آیا ماسک های محافظ ماسک کرونا موثر هستند؟

آیا ماسک های محافظ ماسک کرونا موثر هستند؟

بر اساس گزارش ها اعتدالدکتر فرشید رضایی – رئیس سازمان آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت به سوالاتی در خصوص نحوه و میزان استفاده از ماسک برای پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب پاسخ داد که به شرح زیر است:

ماسک های طبی را هر چند وقت یک بار باید عوض کرد؟

ماسک های N95 هر هشت ساعت و ماسک های جراحی هر 2 ساعت یکبار تعویض شوند. اما در صورت خرابی دریچه، تغییر شکل یا پارگی، آسیب مفصل، مقاومت تنفسی و رطوبت بالا، ماسک باید بلافاصله تعویض شود.

آیا استفاده از ماسک جراحی زیر ماسک های N95 توصیه می شود؟

استفاده از ماسک جراحی زیر ماسک های N95 مجاز نیست، زیرا ممکن است مانع از قرار گرفتن کامل ماسک روی صورت کاربر شود، اما استفاده از ماسک جراحی روی ماسک های N95 برای افزایش عمر و استفاده مجدد آن ها توصیه می شود.

ماسک های پارچه ای چگونه از ما در برابر شیوع ویروس کرونا محافظت می کنند؟

برخی از افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب هیچ علائم تنفسی ندارند و معمولاً در مراحل اولیه بیماری بدون علامت هستند، بنابراین ویروس از طریق قطرات تنفسی ناشی از گفتار، حتی تنفس بی صدا، سرفه و عطسه منتشر می شود. در اطراف پخش می شود، می تواند بیماری را به افراد دیگر منتقل کند. این قطرات را می توان با یک ماسک در منبع خود کنترل کرد. اگرچه ماسک پارچه ای تک لایه چندان موثر نیست، اما در صورت در دسترس نبودن ماسک طبی می توان از آن استفاده کرد.

  "گوشت چدار و دونات" را امتحان کنید! - اندیشه معاصر

با توجه به اندازه کوچک ویروس، آیا ماسک های بوم در محافظت در برابر ویروس تاج گل موثر هستند؟

برخی از مطالعات نشان داده اند که حدود 10000 قطره سرفه، 30000 قطره سرفه و عطسه که ممکن است حاوی ویروس باشد، معمولاً با صحبت کردن به اطراف پخش می شود. این قطرات زمانی که از دهان و مجاری هوایی پخش می شوند، بیشتر بزرگ هستند و با دور شدن، تبخیر شده و در اثر گرما جمع می شوند. با این توضیح، ماسک بافت می‌تواند قطرات درشتی را که در نزدیک‌ترین نقطه به منبع انتشار آزاد می‌شوند، جذب کند. بنابراین مطالعات نشان می دهد که ماسک های پارچه ای می توانند نقش موثری در کنترل انتشار قطرات و کاهش خطر ابتلا به این بیماری داشته باشند.

چه کسانی نباید از ماسک استفاده کنند؟

کودکان زیر دو سال، افرادی که مشکلات تنفسی دارند که با ماسک زدن به طور قابل توجهی تشدید می شود و افراد دارای معلولیت یا افرادی که به نوعی قادر به برداشتن ماسک از صورت بدون کمک نیستند، نباید از ماسک استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید