احساس حضور در کهکشان راه شیری با ساخت انیمیشن آموزشی

بر اساس داده‌های جدید به‌دست‌آمده از یک ابزار تعاملی که از مأموریت فضایی گایا (آژانس فضایی اروپا) و سایر مجموعه‌های داده‌های علوم فضایی استفاده می‌کند، اخترشناسان انیمیشنی برای مدل‌سازی غبار موجود در کهکشان راه شیری با استفاده از آن ایجاد کردند. این اثر در نشست ملی نجوم در دانشگاه وارویک انگلستان ارائه شد.

این انیمیشن تجمع گرد و غبار از مجاورت زمین را تا 13000 سال نوری به سمت مرکز کهکشان نشان می دهد که حدود 10 درصد از کل کهکشان راه شیری است. گرد و غبار در این نزدیکی چرخید. اما فراتر از آن، غلظت غبار در طول صفحه کهکشانی تعیین می شود. دو پنجره نمایان خواهد شد، یکی در بالا و دیگری در زیر صفحه کهکشان.

نیک کاکس (نیک کاکس)، هماهنگ کننده پروژه EXPLORE که ابزارهای تعاملی را توسعه می دهد، در این زمینه گفت: ابرهای غبار با شکل گیری و مرگ ستارگان مرتبط هستند. بنابراین، نحوه توزیع آنها نشان می دهد که ساختارهای کهکشان چگونه شکل گرفته و کهکشان چگونه تکامل یافته است. این نقشه‌ها برای کیهان‌شناسان مهم هستند زیرا مناطقی را نشان می‌دهند که در آن غبار وجود ندارد و ما می‌توانیم نمای واضح و بدون مانعی از کهکشان راه شیری برای مطالعه جهان فراتر داشته باشیم. همانطور که ما مشاهدات میدانی عمیق را با هابل یا تلسکوپ فضایی جیمز وب جدید انجام می دهیم.

ابزارهای مورد استفاده برای ساخت این انیمیشن داده های ماموریت فضایی Gaia و پروژه 2MASS را ترکیب می کند. این ابزارها بخشی از مجموعه ای از برنامه های کاربردی هستند که برای پشتیبانی از اکتشاف ستاره ها و کهکشان ها و همچنین اکتشاف ماه طراحی شده اند که با بودجه برنامه افق 2020 اتحادیه اروپا توسعه یافته اند.

  هوای تهران طی 24 ساعت گذشته قرمز بوده است

در کهکشان غبارآلود راه شیری شیرجه بزنید

آلبرت زیجلسترا، یکی از محققان دانشگاه منچستر، انگلستان و پروژه اکسپلورر، گفت: آخرین پیشرفت های علمی در یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل بصری قدرت افزایش اکتشافات در ماموریت های علمی فضایی را دارد. اما استفاده از آنها هنوز در زمینه نجوم نسبتاً جدید است.

وی افزود: با انتشار مداوم داده های جدید، مانند انتشار اخیر سومین داده گایا در ژوئن 2022، ما با حجم فزاینده ای از اطلاعات روبرو هستیم که بیش از مقداری است که انسان می تواند در طول عمر پردازش کند.

این محقق خاطرنشان کرد: برای حمایت از اکتشافات علمی به ابزارهایی شبیه به ابزارهایی که برای پروژه کاوشگر طراحی می کنیم نیاز داریم. این ابزارها به ما کمک می‌کنند داده‌ها را مشخص کنیم یا جالب‌ترین یا غیرعادی‌ترین جلوه‌ها و ساختارها را انتخاب کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید