آیا پوتین در تلاش برای احیای اتحاد جماهیر شوروی سابق با حمله به اوکراین است؟

است

کوروش احمدی در گفت وگو با ایسنا، درباره دلیل اصلی حمله روسیه به اوکراین گفت: کرملین مسائل مختلفی را برای توجیه جنگ تمام عیار علیه اوکراین مطرح کرده است. در سندی به تاریخ 17 دسامبر 2021، روسیه رسماً از ناتو خواست تا اطمینان حاصل کند که هرگز به اوکراین نمی‌پیوندد، گسترش ناتو و الحاق به کشورهایی مانند فنلاند و سوئد را تعلیق کند، و نیروهای ناتو را از اروپای شرقی و سلاح‌های هسته‌ای آن خارج کند. اروپا پاسخ ناتو این بود که معتقد نیست مسکو در مورد گسترش ناتو حق وتو دارد، اما آماده مذاکره با مسکو برای اصلاح نهادهای امنیتی اروپا و معاهدات خلع سلاح است. اگرچه گسترش ناتو به شرق اشتباه و مغایر با امنیت بین المللی است، اما واقعیت این است که پیوستن اوکراین به ناتو موضوع امروز و فردا نیست و واضح است که در یکی دو دهه آینده هرگز امکان پذیر نبوده است.

وی گفت: «علاوه بر موضوع ناتو، پوتین در دو یا سه سخنرانی اخیر به وضوح از این خواسته ها فراتر رفته است. او گفت: «اوکراین اساساً یک توهم ساخته بلشویک‌ها است». او همچنین دو هدف مشخص را تعیین کرد، یکی غیرنظامی کردن اوکراین و دیگری «غیر ملی کردن در اوکراین».

کارشناس ارشد مسائل بین الملل افزود: با صحبت های پوتین باید دید هدف نهایی روسیه در عمل چه خواهد بود. اگر کرملین بخواهد «ملی‌زدایی» کند، یعنی ناسیونالیست‌های اوکراینی را از قدرت کنار بزند، باید یک دولت دست نشانده در کی‌یف ایجاد کند و حفظ آن دولت، البته مستلزم حضور طولانی‌مدت نظامی روسیه در اوکراین است. سخنگوی کرملین روز جمعه گفت: «عدم نظامی شدن» خواستار انکار استقلال اوکراین و حضور نظامی طولانی مدت روسیه در اوکراین است. واقعیت این است که نیات روس ها نیت آنها را نشان نمی دهد. گویی موکدا قبل از حمله قاطعانه هرگونه قصد حمله را رد کرده بود. در نتیجه چاره ای جز صبر نداریم.

  3 انفجار مهیب در نزدیکی زمین + جزئیات - تفکر مدرن

پوتین هرگز کتمان نکرده است که بازگرداندن عظمت روسیه و جبران فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در راس برنامه های او قرار دارد. نقل قول معروف پوتین در سال 2005 مبنی بر اینکه “فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بزرگترین فاجعه ژئوپلیتیک قرن بیستم بود” این معنا را به خوبی منعکس می کند. در مورد مسائل امنیتی روسیه و نگرانی از گسترش نفوذ ناتو در داخل کشور با عضویت اوکراین در این سازمان بین المللی، پوتین در واقع به دنبال احیای اتحاد جماهیر شوروی سابق و حتی روسیه تزاری است، نظر شما در این مورد چیست؟ فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شکست خورده، شکست خورده و به شدت تحقیر شده است. البته فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه 1980 اجتناب ناپذیر بود. از آنجایی که سیستم اجتماعی-اقتصادی شوروی آشکارا راکد بود، روند اصلاحات گورباچف ​​به ناچار از کنترل خارج شد. پوتین هرگز کتمان نکرده است که بازگرداندن عظمت روسیه و جبران فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در راس برنامه های او قرار دارد. جمله معروف پوتین در سال 2005 مبنی بر اینکه “فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بزرگترین فاجعه ژئوپلیتیک قرن بیستم بود” این را به خوبی نشان می دهد.

احمدی در این خصوص گفت: اولین پیش نیاز برای جبران جان باختن پوتین، البته حفظ جمهوری های شوروی سابق در مدار مسکو به هر قیمتی است. سازمان پیمان امنیت جمعی که شامل پنج جمهوری شوروی سابق علاوه بر روسیه و اخیراً مداخله نظامی در قزاقستان است، از این موضوع استفاده می کند. احتمال دیگر این است که روسیه پوتین به تدریج به یک سیستم اجتماعی-اقتصادی-سیاسی خاص دست یافته است که توسط شخصیتی رهبری می شود که مدعی حکومت در تمام عمر است. شکل گیری یک مدل متفاوت در یک کشور همسایه با جمعیتی که از نظر فرهنگی و مذهبی به مردم روسیه نزدیک است ممکن است در آینده مشکل ساز باشد.

  طرز تهیه خوراک مرغ با ذرت و لوبیا - تفکر مدرن

چشم انداز تبدیل شدن اوکراین به باتلاقی برای سربازان روسیه، علاوه بر تأثیر تحریم ها، ممکن است روسیه را تشویق کند تا به دنبال راه حلی رضایت بخش متقابل باشد. آیا روسیه می تواند تحریم های گسترده ای را علیه روسیه اعمال کند؟ و به طور کلی اقدامات آنها چه تأثیری در ایجاد این جنگ داشته است؟ وی گفت: «جنگ تمام عیار روسیه علیه اوکراین، غرب و اصول و اهداف منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی که مبتنی بر منع تجاوز است، چالشی بزرگ است.» غرب در ابتدا هرگونه پاسخ نظامی به حمله به اوکراین را رد کرد. البته با توجه به ماهیت هسته ای کشورها، چنین گزینه ای کاملا غیر قابل تصور است. غرب امیدوار است که هزینه حمله به کرملین را از طریق یک سری تحریم های اقتصادی، دیپلماتیک و بسیج عمومی افزایش دهد. همچنین ممکن است تحریم‌های اعلام‌شده تا کنون تمام آن چیزی نباشد که در نظر گرفته شده است و روسیه با حفظ تحریم‌های شدیدتر تشویق به عقب‌نشینی شود. در هر صورت، این احتمال وجود دارد که غرب در نهایت از تمام ظرفیت های خود (به جز توان نظامی) برای وادار کردن روسیه به عقب نشینی استفاده کند. البته، چشم انداز تبدیل شدن اوکراین به باتلاقی برای سربازان روسیه، علاوه بر تأثیر تحریم ها، ممکن است روسیه را برای دستیابی به یک راه حل رضایت بخش متقابل ترغیب کند.

من دلیلی نمی بینم که بحران اوکراین تأثیر تعیین کننده ای بر مذاکرات وین داشته باشد. وی گفت: «من دلیلی نمی بینم که بحران اوکراین تأثیری تعیین کننده بر مذاکرات وین داشته باشد.

  جزئیات طرح تغییر ساعت رسمی کشور - اندیشه معاصر

احمدی خاطرنشان کرد: این مذاکرات کانال مخصوص به خود را دارد و ایران و آمریکا دو کشور اصلی آن هستند و اتحادیه اروپا میانجی این دو است و روسیه تنها یکی از هفت کشور حاضر در این مذاکرات است. بنابراین حضور روسیه در مذاکرات دارای ویژگی ای نیست که بتواند در انکار یا اثبات اثر تعیین کننده داشته باشد. اگر ایران و آمریکا بتوانند اندک اختلافات باقی مانده بین خود را حل کنند، برای روسیه غیرممکن است که بخواهد یا بتواند مانعی ایجاد کند.

وی گفت: اگر ایران و آمریکا بتوانند اختلافات باقی مانده بین خود را حل کنند، برای روسیه غیرقابل تصور است که بخواهد یا بتواند از کندو جلوگیری کند.

ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای گفت: در سال 2015، پس از اینکه مذاکره کنندگان روسی در روسیه به دلیل حل و فصل توافق نهایی مورد انتقاد شدید قرار گرفتند، گفت: «بدون روسیه، توافق حاصل می شد، جز اینکه وضعیت برای روسیه بسیار بدتر خواهد بود.”

دیدگاهتان را بنویسید