آیا ژنتیک بر میگرن تأثیر می گذارد؟ – اندیشه معاصر

یک مطالعه بین المللی گسترده برای بررسی علل میگرن، بینش های جالب و جدیدی ارائه کرده است که تعداد عوامل ژنتیکی را سه برابر می کند. این یافته‌ها بینش‌های جدیدی در مورد عواملی که باعث ایجاد انواع مختلف میگرن می‌شوند ارائه می‌کنند و این ایده را که میگرن یک اختلال عصبی عروقی است روشن می‌کند.

اگرچه میگرن بسیار رایج است و بیش از یک میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد، دانشمندان هنوز دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث میگرن می شود. میگرن، nسردرد این می تواند باعث درد شدید و ضربان دار شود و اغلب با یک اختلال بینایی به نام هاله همراه است. مطالعات نشان می دهد که عوامل ژنتیکی ممکن است در خطر ابتلا به میگرن نقش داشته باشند، اما این سوال مطرح می شود که چگونه عوامل ژنتیکی بر شروع میگرن با یا بدون اورا که دو زیرگروه اصلی میگرن هستند، تأثیر می گذارد.

این مطالعه که توسط محققانی از اروپا، استرالیا و ایالات متحده انجام شد، شامل داده های 873000 شرکت کننده بود که 102000 نفر از آنها از میگرن رنج می بردند. محققان همچنین پیوندهای ژنومی گسترده ای را برای درک نقش عوامل ژنتیکی در ایجاد میگرن بررسی کردند.

با شناسایی 123 ناحیه ژنومی مرتبط با میگرن که قبل از مطالعه درصد آنها سه برابر شده بود، محققان دریافتند که هر دو زیرگروه دارای عوامل خطر خاص هستند، اما برخی از عوامل تنها با یک زیر گروه مرتبط بودند. سه نوع خطر با میگرن با اورا و دو نوع با میگرن بدون اورا مرتبط است.

  تفاوت بین ثبت علامت تجاری و ثبت شرکت

«مطالعه ما، علاوه بر شناسایی ده‌ها منطقه جدید از ژنوم برای تحقیقات هدفمندتر، اولین فرصت مهم را برای ارزیابی اجزای ژنتیکی مشترک فراهم می‌کند و یک میگرن جداگانه را در دو زیر گروه اصلی ارائه می‌کند.

تجزیه و تحلیل بیشتر نشان می دهد که میگرن توسط ترکیبی از عوامل خطر ژنتیکی عصبی عروقی ایجاد می شود، که به نوبه خود این ایده را تقویت می کند که میگرن یک بیماری عصبی عروقی است که با جریان خون به مغز مرتبط است. جالب اینجاست که دو منطقه از 123 منطقه ژنتیکی تازه شناسایی شده حاوی ژن هایی هستند که قبلاً توسط داروهای جدید میگرن هدف قرار گرفته اند. ناحیه ای به نام CALCA / CALCB که در حملات میگرنی دخالت دارد، می تواند با دارویی که اخیراً ساخته شده است مسدود شود. حوزه دیگری که ژن HTR1F را پوشش می دهد نیز هدف قرار دادن داروهای پیشرفته میگرن است.

دکتر Mati Pirinen، محقق دانشگاه فنلاند و نویسنده اصلی این مطالعه، گفت که این دو پیوند جدید، نزدیک به ژن‌هایی که قبلاً توسط داروهای میگرن هدف قرار می‌گرفتند، نشان می‌دهد که ممکن است سایر اهداف دارویی نیز درگیر باشند. آنها همچنین در مناطق ژنومی جدید وجود دارند و منطق روشنی را برای تحقیقات ژنتیکی آینده با مثال های بیشتر ارائه می دهند.

این مطالعه در مجله Nature Genetics منتشر شد.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1262522

دیدگاهتان را بنویسید