاد را به گونه ای حفظ کنیم که بتواند کار ارزشمند علمی خود را در سطح جهان اسلام انجام دهد. ضمناً این مؤسسه برگ برنده جمهوری اسلامی ایران در عرصه تولید علمی در سطح کشورهای اسلامی و جهان است. ما نباید این موقعیت را از دست بدهیم و باید از ماموریت های محول شده به او حمایت کنیم.

  ثروت و قدرت، وسیله ای برای تحقیق - اندیشه مدرن

وی افزود: شورای اسلامی نیز می تواند از ظرفیت این نهاد برای ارائه خدمات علمی به نمایندگان در شورای اسلامی بهره مند شود.

محمد مهدی آلوسکی مهر رئیس دانشگاه صنعتی شیراز گفت: مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری به دستور مقام معظم رهبری تأسیس شد و باید تمام تلاش خود را برای تقویت آن به کار گیریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید