آیا نقش نظارتی سازمان بورس در بورس انرژی از بین رفته است؟

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، پس از گذشت یک سال و نیم از امضای صلاحیت نامه موقت مدیرعامل فعلی بورس انرژی توسط معاونت سازمان بورس و عدم تایید صلاحیت علمی. علی نقوی بر اساس «دستورالعمل احراز صلاحیت های حرفه ای مدیران ارشد بورس ها و بازارهای فرابورس، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، شرکت مدیریت فناوری بورس اوراق بهادار تهران، شرکت توسعه و آموزش مدیریت بورس، مدیریت مرکزی دارایی و شرکت سنترز مصوب ۱۳۹۷/۰۷/۳۰ هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار؛ وی همچنین رهبر یکی از ارکان بازار سرمایه و نهادی تاثیرگذار در حوزه انرژی کشور است که مدارک تحصیلی و عملکرد ضعیف وی در بورس انرژی بر همگان مشهود است که از صورت های مالی مشخص است. منتشر شده در کدال

در این برهه حساس و پس از رخدادهای مهم مجمع عمومی فوق العاده بورس انرژی در 29 تیر 1401، لازم است سازمان بورس و اوراق بهادار بدون توجه به حفظ حقوق سرمایه گذاران و سهامداران این بورس تصمیمات و سیاست های جدی اتخاذ کند. فشار خارجی را قبول کنید

بر اساس ماده 7 بخشنامه فوق، «صلاحیت حرفه ای داوطلبان تصدی سمت مدیر عامل بورس اوراق بهادار با بررسی سوابق، تحصیلات، صلاحیت علمی و صلاحیت عمومی داوطلب تعیین می شود و حداقل امتیاز لازم برای تأیید حرفه ای صلاحیت داوطلب در زمینه های تجربه، تحصیلات و صلاحیت علمی در پیوست شماره (4) قید شده و صلاحیت عمومی طبق ماده 10 بررسی می شود. در بررسی پیوست شماره 4 و سهمیه لازم برای تصدی پست مدیرعامل بورس اوراق بهادار مشخص است که نمره لازم برای علی نقوی دارای مدرک لیسانس علوم اجتماعی و فوق لیسانس جامعه شناسی گرایش رفاه و برنامه ریزی قابل کسب نیست.

  نمودار قیمت گوشی سامسونگ امروز یکشنبه 23 نوامبر 1400 - اندیشه معاصر

از سوی دیگر، بر اساس ماده 12 بخشنامه مذکور، «کمیسیون می‌تواند با احراز شرایط این بخشنامه، صلاحیت متقاضی را تأیید کند و یا ضمن تأیید موقت صلاحیت متقاضی، امکان احراز شرایط را در نظر بگیرد. در صورتی که متقاضی طبق این بخشنامه دارای شرایط لازم، نداشتن سمت پیشنهادی باشد، به منظور جلوگیری از توقف تاسیس یا ادامه فعالیت فرد تحت نظارت، کمیسیون می تواند پست موقت درخواستی را اعلام کند. از سوی متقاضی حداکثر به مدت شش ماه و مهلتی که متقاضی می تواند در اظهار نظر فرد جایگزین را مشخص کند.» حتی با توجه به این ماده بخشنامه نمی توان حضور نقوی در سمت را توجیه کرد. مدیر عامل بورس انرژی از آنجایی که تاییدیه موقت ایشان در تاریخ 1392/07/10 ارسال شده است و اکنون نه تنها 6 ماه بلکه 19 ماه از تاریخ نامه می گذرد و ایشان هنوز نمی توانند شرایط لازم برای برگزاری آن را انجام دهند. سمت مدیر عامل

حال سوال این است:

آیا کمبود آقایان وجود داشته یا سازمان بورس ترجیح می دهد در این مورد سکوت اختیار کند؟

آیا سکوت بورس دوای درد سهامداران است؟

آیا این سکوت و انفعال با تعهدات اساسی سازمان بورس در اساسنامه قانونی، قانون بورس و نقش آن به عنوان حافظ حقوق سهامداران مطابقت دارد؟

و هزاران سوال دیگر که با گذشت 19 ماه از تایید صلاحیت موقت علی نقوی، همچنان ذهن سهامداران خرد انرژی 3 را به خود مشغول کرده و بدون ارائه راه حل روشن، شبهات بسیاری را بر جای گذاشته است.

