احتمال برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام در انگلیس بیشتر شده است

42125 605 فقط خبر

با افزایش تعداد امضاکنندگان طومار برای برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام در انگلیس، تصمیم گرفته شد این موضوع در دستور کار پارلمان قرار گیرد.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، با افزایش تعداد امضاکنندگان انتخابات سراسری زودهنگام انگلیس، تصمیم گرفته شده این موضوع در دستور کار مجلس قرار گیرد. این تحول، همراه با فشار فزاینده احزاب مخالف برای برکناری لیز تراس از قدرت، امکان تغییرات سیاسی در ماه های آینده را به شدت افزایش داده است.

بر اساس بیانیه ای که امروز در سایت پارلمان انگلیس منتشر شد، نشست «پایان دادن به هرج و مرج دولت فعلی و برگزاری انتخابات فوری» قرار است در 17 اکتبر (دوشنبه هفته آینده) برگزار شود که با وجود مشکلات عمیق اقتصادی این کشور، محتمل است. تا به درگیری شدید بین نمایندگان حزب حاکم و اپوزیسیون حکومت برسد.

درخواست ها برای برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام در انگلیس با تشدید مشکلات اقتصادی این کشور به دلیل سیاست های جنجالی دولت لیز تراس افزایش یافته است. بیش از 500000 شهروند بریتانیا طوماری را امضا کرده اند که خواستار کناره گیری لیز تراس از سمت نخست وزیری و برگزاری انتخابات عمومی فوری شده اند.

در این طومار که در سایت مجلس منتشر شده، آمده است: «برگزاری فوری انتخابات تا مردم تصمیم بگیرند چه کسی ما را از بحران‌های بی‌سابقه‌ای که کشور را تهدید می‌کند، خارج می‌کند». در طومار مذکور آمده است که «هرج و مرج حاکم بر انگلستان بی سابقه است» و آمده است که بیش از 40 وزیر به دلیل بحران های این کشور استعفا داده اند و این جزیره در خطر رکود و تجزیه قرار دارد.

  خبر خوش برای نمایندگان مجلس از فرهنگیان/ افزایش 60 درصدی اعتبار لایحه نظام رتبه بندی معلمان در بودجه (25 بهمن 1400) - اندیشه معاصر

امضاکنندگان شرایط فعلی را بزرگترین چالش کشور معرفی کردند: بگذارید مردم تصمیم بگیرند چه کسی ما را از این آشفتگی نجات خواهد داد.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده در سایت پارلمان بریتانیا، این طومار توسط 578 هزار و 594 شهروند بریتانیایی امضا شده است. بر اساس روال سیاسی، اگر تعداد امضاهای یک طومار از 10 هزار نفر بیشتر شود، دولت انگلیس باید به آن پاسخ دهد و اگر از 100 هزار نفر بیشتر شود، این درخواست در مجلس عوام مورد بررسی قرار می گیرد.

بر خلاف رویه تعیین شده، دولت بریتانیا هنوز به این درخواست پاسخ نداده است. «لیز تراس» حدود یک ماه پیش پس از استعفای بوریس جانسون از سمت نخست وزیری سکان قدرت را در دست گرفت و هنوز 2 سال به انتخابات سراسری انگلیس باقی مانده است. اما اصلاحات اقتصادی دولت او که سه هفته پیش توسط وزیر دارایی رونمایی شد، باعث زلزله در جزیره شده است.

ارزش پوند به پایین ترین سطح خود در نزدیک به 4 دهه اخیر رسیده است و نرخ تورم به سرعت در حال افزایش است. آخرین گزارش مرکز آمار ملی انگلیس که ساعاتی پیش منتشر شد، نشان می دهد که اقتصاد انگلیس کوچکتر شده و یک قدم به رکود نزدیک شده است.

به طور کلی، وضعیت اقتصادی بریتانیا در بدترین وضعیت خود در نیم قرن اخیر به دلیل چندین بحران متوالی در سال های اخیر است. اگرچه همه کشورهای اروپایی در بحران اقتصادی هستند و تورم بیداد می کند، اما آمار و بررسی ها نشان می دهد که انگلیس از هر نظر در بدترین وضعیت در مقایسه با همه کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) قرار دارد.

  افزایش 50 درصدی سهم صدا و سیما در بودجه پیشنهادی 1400 - اندیشه معاصر

وضعیت وخیم اقتصادی باعث نارضایتی گسترده عمومی در انگلستان شد و پایه های دولت لیز تراس را بسیار سست کرد. بر اساس آخرین نظرسنجی انجام شده در انگلیس، محبوبیت حزب حاکم محافظه کار با 7 واحد کاهش به 21 درصد رسیده است. این در حالی است که محبوبیت حزب رقیب دولتی (کارگر) به رهبری «کیر استارمر» با افزایش 9 واحدی به 54 درصد رسیده و این مزیت 33 درصدی بزرگترین تفاوت محبوبیت دو حزب از سال 1990 تاکنون است.

در این شرایط ناظران بر این باورند که حضور تاراس در قدرت حساب شده و احتمال برگزاری انتخابات سراسری تا پایان سال جاری بعید است.

انتهای پیام/4129/

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید