ائمه جمعه با رفتارشان تقوا را القا می کنند

ائمه جمعه با رفتارشان تقوا را القا می کنند

من گزارش میدم اعتدالحضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت ایام اهل بیت علیهم السلام با بیان اهمیت نماز جمعه و اشاره به جایگاه ویژه آن در بین واجبات، گفتند: رابطه بین توجه به خدا و حضور و اجتماع مردم». ذکر و یاد خدا به صورت جمعی و نزول برکات او بر جامعه، «ادامه نماز جمعه هر هفته»، «مبنای مهمی برای طرح مسائل مختلف جامعه اعم از مسائل فکری، خدمات اجتماعی، تعاون عمومی و آمادگی و بسیج نظامی» و «آمیختن معنویت با سیاست» از مهم ترین ویژگی های نماز جمعه است که آن را به ظرفیتی عظیم و فرصتی فوق العاده تبدیل کرده است.

وی افزود: نماز جمعه با چنین ویژگی هایی حلقه مهمی در زنجیره مفصل و طولانی قدرت نرم نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی سپس با طرح این سوال که «آیا توفیق یافته ایم که نماز جمعه را در جایگاه رفیع و با وقار خود در جمهوری اسلامی قرار دهیم؟» و فرمودند: «به نظر می رسد ما کاستی هایی داریم که باید برای رفع آن بکوشیم. این در حالی است که برخی از مسائل به عهده خود ائمه جمعه و برخی بر عهده رهبری ائمه جمعه است.

رهبر انقلاب اسلامی در خصوص ائمه جمعه به دو موضوع اشاره کردند: 1- سیره و سبک زندگی ائمه جمعه 2- محتوای خطبه های نماز جمعه.

حضرت آیت الله خامنه ای درباره منش و روش امام جمعه فرمودند: همان گونه که ائمه جمعه در خطبه های نماز جمعه تقوا را تجویز می کنند، در فراگیری تقوا و عمل به آن نیز نهایت سعی و تلاش خود را بنمایند، زیرا اگر غیر از این باشد، تقوا را می کنند. نتیجه مخالف

وی «رفتار پدرانه نسبت به همه» را یکی از ملزومات سیره و سیره امام جمعه می داند و می افزاید: در نماز جمعه طبقات و سلایق مختلفی وجود دارد، رفتار امام جمعه باید مانند رفتار پدر با فرزندان باشد و او همه باشد. باید بر سر سفره معنویت و دین بنشیند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به هزارمین سالگرد غدیر در تهران و حضور گروه ها و ظواهر مختلف، آن را پدیده ای عجیب خواندند و خاطرنشان کردند: همه اقشار مردم در این جشن حضور داشتند و همه با وجود بدیهی بودن از دین حمایت می کنند. تفاوت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در یکی از سفرهایم به یکی از استان‌ها به حضور اقشار مختلف در مراسم استقبال از علمای آن استان اشاره کردم و گفتم در میان مردم افرادی هستند که گریه می‌کردند که حدس می‌زنید که حتی یک نفر هستند. به دین اعتقاد ندارند، در حالی که همه به دین اعتقاد دارند.

حضرت آیت الله خامنه ای در این توصیه ائمه جمعه را به مردم گرایی یعنی در جمع مردم بودن و گفتگو با آنان توصیه کردند و افزودند: تنها راه رفتن در میان مردم امری مهم است، پس از مردم فاصله نگیرید و انجام دهید. ارتباط خود را محدود به گروه خاصی نکنید.» البته در آن سال ها شبکه امام جمعه از محبوب ترین نهادهای انقلابی بود.

  خدمات و دستاوردهای سازمانی را با قدرت متقاعدکننده توضیح دهید

«ارتباط با جوانان و تهیه سازوکار مناسب برای این امر» از دیگر توصیه های رهبر انقلاب است.

وی افزود: امام جمعه با سخنان خود مردم را به تقوا سفارش می کند; من می گویم در روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه به مردم امر می کنید که در رفتارشان صالح باشند. خوب اگر در روز جمعه دعوت به تقوا کردیم و روز شنبه عملی از جانب ما انجام شد که با تقوا سازگاری نداشت، کاملاً آن را باطل می کند. یعنی نه، الان فقط باطلش می کند، اصلاً نتیجه معکوس می دهد. شنونده را به تعجب وا می دارد که چه می گویند. کمترین کاری که می تواند بکند ترک نماز است، این کمترین کاری است که می تواند انجام دهد. آنها بیشتر از این کار می کنند. استاد تقوا باید برای کسب تقوا در درون خود تلاش کند.

وی با اشاره به فعالیت گروه های متعدد جوان، خودجوش، گمنام و بی ادعا در سراسر کشور، ارتباط و حمایت از این اقشار را وظیفه ائمه جمعه خواند و گفت: مشارکت در خدمات اجتماعی از جمله کمک به مردم در حوادث طبیعی و مقابله با آن. با قرآن و جمع آوری صدقه برای نیازمندان از وظایف ضروری ائمه جمعه است و برخی از ائمه جمعه نیز در این زمینه سرآمد هستند.

رهبر انقلاب اسلامی در این باره تاکید کردند: ما طرفدار عدالت هستیم و پرچم آن را برافراشته ایم، اما تحقق عدالت بدون کمک به قشر محروم و مستضعف معنا ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه دیگری با قدردانی از تلاش‌های ستاد نماز جمعه سراسر کشور، ائمه جمعه را موظف به نظارت بر سلامت این ستادها کردند و با تاکید بر پرهیز از ورود به فعالیت‌های اقتصادی، خاطرنشان کردند: فعالیت اقتصادی حتی به عنوان یک تمهید است. از مخارج نماز جمعه باید پرهیز شود، زیرا آثار منفی ورود برخی آقایان محترم به این فعالیت ها همچنان بر نظام اسلامی تأثیر می گذارد.

وی همواره مدیریت تشکل های روحانیت و حوزه های علمیه را عمومی می خواند و می افزاید: حوزه ها، مراجع و مراجع حوزوی وابسته به مردم هستند و نیازی به دولت و قدرت ندارند و این افتخار و امتیاز است. به همین دلیل است که حوزه های علمیه بدون مواجهه با دولت ها توانسته اند در موارد مختلف در کنار مردم باشند. پس باید نماز جمعه را به همین صورت و با کمک مردم اقامه کرد.

رهبر انقلاب در ادامه به بیان نکاتی در خصوص خطبه های نماز جمعه و محتوای آن پرداختند.

  ادغام جشنواره ملی و جهانی فجر به معنای خروج این جشنواره از FIAPF نیست. - اندیشه معاصر

وی خطبه نماز جمعه و خطیب آن را سخنگوی انقلاب اسلامی و تبیین کننده و مطالبه گر مبانی انقلاب خواند و افزود: هنر بزرگ خطیب جمعه این است که مفاهیم معرفتی و انقلابی را بسازد. مسئله بسیار مهم عدالت، استقلال، حمایت از مستضعفان و پیروی از شریعت، مناسب برای نیازهای روز و برای بازتولید با ادبیات جدید.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه خطبه ها باید پر مغز، آموزنده و پاسخگو به مسائل عمومی باشد، گفتند: ادبیات خطبه باید برای مردم گرم، صمیمی، وحدت آفرین، امیدبخش، روشنگر و آرامش بخش باشد، بدون ایجاد اضطراب، حاشیه سازی، آشفتگی روحی، بدبینی. وضعیت حال و آینده و زمینه سازی برای حملات دشمنان.

وی مقابله با گسترش شبهات مستمر توسط بدخواهان را رسالت مهم خطبه های نماز جمعه دانست و گفت: میدان نبرد امروز میدان قدرت نرم است و دشمن در این میدان به دنبال شکستن دژ مستحکم ایمان مردم است. و آنها را نابود کنید زیرا این عامل برنده است. انقلاب اسلامی و جایگاه مردم در دفاع از مقدسات و اغتشاشات و هر عرصه دیگری ایمان مردم بود.

رهبر انقلاب، کار بزرگ جمهوری اسلامی را ابطال نقطه مرکزی هویت تمدن غرب، یعنی. «جدایی دین از سیاست» و افزود: جمهوری اسلامی نه تنها با شعار دین پافشاری کرد، بلکه با پیشرفت ایران، تلاش های طولانی مدت غرب برای ناسازگار ساختن نماد دین و سیاست را به چالش کشید. مافیای قدرت های غربی در رأس آنها صهیونیست ها و سرمایه دارانشان و آمریکا ویترین آنهاست، از این حقیقت درخشان خشمگین هستند و مدام برای حمله به جمهوری اسلامی برنامه ریزی می کنند.

رهبر انقلاب همچنین به موضوعاتی که در روزهای اخیر در خصوص موضوع زن و حجاب مطرح شده است اشاره کردند و گفتند: این موضوعات از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره مطرح بوده و اخیرا نیز مطرح بوده است. تلاش های ناموفق مکرر به بهانه حجاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: چند سال پیش در جلسه‌ای از من پرسیدند که چه دفاعی در برابر غرب در مورد مسئله زنان دارید که من گفتم: «من دفاع ندارم، حمله دارم. کسانی که زن را به کالا تبدیل کرده اند باید محافظت کنند و پاسخگو باشند.»

وی با طرح این سوال که چرا رسانه های رسمی و دولتی آمریکا و انگلیس و مزدوران آنها بارها و بارها به بهانه حجاب به موضوع زنان حمله می کنند و آیا واقعا غربی ها مدافع حقوق زنان ایرانی هستند؟ غربی ها کسانی هستند که همان طور که داروی کودکان را تحریم کردند، آب را به روی ملت ایران می بندند و نمی گذارند دارو به دست آنها برسد. آیا واقعا غربی ها با زنان ایرانی همدردی می کنند؟
رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: حقیقت امر این است که یک بانوی شریف و با استعداد ایرانی یکی از بزرگترین و مهمترین ضربه ها را به ادعاها و دروغ های تمدن غرب زده است و از این بابت بسیار عصبانی هستند.

  پیکر حمیدرضا حکیمی مجسمه ساز در خانه هنرمندان تشییع می شود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: غربی‌ها سال‌ها است که می‌گویند تا زن از قید و بندهای اخلاقی و دینی رها نشود، نمی‌تواند پیشرفت کند و به مدارج عالی علمی، سیاسی و اجتماعی برسد، اما زنان ایرانی در چهل سال اخیر توانسته‌اند لباس اسلامی را بر تن کنند. حجاب و چادر در عرصه های مختلف علمی، اجتماعی، ورزشی، سیاسی، مدیریتی، اقتصادی و فرهنگی ظاهر شده و به موفقیت و سربلندی فراوانی دست می یابد.
وی تاکید کرد: دستاوردهای زنان مسلمان ایرانی زحمات دویست و سیصد ساله غربی ها را باطل می کند و به همین دلیل با زنان ایرانی قهر می کنند و به بهانه حجاب شبهه ایجاد می کنند و فضاسازی می کنند.

رهبر انقلاب با پرداختن به موضوع حجاب در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته و همچنین در فضای مجازی و رسانه ای خاطرنشان کردند: باید با این مسائل بسیار هوشیارانه و منطقی و به دور از احساسات غیرضروری و با دلایل روشن برخورد کرد. این منطق استعماری غرب باید افشا و توضیح داده شود.

حضرت آیت الله خامنه ای تبیین همراه با متانت و تسلط را در موارد دیگر نیز لازم دانستند و می افزایند: ممکن است در منطقه ای ناهنجاری باشد که امام جمعه با در نظر گرفتن همه ملاحظات تصمیم به طرح آن در نماز جمعه بگیرد که باید مطرح شود. با کیفیت مناسب و باید مطابق با جایگاه امام جمعه باشد.

رهبر انقلاب با تاکید مجدد بر برخورد با شبهات دشمن و جدی گرفتن وظیفه جهاد، گفتند: عده ای در جنگ سخت و در مقابل ضربات شمشیر ایستادند اما سقوط کردند. در میدان نبرد نرم و در برابر شبهاتی که می فهمند یکی از دلایل آن است.» دنیوی است.

وی با بیان اینکه توصیه های خطاب به ائمه جمعه برای سخنرانی در ایام محرم نیز صادق بوده و بر لزوم جذب مخاطب و تلاش برای ارتقای سطح جامعه مردم در نماز جمعه تاکید می کند، افزود: برخلاف برخی ادعا می کنند که اعتقادات مردم ضعیف می شود، رویدادهای بزرگی مانند جشن غدیر، عزاداری ماه محرم و صفر، راهپیمایی اربعین و کمک های مالی مردم برای سمینارها نشان از تقویت ایمان و دینداری عمومی و ناتوانی فردی در جذب مردم دارد. جامعه را نباید به بی دینی مردم نسبت داد، زیرا مردم در میدان هستند و آن ما هستیم. که در انجام وظایف خود از میدان بازنشسته نشویم.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری رئیس شورای سیاسی امام جمعه گزارشی از رویکردها، برنامه ها و فعالیت های در راستای ارتقای کیفی نماز جمعه ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید