آیا ویژگی های کودکان سخت را می شناسید؟ / تکنیک های برخورد با کودکان سخت چیست؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، السا صالحی در یادداشتی درباره ویژگی های کودکان سخت کوش و همچنین تکنیک های کار با این دسته از کودکان نوشت: کودکان سخت گیر آستانه تحمل پایینی دارند و معمولا کودکانی عصبی و پرخاشگر هستند. معمولاً بد و تحصیلکرده. پذیرش آنها دشوار است. کودکان سخت‌گیر به راحتی با دیگران سازگار نمی‌شوند، مهم است که بدانید کودکان سخت‌گیر اغلب تمایل به بی‌ثباتی دارند و به آرامی چیزهای جدید یاد می‌گیرند. این کودکان کودکانی مضطرب و دشوار هستند که به دلیل سیستم عصبی ناپخته خود، همیشه مخالف، لجباز، شیطون و زیر پا هستند.

به همین دلیل، این کودکان هنگام ورود به یک محیط جدید به سختی با دیگران ارتباط برقرار می کنند و تمایل زیادی به بی نظمی و واکنش تند برای مقابله با تغییرات دارند. به عبارت دیگر، حساس بودن کودک به تغییرات زندگی دشوار است.

علاوه بر این، این کودکان همیشه سعی می کنند به خواسته های خود دسترسی پیدا کنند و حرف های والدین خود را نادیده بگیرند.

آیا ویژگی های کودکان سخت را می شناسید؟ / تکنیک های برخورد با کودکان سخت چیست؟

آیا ویژگی های کودکان سخت را می شناسید؟ / تکنیک های برخورد با کودکان سخت چیست؟

در اینجا برخی از نشانه های رفتار دشوار کودک آورده شده است:

 • اصرار بر رسیدن به خواسته ها و خواسته ها
 • آستانه تحمل پایین
 • غالباً برای جلب توجه خود را کنترل کنید
 • گریه مداوم بدون دلیل موجه
 • عذرخواهی
 • بدخواهی
 • پشتکار و بدخلقی
 • اختلال در روند خواب و بیداری
 • فریاد و فریاد
 • عدم رعایت هنجارها و قوانین
 • ظهور احساسات منفی

دو مورد از مهم ترین ویژگی ها و ویژگی های کودکان دشوار

پرخاشگری

  وضعیت دردناک فوتسال بانوان/ ما را مجبور به سکوت کرد! - اندیشه معاصر

پرخاشگری یکی از علائم اصلی کودکان دشوار است. پرخاشگری و عصبانیت در کودکان دشوار با علائمی مانند تعریق، برافروختگی، تنفس سریع و ضربان قلب بالا ظاهر می شود.

انعطاف ناپذیری

یکی دیگر از ویژگی های کودکان دشوار، انعطاف ناپذیری است. کودکان انعطاف ناپذیر با رفتارهای مضطرب، هیجان زده و عصبانی همیشه در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارند.

برای افزایش انعطاف پذیری کودک باید آرام آرام در معرض تغییرات قرار گیرد. .

دامنه فعالیت کودکان انعطاف ناپذیر بسیار محدود است. در واقع انتخاب ناحیه محدودتری برای فعالیت های روزانه برای فرزندانشان دشوار است و در حین عادت کردن به تغییرات جدید دچار استرس می شوند.

تجربه شکست در مسائل مختلف نیز کودک را به دنبال راه حل برای مشکلات زندگی می کند.

در واقع با افزایش انعطاف پذیری کودک، آسیب پذیری او نیز افزایش می یابد.

از جمله ویژگی های یک کودک سفت و سخت و انعطاف ناپذیر می توان به عدم اعتماد به نفس، استفاده از هوش کمتر، نگرش منفی، عدم تحلیل مشکلات و … اشاره کرد.

نکته: کم خوابی و نداشتن خواب عمیق سالم، ماندگاری را افزایش می دهد.

کودکانی که به دلیل عوامل روان‌شناختی سطوح طبیعی هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز ندارند، دوک‌های خواب عمیق را تجربه نمی‌کنند و بیشتر در خواب عمیق بیداری (خواب عمیق ثانویه) یا خواب REM هستند.

در نتیجه این کودکان در طول روز پایدارتر می شوند و سطح سازگاری کمتری دارند.

همچنین خواب شب مهمتر از خواب روز است.

خوابیدن در طول روز به خصوص طولانی به هیچ وجه توصیه نمی شود، زیرا در خواب روزانه عواملی مانند نور و صدا، ریتم خواب را به هم می زند و کودک پس از بیدار شدن استراحت نکرده است.

  دستور العمل طلایی برای سرماخوردگی - یک فکر مدرن

تصمیماتی برای کاهش لجبازی در کودکان دشوار

1- تکرار زیاد نصیحت کودک را لجباز می کند.

2. به جای نکات گرامری از نکات خبری استفاده کنید.

3- به درخواست های منطقی کودک پاسخ دهید.

4- به فرزندان خود بیشتر توجه کنید.

5. سرزنش بیش از حد کودک باعث لجبازی او می شود

6. به فرزندان خود حق انتخاب بدهید.

نکته: ضربه زدن سر به دیوار، پرتاب اشیا و غیره. بخشی از عاداتی است که برخی از کودکان در یک سن خاص تجربه می کنند. بنابراین با روش های صحیح رفتاری می توان این عادات را از فهرست رفتارها حذف کرد.

ابتدا سعی کنید دلیلی برای عصبانیت او پیدا کنید. و از این اتفاق جلوگیری کنید. البته ما بچه را نمی خواهیم. اما با تغییراتی در رفتار شما، می توانیم این را به حداقل برسانیم. به عنوان مثال، اگر او نیاز دارد چندین بار با شما تماس بگیرد تا مسئولیت پذیر باشید، بار اول این کار را انجام دهید تا او را پرخاش نکنید.

تکنیک های کار با کودکان دشوار

ممنوعیت های غیر ضروری، مخالفت های بی دلیل و شدید، محدودیت های غیر موجه، تنبیه بدنی، ممنوعیت ها مستقیم و

همه اینها عواملی هستند که او را خلق و خو می کنند.

زمانی که عصبانی است، سریع حواس او را پرت کنید یا او را به بازی ادامه دهید، در نتیجه از سرکوب یا دور انداختنش جلوگیری کنید و به تدریج این عادت را ضعیف کنید.

به هیچ وجه نمی‌خواهم این را به مادر توصیه کنم که غیرفعال باشد. سعی کنید چند وسیله به او بدهید، در این مواقع مراقب دست های او باشید. برای مدت کوتاهی از حالات چهره و بی توجهی به آن استفاده کنید. با حرکاتی مانند ابراز ناراحتی یا نگاه غمگین به جسم پرتاب شده یا درد ناشی از پرتاب شده به بدن، …

  جاسوسی زن چینی در قلب پارلمان بریتانیا با سلاح پول و جنسی - تفکر مدرن

کار زشتش را به او یادآوری کن.

گوش دادن به یک کودک سخت است

برای کودکان بسیار مهم است که احساس کنند حرف هایشان شنیده شده است. بنابراین برای جلوگیری از رفتارهای جلب توجه، سعی کنید همیشه در مواقعی که کودک احساس شادی و ناراحتی می کند به او گوش فرا دهید و با نشان دادن احساسات او را از موقعیتش در خانواده آگاه کنید.

گزینه بهتری پیشنهاد کنید

به طور کلی، والدین تمایل دارند رفتار فرزند خود را کنترل کنند. این امر مانع از اطاعت کودک از والدین می شود. البته ارائه گزینه بهتر جایگزین مناسبی برای کنترل رفتار کودک است.

برای این منظور وقتی کودک اشیا را در کمد انداخته است، به جای اینکه او را مجبور به جمع آوری اشیا کنید، به او پیشنهاد دهید که کدام یک از کارهای مختلف را ترجیح می دهد انجام دهد.

بهتر است بدانید زمانی که به کودک وظیفه می دهید، به او فرصت انجام کار بدهید و به کودک کمک کنید تا از بی مسئولیتی دوری کند.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1258024

دیدگاهتان را بنویسید