آیا کیفیت آب تهران مناسب است؟

1086405 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، روحاله نوری، عضو هیأت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در زمینه نظارت بر غلظت را بیان کرد. نیترات های آب شرب تهران که در آزمایشگاه آب و فاضلاب این دانشکده انجام شد. : نمونه برداری برای اجرای این مطالعه در دو فصل بهار و پاییز از آب شرب 100 نقطه شهر تهران انجام شد که به صورت همگن در تمامی مناطق شهر تهران توزیع شد.

وی درباره نتایج اندازه گیری میزان نیترات در آب آشامیدنی تهران گفت: غلظت نیترات در تمام نمونه های آب شرب تهران گرفته شده در فصل بهار کمتر از حد استاندارد (50 گرم در لیتر) بوده است. اندازه گیری ها نشان می دهد که حداکثر غلظت نیترات در نقاط نمونه برداری حدود 23 میلی گرم در لیتر است که کمتر از نصف حد مجاز است. در این فصل منابع آب سطحی (سدها) نسبت به منابع آب زیرزمینی (چاه) که اغلب دارای غلظت نیترات بالاتری هستند، سهم بیشتری در تامین آب تهران دارند.

یکی از اعضای هیات علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران درباره نتایج آزمایش نمونه های جمع آوری شده در پاییز گفت: در 8 نمونه از 100 نمونه، غلظت های بالاتر از حد استاندارد مشاهده شد که دلیل اصلی آن سهم بیشتر بود. منابع آب زیرزمینی در تامین آب شرب تهران فصل بود. با توجه به کاهش منابع آب سطحی، بخش عمده ای از آب تهران در این فصل را منابع آب زیرزمینی تشکیل می دهد و این دلیل اصلی افزایش غلظت نیترات در آب شرب تهران در فصل پاییز نسبت به بهار است.

  کدام دستگاه ها حقوق کارمندان را اعلام می کنند؟ + سامانه پاکنا - اندیشه معاصر

نوری افزود: نتایج این مطالعه نشان داد که تصور رایج از آلودگی بالای نیتراتی آب شرب شهر تهران صحیح نیست و آب تهران از نظر میزان نیترات از کیفیت خوبی برخوردار است و با ملاحظات مدیریتی مناسب، مشکل کمی در آلودگی آب در فصل پاییز قابل تصمیم گیری است. همچنین رفع می شود

وی در پایان تاکید کرد: آمادگی داریم با تفاهم نامه ای با اداره کل آبفای استان تهران نتایج این تحقیق را در اختیار علاقه مندان قرار داده و طرح علمی برای پایش مستمر را تعریف و اجرا کنیم. کیفیت آب تهران در تمام فصول سال.

نتایج مطالعه محققان دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران به سرپرستی روحول نوری با ضریب تاثیر 11 در مجله تولید پاکتر منتشر شد.

انتهای پیام/104/

دیدگاهتان را بنویسید