اتحادهای استراتژیک در خاورمیانه؛ از هایپر به هیبرید

1089435 فقط خبر

به گزارش گروه جهانی خبرگزاری آنا، در دوران جنگ سرد قدیم، خاورمیانه با دخالت بیشتر خارجی و درگیری های نسبتاً مکرر با شدت بالا مشخص می شد. بعد از جنگ سرد، اوضاع برای خاورمیانه بدتر بود. در طول 20 سال گذشته، بیشتر مرگبارترین درگیری های جهان را شامل شده است.

اما با پایان یافتن جنگ‌های سوریه، یمن و لیبی، درگیری‌های منطقه‌ای به بن‌بست و قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی که نشانه‌هایی از ضعف و خستگی را نشان می‌دهند، اکنون فضای ژئوپلیتیک جدیدی در حال شکل‌گیری است.

این پویایی جدید به وضوح در نشست اخیر آمریکا و اعراب در جده و در نشست سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه در تهران به نمایش گذاشته شد.

نشست هفته گذشته در جده شکاف و بی اعتمادی بین ایالات متحده و شرکا/مشتریانش در خاورمیانه را آشکار کرد.

پرزیدنت جو بایدن تلاش کرد تا آنها را متقاعد کند که تولید نفت را افزایش دهند و همه همکاری ها با مسکو را متوقف کنند، اما فایده ای نداشت. علیرغم درخواست ها و فشارهای واشنگتن، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه ممکن است به زودی همکاری با مسکو در زمینه انرژی و تجارت را متوقف کنند، ارائه نکرده اند.

افول نسبی ایالات متحده، در بحبوحه ظهور چین و احیای مجدد روسیه، متحدانش را بر آن داشته است تا روابط خارجی مختلط و غیر انحصاری را تنها بر اساس منافع ملی و رژیمی خود دنبال کنند.

گویی استکبار بیش از حد اسرائیل سرانجام بر همسایگان، دوستان و دشمنان خود نفوذ کرده است. مانند تل آویو، بازیگران اصلی خاورمیانه نیز خواهان تسلیحات و کمک های آمریکایی هستند، اما نه توصیه های آمریکایی.

  «دانشگاه و تولید دانش بنیان» شعار انجمن دانشگاهیان ایران اسلامی است

اسرائیل با وجود اینکه نزدیک ترین متحد منطقه ای واشنگتن و اولین ایستگاه در سفر خاورمیانه ای پرزیدنت بایدن است، از پذیرش خواسته های آمریکا نه تنها در مورد روسیه، بلکه در مورد ایران و فلسطین نیز خودداری کرده است.

مانند اسرائیل، عربستان سعودی و متحدان منطقه ای آن، ترکیه نیز که از نظر جغرافیایی و ژئوپلیتیکی در شرق و غرب واقع شده است، مدتی است که ترکیبی بوده است.

در نشست سه جانبه این هفته در تهران، عضو اصلی ناتو قراردادهای جدیدی با دشمنان استراتژیک واشنگتن ایران و روسیه منعقد کرد. او حتی پیشنهاد فروش سلاح به ایران را می دهد.

پس از اینکه متحدان ناتو از فروش سامانه‌های دفاع هوایی به ترکیه با شرایط قابل قبول خودداری کردند، آنکارا برای خرید سامانه پیشرفته اس-400 به روسیه، دشمن ناتو روی آورد که باعث ناراحتی واشنگتن شد. از آن زمان، عربستان سعودی سرپیچی مشابهی از خود نشان داده و برای خرید سامانه روسی با مسکو وارد مذاکره شده است.

و مانند ترکیه، اسرائیل و عربستان سعودی، ایران در تلاش است تا روابط ترکیبی را دنبال کند و خود را با چین و روسیه همسو کند و در عین حال برای همکاری با اروپا باز بماند و برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایالات متحده تلاش کند.

و از زمان حمله به اوکراین، روسیه برای مقابله با نفوذ آمریکا و ترکیه در سوریه بیشتر به ایران وابسته شده است.

پویایی مشابهی بین امارات و ایران به وجود آمد، زیرا امارات روابط خود را با دولت اسد در سوریه عادی کرد و تا حدودی از جنگ در یمن خارج شد. و همزمان امارات با دشمن سرسخت ایران، اسرائیل، روابط دیپلماتیک، روابط امنیتی و روابط راهبردی برقرار کرد.

  جزئیات اعتبار سنجی در فرآیند اعطای وام به بانک رسالت - تفکر مدرن

به طور خلاصه، پویایی هیبریدی ژئوپلیتیکی جدید هیچ شباهتی به دوقطبی سفت و سخت و فوق پیچیده ای ندارد که دهه ها جهان را تقسیم کرده و بر آن مسلط شده است.

از آنجایی که جهان با استفاده از ابزارها و روش های مشابه تجارت و سیاست، جنگ را آغاز می کند، این تغییر احتمالاً دائمی و جهانی خواهد بود.

به عبارت دیگر، و در خطر ساده‌سازی بیش از حد، انتظار می‌رود دولت‌های بیشتری سیاست‌های هیبریدی را در یک محیط هیبریدی فزاینده که با کار هیبریدی، خودروهای هیبریدی و جنگ هیبریدی مشخص می‌شود، دنبال کنند.

این امر پویایی جهانی و منطقه‌ای را پیچیده‌تر می‌کند و یک واقعیت در حال تغییر سرگیجه‌آور ایجاد می‌کند و پیش‌بینی آنچه ممکن است در آینده رخ دهد دشوارتر می‌کند. جایی که ممکن است انفجار دیگری رخ دهد یا کشورهای خاصی ممکن است فردا محیط زیست را به خطر بیندازند.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید