آیا کودکان کار شناسنامه می گیرند؟

آیا کودکان کار شناسنامه می گیرند؟

محمدرضا پویافر در گفت وگو با ایسنا، در خصوص اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه شناسایی و حمایت اجتماعی از کودکان کار در راستای هفته ملی کودک که از 16 دی ماه آغاز شده است، به پرسش هایی پاسخ داد. مهر و تا بیست و دوم این ماه ادامه دارد.پدر در این باره گفت: معاونت اجتماعی بهزیستی وزارتخانه تلاش می کند با یافتن دقیق مشکلات، ابعاد مختلف معضلات و آسیب های اجتماعی را شناسایی و با تدوین سیاست ها و برنامه های عملیاتی به بهبود وضعیت موجود کمک کند.

وی افزود: از جمله آسیب های اجتماعی که در دهه های اخیر به عنوان معضل به اشکال مختلف در کشور با آن مواجه بوده ایم، مشکل کودکان کار است که سیاست ها، راهکارها و برنامه های مختلفی در این راستا تدوین و اجرا شده است.

مدیرکل امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه تصویب آیین نامه ساماندهی کودکان کار و بی سرپرست در سال 1383 یکی از این راهکارها بود که مدت ها و تقریباً به تعویق افتاد. وی پس از گذشت هشت سال از تصویب آن و به نتیجه نرسیدن آن گفت: در سال 1392 طبق جلسات متعددی که این وزارتخانه با نهادهای دولتی دارای نمایندگی، سیاستمداران، پژوهشگران و فعالان غیردولتی فعال در حوزه حقوق کودک برگزار کرده است، کارشناسان در این زمینه موافقت کردند که در روند اجرای آیین نامه 1384 بازنگری اساسی لازم است.

پویافر ادامه داد: بنابراین برای اصلاح و تغییر رویکرد از «سازمان» به «معاونت اجتماعی»، این آیین نامه بارها بین اعضای کمیته تدوین آیین نامه، شورای اجتماعی کشور، دولت به تصویب رسید. کمیسیون و غیره این بود تا اینکه قانون حمایت از کودکان و نوجوانان نیز پس از گذشت بیش از یک دهه در سال 1398 به تصویب شورای اسلامی رسید و متعاقبا آیین نامه ماده 6 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان نیز به تصویب دولت رسید. شورایی در مرداد 1400. که تا حدودی به راهکارهای مناسب برای مقابله با معضل کار کودکان توجه لازم را مبذول داشت در این آیین نامه دیده می شود.

  سرمربی جدید تیم ملی فوتبال ایران - اندیشه معاصر - معرفی شد

وی با اشاره به مفاد ماده 6 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان گفت: در دوره جدید با همکاری و تعاملی که با مراقبت های اجتماعی و دستگاه قضایی داشتیم به این نتیجه رسیدیم که با توجه به نقاط اصلی تماس در مفاد قواعد هنر. ماده 6 قانون حمایت از کودکان و خردسالان با آئین نامه پیشنهادی کودکان کار و بی سرپرست، موضوعات مربوط به کودکان کار و بی سرپرست را که مشمول قوانین موضوع ماده 6 نمی باشد در قالب اصلاحیه ای پیشنهاد می کند. و الحاقیه به آیین نامه آیین نامه ماده 6 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان.

اصلاحیه هنر 6 قانون حمایت از کودکان، در انتظار تصویب هیئت وزیران

مدیرکل آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در حالی که کمیته فرهنگی و اجتماعی دولت منتظر تغییراتی در آئین نامه جدید کودکان کار و بی سرپرست بود، پیشنهاد جدیدی ارائه کردیم. ، که در قالب اصلاحات هنر ساخته شده است. 6. تنظیم قانون حمایت از کودکان و نوجوانان.

پویافر با بیان اینکه روند مذکور ظرف دو تا سه ماه به پایان رسید، گفت: آیین نامه مذکور پس از تصویب در کمیسیون اصلی فرهنگی و اجتماعی دولت به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه تصویب است. هیئت وزیران و ابلاغ رسمی آن به نهادهای مسئول.

کار در کارگاه های زیرزمینی؛ جنبه خطرناک کار کودکان

وی با بیان اینکه کار کودک جنبه های بسیاری دارد، گفت: یکی از جنبه های کار کودک زباله جمع آوری کودکان است که با شرایط سختی همراه است. بسیاری از نظافتچی های کودک در کنار خانواده خود کار می کنند. یکی از جنبه‌های خطرناک‌تر کار کودکان که بیشتر دختران در آن حضور بیشتری دارند، کار در کارگاه‌های زیرزمینی و غیررسمی است.

  عبدالله عبدالله هشت ماه بعد افغانستان را ترک کرد

مدیرکل آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: فرآیند ساماندهی و واگذاری وظایف مربوط به ساماندهی کودکان کار به نهادهای ذیربط از جمله صدا و سیما، وزارت ارشاد، وزارت آموزش و پرورش، فرماندهی نیروی انتظامی. و غیره در اصلاحات جدید ماده 6 آیین نامه حمایت از کودکان و نوجوانان تصریح شده است.

ما باید کار کودک را به عنوان یک واقعیت اجتماعی بپذیریم

پویافر در پاسخ به این سوال که «یکی از موانع ساماندهی کودکان کار، به رسمیت نشناختن این گروه از کودکان است. آیا کار کودک در قالب مقررات جدید مشمول برنامه های حمایتی و کاهش آسیب می شود؟ وی تصریح کرد: ما «تشخیص حقانیت» و «پذیرش واقعیت» داریم. به نظر می رسد باید بین این دو امر تفاوت قائل شویم و اگرچه کار کودک را مشروع و درست نمی دانیم، اما باید آن را به عنوان یک واقعیت اجتماعی بپذیریم و برای آن چاره اندیشی کنیم.

وی افزود: حتی برای برخی معضلات اجتماعی نباید به دنبال گفتن «حل مسئله اجتماعی» باشیم. معضلات اجتماعی پیچیدگی های زیادی دارند و نمی توان به راحتی با آنها روبرو شد و حل کرد. یک مشکل اجتماعی از سازوکار ساده ای پیروی نمی کند که با طراحی یک برنامه خطی و تک بعدی کاملاً قابل حل باشد.

آیا کودکان کار شناسنامه می گیرند؟

مدیرکل آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در پاسخ به سوالی درباره شناسایی کودکان کار بدون مدرک و صدور شناسنامه آنها گفت: تعداد زیادی از کودکان کار شهروندانی هستند که یا مقیم قانونی، یا هویت به طور غیرقانونی و بدون مجوز در کشور زندگی می کند.

  فوری استعفای مدیرعامل جدید پتروشیمی - اندیشه معاصر

پویافر افزود: تقابل ما با گروه دوم پیچیده تر و سخت تر است. زیرا فرآیند شناسایی و تخصیص آنها بر عهده وزارت کشور است و ما در این راستا با وزارت کشور مکاتبه کردیم و درخواست کردیم که فرآیندی عملیاتی برای شناسایی و تعیین تکلیف توزیع این گروه از کودکان در منطقه ایجاد شود. کشور.

وی افزود: لازم به ذکر است که با ورود موج جدید مهاجران به ایران پس از حوادث اخیر افغانستان، در این زمینه با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد و باید تکلیف فرزندان و خانواده های غیرمجاز مشخص شود. مهاجران در ایران بیایید کشور را جدی بگیریم و سیاست های شناسایی این گروه از کودکان را در اولویت قرار دهیم تا از دست زدن به کار کودکان جلوگیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید