ابزار اپوزیسیون دموکرات ها علیه عربستان / دیگر از آن حمایت نمی کنیم – اندیشه معاصر

این لایحه توسط تام مالینوفسکی و جیم مک گاورن (تام لانتوس، رئیس مشترک کمیته حقوق بشر)، دموکرات ها در مجلس نمایندگان ایالات متحده ارائه شد.

این قانون وزارت امور خارجه را از دادن مجوز به شرکت های آمریکایی ارائه دهنده خدمات تعمیر و نگهداری هواپیماهای «متعلق به واحدهای نظامی که در سال گذشته در یمن حملات هوایی تهاجمی انجام داده اند» را به مدت دو سال منع می کند.

در صورت تصویب، این لایحه تنها اجازه تعمیر و نگهداری هواپیماهای ساخت آمریکا، از جمله ناوگان جنگنده اف-15 عربستان سعودی را می دهد، مشروط بر اینکه از آنها «به طور انحصاری با قابلیت های دفاعی» برای «هدف قرار دادن موشک ها و هواپیماهای بدون سرنشین هات» استفاده شود.

این لایحه همچنین به بایدن اجازه می دهد تا برخی از قراردادهای تعمیر و نگهداری هواپیما را به صورت موردی از قانون مستثنی کند.شرکت های آمریکایی در حملات به یمن برای هواپیماهای سعودی دست دارند.

این لایحه همچنین دولت ایالات متحده را ملزم می‌کند که گزارش‌های به‌روزشده سه‌ماهه در مورد حملات هوایی عربستان سعودی در یمن را به کنگره ارائه کند و مجوزهای قراردادهای تعمیر و نگهداری در حال انجام را به حالت تعلیق درآورد.

مک گاورن در بیانیه ای گفت: «بیش از شش سال است که مردم یمن از ادامه جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت از جمله حملات هوایی عربستان رنج می برند». این خلاف وجدان و اشتباه است. دولت بایدن باید یک سیگنال واضح و صریح به عربستان سعودی ارسال کند که اقدامات آنها غیرقابل قبول است و توسط ایالات متحده تغییر نخواهد کرد. هواپیماهای سعودی که مسئول کشتار غیرنظامیان بیگناه یمنی هستند نباید با حمایت دولت آمریکا نگهداری شوند.

  اولین فروش خودرو در سیستم یکپارچه

این لایحه تنها یک سال پس از اعلام پایان حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی برای حمله به یمن توسط بایدن منتشر شد. در طول یک سال گذشته، علیرغم مخالفت برخی از قانونگذاران و فعالان، کاخ سفید همچنان به مجوز فروش تسلیحات به عربستان سعودی ادامه داده است.

مالینوفسکی گفت که هواپیماهای سعودی که این حملات را انجام می دهند، طبق قراردادی که توسط دولت ایالات متحده تایید شده است، به پشتیبانی و قابلیت پرواز ادامه خواهند داد. این با سیاست اعلام شده دولت آمریکا برای اجتناب از همدستی در عملیات تهاجمی در یمن مطابقت ندارد و باید پایان یابد.

دستیاران کنگره به واشنگتن پست گفتند که یکی از راه های ممکن برای تصویب این لایحه گنجاندن آن در بودجه نظامی سال آینده است که باید در تابستان تسریع شود.

انتهای پیام/ * جنگ عربستان، لایحه واشنگتن و یمن

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1263902

دیدگاهتان را بنویسید