اتمام نعمت و ادای دین در گرو واقعه غدیر است/ دستیابی به معرفت و تحقق با حرکت در راه علی.

به گزارش خبرنگار آیین و آیین گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، عید غدیر بزرگ ترین عید شیعیان روز هجدهم ذی الحجه است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) امام علی (علیه السلام) را به خلافت و امامت منصوب کرد. واقعه غدیر در سفر حجه الوداع در سال دهم هجری و در سرزمین غدیر خم اتفاق افتاد. تعابیری مانند عید قربان اکبر (بزرگترین عید الهی)، عید آل محمد (ص) و اشرف الایاد (بزرگترین عید) در احادیث شیعه برای این روز به کار رفته است. شیعیان سراسر جهان این روز را گرامی می دارند و جشن می گیرند.

واقعه تاریخی غدیرحم یکی از بزرگترین حوادثی است که سرنوشت جهان اسلام را رقم زد و رسالت جهانی حضرت محمد (ص) را در هدایت مردم به سوی رستگاری کامل کرد، تا جایی که اگر این مهم تاریخی نبود. در این صورت، رسالت رسول خدا (ص) به پایان می رسید. نرسید

در این رابطه با خجت الاسلام وحید بابادایی کارشناس مذهبی و معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران گفت وگویی انجام داده اند که در ادامه می خوانید.

اتمام نعمت و ادای دین در گرو واقعه غدیر است

خجت الاسلام بابادایی وی در خصوص اهمیت عید غدیر خم گفت: اگر بخواهیم اهمیت این روز را صحت سنجی کنیم باید به سوره آل عمران مراجعه کنیم. خداوند متعال بر اساس آیات این سوره، اتمام نعمت و اتمام دین را با امر غدیر پیوند می زند. روز غدیر، اعلام جانشینی حضرت علی (ع) و امامان بزرگوار به امام زمان (عج) است. خداوند متعال در مورد این روز فرموده است که دین کامل و برکات تکمیل شده است یعنی هر آنچه از اول اسلام تا به امروز گذشت همه از یک طرف است، ولایت امیرالمومنین(ع) و ائمه اطهار علیهم السلام از طرف دیگر یعنی اگر امام علی (ع) و ولایت اهل بیت نباشد، دین کامل نمی شود. دین نسخه کامل زندگی، پیشرفت و سعادت انسان است، اگر می خواهد به سعادت و مقام انسانی خود و همچنین پیشرفت در مسائل اجتماعی، اقتصادی و علمی برسد، باید متدین باشد و به دین عمل کند. خب این بستگی به این دارد که ولایت امام معصوم جاری باشد و در جامعه ادامه داشته باشد.

  شهادت پلیس در سیستان و بلوچستان

وی در ادامه افزود: دو مشکل وجود دارد، قرآن باید توسط امام معصومی که علم الهی داشته باشد و بتواند باطن و اسرار قرآن را رمزگشایی کند، تفسیر کند. لذا با ظهور امام زمان (عج) سطح علم بالا می رود، به گونه ای که طبق روایات «علم بیست و هفت حرف است، تا زمان ظهور امام زمان (عج). ) دو حرف برای مردم روشن است و بقیه علم با ظهور امام بر مردم آشکار می شود. نکته دیگر حکومت استانی است. یک جامعه نیاز به حکومت دارد. همان طور که پیامبر اسلام (ص) تشکیل حکومت داد، بسیاری از مشکلات مردم در دست دولت است تا راهگشا باشد. دولت باید دولتی باشد یعنی بدون خطا و اشتباه و با اصول صحیح باشد. اگر علی بن ابیطالب(ع) حاکم باشد عدالت محض اجرا می شود اما وقتی حاکم نباشد قطعا راه سالم خود را نمی رود.

این کارشناس مذهبی با تاکید بر اینکه دولت باید مدیر باشد، تصریح کرد: پس از رحلت پیامبر اسلام(ص) جامعه اسلامی به دلیل اینکه غدیر را عمل نکردند و سهل انگاری کردند دچار انحراف شدند. در واقع توجه به مادیات و سایر امور وارد زندگی مردم شد، حتی سلطنت و سلطنت جای حکومت ولایت را گرفت. بعد از آن ظلم های زیادی در جامعه گسترش یافت. اگر خداوند متعال می فرماید که اکمال دین و اتمام نعمت در گرو امر غدیر و ولایت است، به همین دلیل است که اگر ولایت باشد، جامعه راه درست خود را می رود، اما اگر حذف شود، جامعه خواهد رفت. از مسیر اصلی خود منحرف شود. اهمیت واقعه غدیر همین است.

  آیا رژیم کتوژنیک درمان جدید ام اس است؟ - اندیشه معاصر

اتمام نعمت و ادای دین در گرو واقعه غدیر است/ دستیابی به معرفت و تحقق با حرکت در راه علی.


بیشتر بخوانید:


با حکومت استانی همه انحرافات برطرف می شود

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی درباره پیام غدیر برای مسلمانان جهان گفت: واقعه غدیر نه تنها برای مسلمانان جهان بلکه برای همه مردم جهان پیام دارد. جهان اعم از مسلمان، مسیحی، یهودی، زرتشتی و غیره. پیام غدیر این است که خداوند متعال به قومیت نگاه نمی کند. نظر خداوند این است که همه دانشمندان یک فکر هستند و آن ذهن باید به سمت تعالی و رشد پیش رود. متاسفانه در دنیا شاهد مشکلات ناخوشایندی هستیم. فرقه ها و انحرافات گمراه کننده بسیاری ایجاد شده است که در آیات قرآن «بعض مانند چهارپایان و پستتر از حیوان» آمده است. در واقع نتیجه کم کاری استان است. پیام غدیر این است که با ولایت همه انحرافات برطرف می شود، جامعه رشد می کند و به کمال خود می رسد. حتماً آمدن حضرت ولی عصر(عج) این مشکل را حل می کند.

رسیدن به آگاهی با حرکت در مسیر علی (ع)

حجت الاسلام بابادایی با بیان اینکه چه اقداماتی برای فرهنگی کردن عید غدیر خم به ویژه برای نسل آینده نیاز است، گفت: عوامل مختلف در حوزه رسانه باید با ساخت فیلم، انیمیشن، چاپ کتاب، مجله و … فعال شوند. فضای مجازی نیز در ترویج این امر بسیار موثر است. جشن ها و مراسمی که برگزار می شود می تواند کاربردی باشد اما مهم ترین مسئله این است که غدیر را یک روز هم نمی بینیم، مسئله کل ولایت و غم نظام و جامعه باید آنجا باشد، آن وقت خوب و مهم است. که چیزهایی رخ خواهد داد.

  دبیر راهبری و نظارت بر اجرای سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد.

وی درباره مقام حضرت علی علیه السلام گفت: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله درباره امیرالمومنین علیه السلام فرمود: «من شهر علم و علی علیه السلام دروازه آن شهر است». یعنی اگر می خواهد علم، علم و آگاهی کسب کند، راه حضرت علی (ع) را طی کند. می گویند: حق با علی است و هر جا علی باشد حق است. پیامبر اسلام (ص) علی (علیه السلام) را حق و باطل می دانست. امیرالمومنین (ع) انسان کاملی است که جامعه اسلامی در همه امور نیازمند بهره مندی از اوست.

انتهای پیام/110/

دیدگاهتان را بنویسید