از سوی دیگر اظهارنظرها و افشاگری های طرح های توخالی که هیچ کدام دردی را در بازار سرمایه دوا نکرده است، خاطرات وعده های توخالی مدیران اشتباه صنعت سنجش را در ذهن ها تکرار کرده است.

  دیدار صمیمانه رئیس دیوان عالی کشور با خانواده شهدای یزدی

اما این انفعال در سمت علی نقوی به چشم نمی خورد. چون اواخر سال گذشته برای گرفتن سریع دیپلم به بورس رفت و در صورت های مالی حسابرسی شده بورس انرژی مدرک خود را به دکتری حرفه ای (DBA) تغییر داد. گواه این امر تبصره 1 ماده 8 دستورالعمل تایید صلاحیت مدیران عامل بورس اوراق بهادار است که در آن به صراحت آمده است که در احتساب امتیاز تحصیلی متقاضیان فقط مدارک تحصیلی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پذیرفته می شود. و گواهینامه های حرفه ای مانند DBA هیچ امتیازی ندارند.

ای کاش با تصمیم جدی سازمان بورس این زحمات ناکارآمد مدیرعامل که صلاحیت مدیریت بورس انرژی را ندارد خنثی شود تا دیگر شاهد چنین اشتباهات و گاف هایی نباشیم و سهامداران خرد شرکت مسئولیتی در قبال اشتباهات و فساد شخص دیگری در قالب مدیرعامل نخواهد داشت.

مدارک فوق پیوست می باشد.

آیا نقش نظارتی سازمان بورس در بورس انرژی از بین رفته است؟

  • پیوست چهار – حداقل امتیاز برای تایید صلاحیت حرفه ای در زمینه تجربه، سوابق تحصیلی و صلاحیت علمی :

برای تایید صلاحیت حرفه ای متقاضی، علاوه بر صلاحیت عمومی متقاضی، متقاضی باید حداقل امتیاز مندرج در جدول زیر را در زمینه های تجربه، سوابق تحصیلی و صلاحیت علمی کسب کند.

جدول با حداقل امتیاز برای تایید صلاحیت حرفه ای

در کنار

داوطلب

حداقل امتیاز چک

صلاحیت حرفه ای

سوابق

تجربی

سوابق

آموزشی

صلاحیت

یاد گرفت

میانگین

نکته ها

مدیر اجرایی / دبیر کل

60

60

60

70

عضو هیئت مدیره / معاون / معاون

50

50

50

60

ضمیمه دوم: ارزیابی سوابق تحصیلی داوطلبان احراز سمت مدیر عامل، عضو واقعی هیأت مدیره، نماینده واقعی عضو قانونی هیأت مدیره و دبیر کل بر اساس آخرین سابقه وی تعیین می شود. صلاحیت تحصیلی و طبق جدول زیر.. حداکثر امتیاز این بخش 100 نمره خواهد بود.

  زمان نشست خبری دیدار پرسپولیس و آلومینیوم مشخص شد - اندیشه معاصر

به صف شدن

آخرین مدرک تحصیلی

عمده

نتیجه

1

PH.D

امور مالی، اقتصاد، حسابداری

20

مدیریت، بانکداری، بیمه و حقوق

20

آمار و مهندسی

20

سایر زمینه ها

10

2

کارشناسی ارشد

امور مالی، اقتصاد، حسابداری

20

مدیریت، بانک، بیمه، حقوق

18

آمار و مهندسی

16

سایر زمینه ها

10

3

کارشناسی ارشد

امور مالی، اقتصاد، حسابداری

60

مدیریت، بانکداری، بیمه و حقوق

50

آمار و مهندسی

40

سایر زمینه ها

30

آیا نقش نظارتی سازمان بورس در بورس انرژی از بین رفته است؟

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید